Dil öğrenmek neden çok zor?

mahmutxd07

Decipat
Daha fazla  
Kendimi dil öğrenme konusunda aptal gibi hissediyorum.

Çok fazla kelime çok fazla anlam var. Çalışsam hiçbir şeye yetemiyorum gibi hissediyorum. Kelimeyi bilsem bile kelimenin birçok farklı anlamıyla karşılaşıyorum. İngilizcede uzun cümleleri hele kelimeleri bilsemde çözümleyemiyorum.

Hayatıma İngilizce yedirme konusunda tavsiyeler yapılıyor. Ama bilmediğim birçok kelime ile karşılaşınca bende bir şeyler öğreniyormuş hissi yaratmıyor. Geçen gün oturdum İngilizce alt yazılı video izledim. Birçok kelime not aldım videodan keyif alamaz hale zaten geldim. Sonra oturdum kelimelerin çevirilerine baktım onlarla ilgili cümle kurdum. Ama öğrenmiş gibi de hissetmedim yani bir daha kim bilir ne zaman karşılaşacağım.

Kendimi dil öğrenme konusunda aptal gibi hissediyorum.

Çok fazla kelime çok fazla anlam var. Çalışsam hiçbir şeye yetemiyorum gibi hissediyorum. Kelimeyi bilsem bile kelimenin birçok farklı anlamıyla karşılaşıyorum. İngilizcede uzun cümleleri hele kelimeleri bilsemde çözümleyemiyorum.

Hayatıma İngilizce yedirme konusunda tavsiyeler yapılıyor. Ama bilmediğim birçok kelime ile karşılaşınca bende bir şeyler öğreniyormuş hissi yaratmıyor. Geçen gün oturdum İngilizce alt yazılı video izledim. Birçok kelime not aldım videodan keyif alamaz hale zaten geldim. Sonra oturdum kelimelerin çevirilerine baktım onlarla ilgili cümle kurdum. Ama öğrenmiş gibi de hissetmedim yani bir daha kim bilir ne zaman karşılaşacağım.

Videolar İngilizce dublajlı, Türkçe alt yazılı izlenir. Onun dışında aynı mantıkla dizi, film izlemek işe yarayabilir.

Çok fazla kelime öğrenmene gerek yok internetten en çok kullanılan kelimelere baksan yeterli Türkçeyi biliyorsun mesela ama her kelimeyi biliyor musun imkansız gibi.

İsteyerek yaparsan olmaz, yani en azından benim için olmuyor. Maruz kalman lazım dile ama oturup kelime de not almazsın. Tavsiyem İngilizce konuşmalı Türkçe alt yazılı hikayeli oyun oynaman çünkü oyunlar seni evrenlerine daha çabuk sokar ve dizi-filmlerin aksine ilerleyebilmek için anlamak zorundasındır. Ve yine onların aksine anlamak için çabaladığında kaldığı yerden devam etmenin üzerine seni ödüllendirir de. Fakat burada kilit kelime maruz kalmak. Kendinle sürekli İngilizce konuşmaya çalış, maruz kal ve beynin o kelimelere alışsın.

Çok fazla kelime öğrenmene gerek yok internetten en çok kullanılan kelimelere baksan yeterli Türkçeyi biliyorsun mesela ama her kelimeyi biliyor musun imkansız gibi.

Hocam Türkçe içinde aynı sorun var. Bazı kelimeleri bilsek bile gündelik hayatta kullanmıyoruz.

Ben İngilizcede bildiğim kelimeler ile ilgili cümle türetemiyorum. Ama Türkçede bildiğim gündelik kullandığım kelimeleri türetebiliyorum.

Ve İngilizceyi yazma okuma dinleme diye öğrenmelisin Discord'da İngilizce sunucularda takılabilirsin PC dilini İngilizce yapabilirsin çevrende İngilizce bilen varsa onunla İngilizce konuşabilirsin.

Bu insandan insana değişiyor film izlemek dediğine göre en mantıklısı olur filmlerde yaygın olan kelimeler kullanılır bir 200 film izlesen temelini en çok yaygın kelimeleri öğrenirsin böylece kelime dağarcığını artırabilir.

Videolar İngilizce dublajlı, Türkçe alt yazılı izlenir. Onun dışında aynı mantıkla dizi, film izlemek işe yarayabilir.

Bu mantıkla 8 yıldır yabancı dizi izliyorum. İngilizce seslere kulak aşinalığım oluştu Allah'a şükür ama işte anlamlarını falan gündelik kullanımlarını sağlıyamıyorum.

Cümle kurma sistemini biliyor musun?

S V O biliyorum.

Cümle sistemi özne yüklem nesne zarf tamlayıcısı yer tamlayıcısı zaman şeklindeydi buna göre cümleyi kurman gerekiyor buna yönelik alıştırmalar yapabilirsin ve İngilizce bilen biri varsa çevrende onunla İngilizce olarak konuşmayı denemekde işe yarar veya günlük hayatında İngilizce konuşmaya çalışmak.

Biliyorsan buna yönelik cümle kurmaya çalış ve kaç aydır İngilizce için çalışıyorsun.

Ve insanların bazıları gramer çalışmaya gerek yok deselerde onlara da çalış çalışmıyorsan.

Geri
Yukarı