Çin'den kargolanacak ürünün gümrük vergisi nasıl hesaplanır?

Shinya Kogami

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,
Arkadaşım Çin'de yaşıyor ve istediğim bir ekran kartını oradan satın alıp kargo ile bana gönderecek, ürünün kargo hariç bedeli 15400 TL. Biz bir hesaplama yaptık ve 3000-3100 TL arası bir vergi bulduk. Bu hesaplama doğru mudur? AliExpress vb. herhangi bir şirket aracılığı ile değil direkt olarak kişisel bir kargolama yapacak. Bu durumda süreç nasıl işler bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

Hocam arkadaşınız alacak ve size gönderecek ise neden vergi çıksın gümrükte? Şimdi benim Almanya'dan dayım çikolata gönderse bana vergi mi çıkacak? Mantıksız geldi bana ama bilemedim...

Screenshot_20220119-073906.png

arkadaşınız size bir fatura düzenlesin, sizde ödeme yaptığınız dekontu ibraz edin, aksi halde türkiyedeki parekende satış fiyatını baz alır gümrük memurları ve onun üzerinden sizi vergilendirir.

faturaya CIF bedel olarak yazsın ürünün toplam fiyatını.

CIF olarak belirtmezse, Ürün Bedeli + Kargo Nakliye ücretinin toplamı üzerinden vergi ödersiniz.

Bu şekilde yaparsanız aşağı yukarı yaptığınız hesap doğrudur.

Gümrükte çalışan kişiye bağlı. Ama temeli %20 vergi.

Arkadaşınız size bir fatura düzenlesin, sizde ödeme yaptığınız dekontu ibraz edin, aksi halde Türkiye'deki parekende satış fiyatını baz alır gümrük memurları ve onun üzerinden sizi vergilendirir.

Faturaya cıf bedel olarak yazsın ürünün toplam fiyatını.

Cıf olarak belirtmezse, ürün bedeli + kargo nakliye ücretinin toplamı üzerinden vergi ödersiniz.

Bu şekilde yaparsanız aşağı yukarı yaptığınız hesap doğrudur.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bunları bilmiyordum sayenizde öğrenmiş oldum. İyi forumlar herkese.

Geri
Yukarı