Resim çizme yeteneği

Aksine tam olarak bazı insanlar doğuştan yetenekli doğuyor. Bunun bir gerçek olduğunu düşünüyorum. Ama tabi ki insan bir alanda çalışarak kendini geliştirebilir, başladığı durumdan çok daha iyi yerlere gelebilir ama çıkabileceği sınırı yeteneği belirleyecektir.
Katılıyorum. Ama küçükken bir işi yapamayan insanlar da bir işte doğuştan yetenekli olabilir. Bazen sonradan ortaya çıktığı da oluyor.

Küçüklüğünden beri sürekli boş bir kağıt olsun ya da sürekli boş bulduğum bir yere anlamsız şeyler çizip duruyorum. Birkaç sene sonra resme merak saldım, orta düzeyde resim çizmeye başladım. Ama sıkıntı ise bir yere bakarak cizmemdi. Sonra tekrar resmi bıraktım ve aradan 2-3 yil geçti ve tekrardan resim çizmeye başladım. Sıkıntı nasıl cizecegimi bilmememdi yani karalama olsun gölgelendirme vs. Güzel sanatlar okumuyorum ama eğer resim üzerinde çok durursam kendimi geliştireceğimi düşünüyorum. Eğer gerçekten yeteneğim var mı? Varsa bunu nasıl geliştirebilirim. Bir de resim yetenek işi mi? Bir de çok küçük yaştayken resimim hiç iyi değildi, yani kötüydü.
Yetenek, tam manasıyla yeterliliktir; Fiziksel ve zihinsel yeterlilik. Bu iki gerekliliği sağlayan herkes yeteneklidir.

Beceri, adı üstünde bir eylemi becerebilmek yani yeterliliğini kullanabilmek diyebiliriz.

Kabiliyet ise becerinin üst düzeylere çıkmış halidir. Türkçe'de eş anlamlı kelimeler yoktur; Benzer anlamlı kelimeler vardır! Önce bunu açıklığa kavuşturalım... Kısaca, yalnızca yetenekli değil, kabiliyetlisiniz de :)

Ve bir resim öğretmeni olarak hayallerinizden asla vazgeçmeyin derim. Ülke şartları her ne kadar "sanat-sepet" işleri için uygun olmasa da, siz severek yapacağınız bir mesleğe yönelin derim. Olur da atanamazsanız dahi, elinizde sizi mutlu edecek ve hayatınıza anlam katacak bir hobiniz olur benim gibi :)

Şu çalışmanın verdiği hazzı hiç bir uğraş veremez:

1.jpg2.jpg

Devam... 👍

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı