Çin'in Dünyadan Gizlediği 5. Nesil Stealth (Hayalet) Uçakları

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 173
  • Görüntüleme 11B
"During Cope India 04 exercises pitting the Su-30MK and Mig 21 Bison flying against American F-15Cs, it surprised everyone when the Russian built Su-30 fighter achieved a kill ratio of 9:1"

@Because Im Batman F-15'lerin bundan haberi var mı? :D

Bu tatbikatın yapıldığı dönemde de savaş uçaklarıyla ilgili dergileri ve haberleri takip ediyordum, o dönemde F-15'ler Su-30'lar tarafından kötü tokatlanınca, F-15'lerin hava görevlerindeki yeterliliğini sorguladıklarını dün gibi hatırlıyorum.

İş havada it dalaşına geldiği ve hava önleme görevlerine geldiği zaman geçmiş tatbikatlarda F-15'leri tokatlayan pek çok uçak var.

Tabi şu anda aktif olan F-15E ve F-15 SE için bu durum biraz değişmiş olabilir ama onlara karşı olan bir veri yok elimizde. Gene de Su-30'ların havada F-15'lere karşı kurduğu üstünlük göz ardı edilebilecek düzeyde değil.
Bu olayın linki falan var mıdır? Kaldı ki bir tatbikat kesin olarak bir sonuç vermez. Combat Proven dediğimiz şeyin önemi burada ortaya çıkıyor. F-15 4. jenerasyon içinde en iyi hava üstünlüğü uçağıdır. ''KokpitAero'' sitesinde Emekli Hv. Pilot Tümg. İrfan SARP'ın anısı var orayı okursan o dönem nasıl bir dominasyon içinde olduğunu görürsün. Kaldı ki şu andaki F-15'lerin kendi sınıfında rakibi yok. 104-0 olayına gelince yabancı kaynakları okuyabilirsin.

F-15'ler en önemli dönemini Körfez ve Lübnan Savaşı'nda yaşadı. Özellikle İsrail ve ABD havadan havaya kayıpsız F-15 ile çok fazla kill aldı. 104-0 olayı tam olarak eksikler olsa da doğru. Yani 104 değildir de 100'dür belki, bu şekilde.

SU-27 tarihine baktığımızda ise 6 kill görüyoruz. Eritre-Etiyopya Savaşı'nda kill'leri almışlar. F-15 ve F-16'ların yanında bu savaşlarda görev alan Avrupa imali uçaklar da havadan havaya çok fazla etkinlik gösterememiş, kayda değer bir yıkım yaratamamış ve sadece bombalamakla sınırlı kalmışlardır.

F-15 benim sevdiğim bir uçak ve şu an için Avrupa uçaklarına nazaran F-15'in geçici bir şekilde tercih edilmesi bizim için daha iyi olabilir. Bunun yanında da F-16'lar hala geliştiriliyor, güncelleniyor.

@Mr. Krabs Evet 2 uçak da muhteşemdir. Fakat iş hava görevlerine gelince F-15'lerin it dalaşı performansı bazı uçaklar kadar iyi değil maalesef. Örnek: EF Typhoon, F-16, SU-27-30 ve muhtemelen 35.

@Jira Bu arada geçmiş konulardan birinde Eurofighter'ları bir kişi gömmüştü de sen miydin hatırlayamadım. 2006 ya da 2007 yılında yapılan bir tatbikatta F-16'ları yendiğini ve F-22'lerden birine de radar kilidi atabildiğini hatırlıyorum. Radar kilidi tatbikatta kill olarak kabul ediliyor.

@Because Im Batman Tatbikatlar kesin değil ama kısmen sonuçlar hakkında fikir sahibi olmak için yapılır. Hiçbir ülke de bu tatbikatlara tecrübesiz pilotları göndermez. O tatbikatın linkleri internette havacılık sitelerinin çoğunda var. Bu tatbikatı da internetten değil o dönemde yayında olan bir havacılık dergisinden öğrendim.

Bu arada uçakların görev performanslarını baz alacaksak hangi uçaklara karşı görev yaptıklarını da göz önünde bulundurmak lazım. Bir F-15'in karşısına 3. nesil bir savaş jetiyle çıkarsan sonuçların bu derece açık görünmesi normal. Bu görevlerin kaçını Su-27, Su-30 gibi uçaklara karşı yaptığı önemli parametre olur. Benim F-15 görevlerindeki bu üstünlükten çıkardığım asıl sonuç ABD ordusunun görev planlamalarını iyi yapmış olduğu.

Son düzenleme:
Haber kaynağı güvenilir mi haber doğru mu kesin bir bilgi yok. 2004 yılındaki bir olay ve o tarihte herhangi bir kaynak falan var mı? Hangi tatbikatlara tecrübesiz pilot gönderilmez söyleyeyim mi Amerika'daki Red Flag gibi tatbikatlara. Tatbikatın amacı zaten tecrübe kazandırmaktır. Yabancı kaynaklardan F-15'in 104-0 olayını görebilirsin. Tatbikat kısmen sonuç hakkında fikir sahibi olmak için yapılmaz ve sonuç hakkında bilgi vermez sadece bir fikir oluşturur. Söylediğim sitede emekli pilotumuzun yazısını okursanız F-15'in 80'lerde nasıl bir dominasyona sahip olduğunu görürsünüz.

@Jira Bu arada geçmiş konulardan birinde Eurofighter'ları bir kişi gömmüştü de sen miydin hatırlayamadım. 2006 ya da 2007 yılında yapılan bir tatbikatta F-16'ları yendiğini ve F-22'lerden birine de radar kilidi atabildiğini hatırlıyorum. Radar kilidi tatbikatta kill olarak kabul ediliyor.
Olabilir. Tatbikatlarda çok fazla şey olabilir, bu yüzden şaşırmıyorum. Savaş tarihi bazında baktığımızda maalesef Eurofighter'lar için elde büyük bir veri yok. Benim bildiğim ufak tefek operasyonlarda yüksek irtifadan bombalama yapıp geri döndükleri yönünde. Göz dolduracak bir dog fight yaşadığını sanmıyorum, olmuşsa da bilgilendirirseniz sevinirim.

Ben bir savaş uçağını tatbikat sonuçlarına göre değerlendirmem, çok kale almam. Sadece bu tatbikatlar ufak tefek bilgiler verebilir bize ama asla kesinlik veremez. Mesela Almanya'da tatbikat sırasında F-35'ler radarlara yakalandı. Sonra tüm dünya yine dedi ''lan ABD bizi mi koparıyorsun bu uçak stealth diye.'' Pentagon açıklama yaptı. Uçak tatbikat için gittiğinden stealth özelliklerini açmadığı ve uçağın bilerek radarlardan izlenmesi için gövdesine birçok reflüktör takıldığı ortaya çıktı.

Bu arada uçakların görev performanslarını baz alacaksak hangi uçaklara karşı görev yaptıklarını da göz önünde bulundurmak lazım. Bir F-15'in karşısına 3. nesil bir savaş jetiyle çıkarsan sonuçların bu derece açık görünmesi normal. Bu görevlerin kaçını Su-27, Su-30 gibi uçaklara karşı yaptığı önemli parametre olur.
Aynen, bu da önemli. Açıkçası Körfez Savaşı ve Lübnan Savaşı için konuşacak olursam F-15 ve F-16'ların avladığı uçakların çoğu Mig serileri idi, önlerine gelen Mig'leri tokatlayıp geçtiler :D Avrupa imali en başarılı uçak ise Harrier idi. Havadan havaya 20 üzeri skoru vardı.

@Because Im Batman O tatbikatın sonuçları bir sürü havacılık dergisinde yayınlandı, ben de o dergilerden birinden öğrendim 2004 yılında. F-15'lerin görev başarısını da iyi biliyorum, tüm F-15 varyantlarını sayarsak 103-3 gibi bir oran çıkıyor. Strike Eagle versiyonunda başarısız 3 görev vardı.

At the Cope India exercise held at the Gwalior air force range on February 15-27, 2004, Indian pilots reportedly notched up an astounding 9:1 kill ratio against the all-powerful USAF, sending shock waves through the American defence establishment. The adaptive capability of Indian Air Forces flying seemingly inferior former Soviet systems in a superior manner to overcome technological inequalities disproved many American threat assumptions.

O dönemde çıkan dergiler ve tüm sitelerde yalan bilgi mi var yani?

Bu arada F-15'leri kötülediğimi de düşünüyorsan büyük hata yaparsın, Dünya tarihinde F-15 kadar proje aşamasında istenmeyip de sonrasında sahiplenilen uçak yoktur. Fakat F-15'lerin eksik olduğu konu, F-16'lar kadar başarılı olmadığı bir konu var ve ona parmak basıyorum. Su-30'lar da o konuda daha başarılı oldukları için ezici bir üstünlük sağlayabildiler.

F-15'ler tüm görevlerini Su-30'lara karşı yapmış olsaydı sonucun "ne olabileceğini" bu tatbikat ABD ordusuna gösterdiği için o dönemde F-15'ler için bir sürü plan değişikliğine gidilmek üzereydi.

F-15E Strike Eagle'dan toplam 3 kayıp var ve bu 3 kayıp da havada değil. 3 tane park pozisyonundaki F-15E Strike imha edildi. 2 tanesi Körfez Savaşı'nda, 1 tanesi ise Irak Savaşı'nda.

F-15'in havadan havaya mağlubiyeti yok ama karşısına daha güçlü rakipler çıksaydı kesinlikle olurdu. Bir de bu bahsettiğimiz savaşlarda ABD ve İsrail'in hava üstünlüğü çok yüksekti. Bunlar da önemli detaylar. Arena kurup, uçak salıp hadi kapışın demiyorlar sonuçta.

F-15E Strike Eagle'dan toplam 3 kayıp var ve bu 3 kayıp da havada değil. 3 tane park pozisyonundaki F-15E Strike'ları imha edildi. 2 tanesi Körfez savaşında, 1 tanesi ise Irak Savaşı'nda.
Gözden kaçırdığım bir detaydı, düzeltmiş oldun.

Bir de işin pilot faktörü kısmı var. Irak'ın ve o bölgedeki diğer ülkelerin (Türkiye hariç) sahip olduğu pilotların yetkinliği F-15 pilotlarının ne kadar altında olabilir diye düşünüyorum. Arada dağlar kadar fark olduğuna eminim.

@Because Im Batman O tatbikatın sonuçları bir sürü havacılık dergisinde yayınlandı, ben de o dergilerden birinden öğrendim 2004 yılında. F-15'lerin görev başarısını da iyi biliyorum, tüm F-15 varyantlarını sayarsak 103-3 gibi bir oran çıkıyor. Strike Eagle versiyonunda başarısız 3 görev vardı.

At the Cope India exercise held at the Gwalior air force range on February 15-27, 2004, Indian pilots reportedly notched up an astounding 9:1 kill ratio against the all-powerful USAF, sending shock waves through the American defence establishment. The adaptive capability of Indian Air Forces flying seemingly inferior former Soviet systems in a superior manner to overcome technological inequalities disproved many American threat assumptions.

O dönemde çıkan dergiler ve tüm sitelerde yalan bilgi mi var yani?
Dediğim gibi bir tatbikatın kesin sonuç vermesi hiçbir zaman beklenemez. Adı üstünde tatbikat. Her türlü değişken vardır. Uçakların yakıtı, yükü, pilotu gibi her şey etkiler. Bizim meşhur Tango-1 Never Dies olayını biliyorsunuzdur o olaydaki gibidir her şey. Amerika gibi İsrail gibi EH'nin alasını yapan ülkelerin bu uçakları efektif kullanması çok normaldir. F-15 Amerika gibi bir ülke değilde başka bir ülkede kendi seviyesine yakın uçaklarla karşılaşıp düşürülebilirdi ama olmadı. Nasıl ki bazı basın-yayın organları saçma şekilde F-35 şöyle kötü böyle kötü işte Mig-29 yener veya F-16 tokatlar tarzı laflar söylesede bu F-35'in 5. nesil en iyi derin saldırı uçaklarından biri olduğunu değiştirmiyor. F-15'de hava üstünlüğü klasmanında kendi jenerasyonunun en iyisi çünkü eldeki veriler bu yönde. İleride bir uçak gelir bu istatistikleri yakalarsa o zaman aynısını ona söyleriz.

Şu uçak kötü bu uçak iyi demek aslında biraz yanlış. Çünkü bir uçağın kullanım amacı, iki uçağın kullanıldığı coğrafya, üç uçağı kullanan pilot gibi bir çok faktör var. Yani net ve kesin bir veri almak imkansız bence.

Yanlış bilmiyorsam aktif muharebeye girip hiç düşmeyen iki uçak var. Bunlar F-15 ve F-22’ydi. Ama bu demek değil ki en iyi uçak bunlar dünyada kimse bu ikisini düşüremez:) Kullanan pilotun da becerisine bağlı bu biraz.

Mesela bir tatbikat sırasında insansız uçurulan ve F-22’nin vırup düşürmesi için havalanan bir F-16, F-22’ye kilit attı ve tatbikat sonlandırılmıştı:) Eurofighter F-22’ye kilit attı diye dünyanın en iyi uçağı olamayacağı gibi F-35 de flight radar’a yakalandı diye dünyanın en kötüsü olamaz:)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı