Çin'in Dünyadan Gizlediği 5. Nesil Stealth (Hayalet) Uçakları

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 173
  • Görüntüleme 11B
@Because Im Batman Önceki sayfalardan birinde başka bir üyeye tatbikatların "kısmen" parametre olduğunu söyledim. Gerçekler en iyi birbirine denk görülen 2 uçağın havada karşı karşıya gelmesinde ortaya çıkar ama bu tatbikatlar da keyif için değil, bazı şeyleri göz önünde bulundurmak için yapıldığı ve ordular tarafından ciddiye alındığı için "kısmen" kabul edilebilir bir parametredir.

Sen de Jira ve benimle aynı fikirdesin, bir sürü değişken vardır. Yalnız senin yaptığın hata şurada, her türlü etken vardır gerçeğini göz ardı ederek F-15'lerin bu başarıyı sadece uçak faktörüyle yaptığını ima eder gibi bir durumun var. Ben o skorlarda F-15'lerin başarısından çok ABD ordusunun görev planlamasındaki başarısını, pilotların tartışılmaz düzeyde çok daha üstün tecrübeli olduğunu, F-15'lerin karşısına dengi bir ciddi rakip çıkmadığı sonucunu çıkarıyorum. Konu hava-hava görevlerine gelip de F-15'ler Su-27 ailesine karşı bu başarıyı yakalamış olsaydı zaten bu konuyu uzatmaya gerek olmazdı.

@painkiller Typhoon'un it dalaşı sırasında F-22'ye radar kilidi attığı doğru fakat buna dayanarak Typhoon'un en iyi uçak olduğunu iddia edecek kadar da aptal değilim. :D

Bütün parametrelere bakarak kendi görev alanlarında en başarılı uçakları seçecek olsaydık Typhoon'dan önce seçilmesi gereken başka uçaklar var. Fakat tüm eksilerine rağmen manevra kabiliyeti ve hava hakimiyeti en yüksek uçaklardan biri olduğu kesin.

Not: Konu Avrupa uçaklarıysa ben daha çok Dassault Rafale tarafındayım. Bakım maliyetleri yüksek ve çok sık büyük bakım istemesi dışında ideal bir uçak.

Son düzenleme:
F-15 ve F-16'ların avladığı uçaklar:

• MiG-23, MiG-21S, MiG-29, MiG-25S.
  • SU-22S, SU-25S, SU-7.

Edit: Sadece uçakları yazdım, atak helikopteri vs. dahil değil.

Karşısına güçlü bir SU-30 veya SU-27 filosu çıksaydı birkaç tane de olsa kayıp verebilirdi. Bu F-15 ve F-16'ları ABD'nin ve İsrail'in işlettiğini düşünürsek aviyonik ve pilot kalitesi olarak ne kadar üstün olduklarını anlayabiliriz.

@painkiller Typhoon'un it dalaşı sırasında F-22'ye radar kilidi attığı doğru fakat buna dayanarak Typhoon'un en iyi uçak olduğunu iddia edecek kadar da aptal değilim. :D
Ha yok ben onu sana demedim yanlış anladın sanırım:) Genel olarak ve bana her uçağı birbiri ile kıyaslayan arkadaş için yazmıştım;)

@painkiller Veriler olduğu sürece uçaklar kıyaslanabilir, bunda sıkıntı yok. Ama çoğu kişi sadece sonuca bakarak hata yapıyor. Farkındalık kazanmak gerek. Bir F-15; 104-0'a karşı savaştan çıkıyorsa bunu sorgulayacaksın. Aaa 104 tane uçak avlamış, mis gibi avcı demek yok.

Avlanan uçakları yazdım yukarıya. F-15 ve F-16'ya üstünlük kurabilecek uçaklar değil. Bir de bu uçakları ABD ve İsrail'in işletip hava üstünlüğü konusunda baba olduğunu düşünürsek çok kaliteli pilotları da olsalar çok şansları yoktu. Ki zaten pilot kaliteleri aman aman yüksek değildi.

Veriler olduğu sürece karşılaştırmak iyidir. ABD menşeili uçakların bu özelliklerini seviyorum işte. Bir Çin'in, Avrupa'lının uçağıyla bunları göremiyorsun. En fazla bilmem kaç feet'ten attıkları bombalarla övünüyorlar, sen de hadi oradan diyorsun :D

@Jira Avrupa uçaklarında gene bazı uçaklarda bu verileri görebiliyoruz ama Çin için hiçbir veri yok. Zaten konuyu bu kadar alevlendiren de bir arkadaşımızın hiçbir veri olmadan Çin uçaklarının Rus ve ABD uçaklarıyla aynı düzeyde olduğunu söylemesi oldu. :D

Bu arada İngiltere'nin Harrier'lar ile bu görev başarısını yakalaması bence F-15'lerden daha büyük bir olay. İngiliz donanmasını tebrik etmek lazım.

@Because Im Batman Önceki sayfalardan birinde başka bir üyeye tatbikatların "kısmen" parametre olduğunu söyledim. Gerçekler en iyi birbirine denk görülen 2 uçağın havada karşı karşıya gelmesinde ortaya çıkar ama bu tatbikatlar da keyif için değil, bazı şeyleri göz önünde bulundurmak için yapıldığı ve ordular tarafından ciddiye alındığı için "kısmen" kabul edilebilir bir parametredir.

Sen de Jira ve benimle aynı fikirdesin, bir sürü değişken vardır. Yalnız senin yaptığın hata şurada, her türlü etken vardır gerçeğini göz ardı ederek F-15'lerin bu başarıyı sadece uçak faktörüyle yaptığını ima eder gibi bir durumun var. Ben o skorlarda F-15'lerin başarısından çok ABD ordusunun görev planlamasındaki başarısını, pilotların tartışılmaz düzeyde çok daha üstün tecrübeli olduğunu, F-15'lerin karşısına dengi bir ciddi rakip çıkmadığı sonucunu çıkarıyorum. Konu hava-hava görevlerine gelip de F-15'ler Su-27 ailesine karşı bu başarıyı yakalamış olsaydı zaten bu konuyu uzatmaya gerek olmazdı.

Bütün parametrelere bakarak kendi görev alanlarında en başarılı uçakları seçecek olsaydık Typhoon'dan önce seçilmesi gereken başka uçaklar var. Fakat tüm eksilerine rağmen manevra kabiliyeti ve hava hakimiyeti en yüksek uçaklardan biri olduğu kesin.
Hayır yukarıdaki yorumumda da yazdım. Sadece uçak bir etmen değil. Amerika'nın Irak'a ve Libya'ya düzenlediği operasyonlarda karşısında SU-27 ya da SU-30 olsaydı birkaç tane kayıptan başka bir şey olmayacaktı. Sebebi aradaki teknolojik farkın uçurum olması. Amerika o operasyonlarda ilk SEAD görevlerini yaptı daha sonra düşman hava sahasında operasyonlara başladı. Yani radar desteği olsun hava savunma desteği olsun bir sürü şeyi imha ederek düşman hava sahasını kendi uçakları için güvenilir hale getirdi. Combat Proven dediğimiz şeyin olması için sahada test edilmesi lazım o da günümüzde öyle kolay değil artık. Örneğin ANKA-S'nin BKH'de ne kadar başarılı olduğunu gördük bir o kadar Rus Pantsir-S1'in ne kadar başarısız olduğunu gördük.

Amerika'nın Irak'a ve Libya'ya düzenlediği operasyonlarda karşısında SU-27 ya da SU-30 olsaydı birkaç tane kayıptan başka bir şey olmayacaktı.
İşte bu konuda farazi olarak kendi kanaatini söylüyorsun. O durum gerçekleşmeden F-15'lerin sadece birkaç kayıpla atlatacağını nasıl söyleyebiliyorsun? Bizim seninle aynı fikirde olmadığımız konu işte bu, F-15'in nasıl bir uçak olduğuyla ilgisi yok şu anda konunun. F-15'in nasıl bir uçak olduğunu ben de Jira da Painkiller da gayet iyi biliyor.

Mesela ben Su-30'ların F-15C'lere karşı aşırı bir hava üstünlüğü kurabildiğini söylerken resmi ve fiziksel bir mücadelenin verisini öne sürüyorum. Fakat bu dediğinin verisini alabileceğimiz hiçbir referans yok, sorun da bu.

PanTSIR-S1'lere girersek çıkamayız :D Rusya sistemlerini, uçaklarını şişirmeyi sever genelde. Balon gibi patlarlar sonucunda. Biz EH ile PanTSIR-S1'leri durdurup SİHA'larla vurabiliyorsak elin ABD'si, İsrail'i elindeki muhteşem EH teknolojilerle neler neler yapar. Ki yapıyorlar zaten.

@Yararsız Üye Sinirlendim ona cidden. Anlatıyoruz, anlatıyoruz hala bildiğini okuyor. Bazı üyelere pes artık deyip çekiliyorum köşeme, zaman kaybılar.

Bu arada beni düzelttiğin için sağ ol. Avrupa'yı da çok gömmeyeyim şimdi Harrier'leri efektif kullandılar cidden.

@Jira ben sana da demedim ki:) Ben zaten dedim az önce, F-15’in muzzam bir ünü var diye. Hiç düşmemiş bir muharip uçak diye:) E bi’ zahmet senin de bahsettiğin 104-0 verisini bileyim ben de di mi:) Görmüyorsun diyorsun ama aynı şeyi söyledik zaten az önce:) Benim verdiğim örnekleme sadece genel.

Niye gerçekten demek istediğim kişi değil de yanlış kişilere gidiyor bu mesaj🤣

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı