Hayal gücüyle çizim yeteneği geliştirme

VentaScar

Femtopat
Daha fazla  
5 6 aydır çizim yapıyorum ve ara sıra ara verdiğim oldu tabii ama her ne kadar bakarak çizmekte orta seviye falan da olsam hayal gücümle çizim yeteneğim gerçekten berbat ve hiç üstüne çalışmadım. Tabii denediğimde hüsran oluyor, ya tam hatırlayamıyorum ya da yanlış hatırlıyorum veya düşündüğümü kağıda aktaramıyorum, bir çözüm öneriniz var mı?

Selam Dostum,
İmgesel çizim oldukça zordur. Kafandan çizmek istediğin obje ve varlıkları en ince ayrıntısına kadar düşünmen gerekir ayrıca imgesel çizim yapabilmek için baktığın obje ve varlıkları geometrik şekillerini ayırt edebilmen gerekir. İmgesel çizime alışabilmek için referans almanı tavsiye ederim. (Bana kalırsa her zaman referans kullanılmalı.) Sana tavsiyem kısaca şu;
1.Öncelikle resimlere bakarak geometrik şekillerini çıkarmayı öğren.
2.Sonra bunları referans alarak kullanmayı dene.
3.Daha sonra elin iyice alışınca belli bir süre fotoğrafa odaklanıp resmi kaldırın ve geometrik cisimler yardımıyla aklınızda kaldığı kadarını kağıda aktarın daha sonra karşılaştırın.
4.En son artık aklınızdakileri bütün ayrıntıları ile düşünüp çizmeyi deneyin.
Eğer sonuçtan memnun kalmazsanız;
Bir gününüzü yalnızca çizmek istediğiniz şeyi sadece düşünerek geçirin. (En ince ayrıntısına kadar düşünün.) ve Ertesi gün çizmek istediğiniz resmi tekrar çizmeyi deneyin. Eğer öncekilere göre daha iyi performans alırsanız bunu rutin haline getirerek daha iyi hale gelmesini için sürekli çizin.
Umarım yardımcı olmuştur.

Yeni konular

Geri
Yukarı