Çince öğrenmek çok mu zor?

Türkiye'de Çince öğrenmek imkansıza yakın. Çince öğrenmekse niyetiniz Çin'e gitmeniz lazım. Yaklaşık 1 yıl içinde birçok mesele hakkında konuşabilirsiniz. Oraya gidip, Çin'i tanıdıktan sonra benimki gibi ailevi sebepler yoksa, Türkiye'ye geri döneceğinizi sanmıyorum. Bence burada özel üniversiteye verilecek para yerine Çin'de gidip Çince öğrenmek çok daha mantıklı yatırım derim.

Gazete okumak için dahi 10.000 karakteri ezberlemek gerekiyor, bir Çinli için 10.000 karakter ortalama 2 yıl demek. Bir yabancı için ise 4 yıla kadar çıkabilir, ayrıca 10.000 kelimeyi bilmek pek yeterli olmayacağı için 5-6 yıl gibi bir sürede anca Çinli birisi ile konuşabilirsiniz, telaffuz konusunu vs. demiyorum bile zira süre daha da artacaktır. 50.000 karakterin en azından yarısını ezberleyebilirim derseniz neden olmasın?

İyi ki İngilizce evrensel dil :)

Çincede 30.000 karakter 50.000 karakter vs öğrenmenize gerek yok, hatta Çinli birisi bile o kadar karakter bilmiyor. Ortalama 2000-3000 karakter yeterli. Hatta 100 karakter bilen birisi bile bağlantı kurarak Çince yazılarının yüzde 50'sini anlayabilir. Ben 1 hafta çalıştım. Türkiye'de öğrenmek çok zor çünkü Çinliler hızlı konuşuyor. Çinlilerle diyalog halinde kalmadığın sürece öğrenilmesi zor çünkü karakterleri ezberlesen bile Çinlilerin konuşma yapısını öğrenmek ayrı bir zorluk. Ben öğrensem bile sanki hep aynı kelimeleri çıkarıyorlar gibime geliyor anlayamıyordum. Ama garip bir şekilde İngilizceden kat kat daha kolay gelmişti bana hatta tonlamayı çıkarsanız 6 ayda öğrenirdim bile. Çinceye tekrardan başlamayı düşünüyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı