CK350 Blue vs Red Switch

Adrian69

Hectopat
Arkadaşlar ben klavye olarak CM CK-350 modeline karar verdim. Ses testlerinde Blue Switch'in sesi çok hoşuma gitti, oyun için alacağım klavyeyi yani asıl amacım yazı yazmak değil oyun oynamak. Blue Switch çok sıkıntı çıkarır mı bu konuda çünkü oyun için Red Switch öneriliyor daha çok. Sizce Blue Switch mi? Red Switch mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ses istiyorsan, Blue Switch. Basma ağırlığı hemen hemen aynı. Outemu Switch kullanıyorlar. Kaliteleri aynı. Oynadığınız oyunları söyleyin önereyim.

CS:GO, Minecraft, GTA V.
Red Switch kullanıyorum, tepki süresi muhteşem yani bastığın an algılıyor. Oyun içinse bence Red Switch tercih etmelisiniz.
CK-350 mi kullanıyorsunuz?

"Oyun için red switch, yazma için blue switch" tamamen uydurma. İkisi de 2mm'de işliyor, arada 1,5mm de çıkıyor; ama şimdi kalkıp da kimse "ben 1,5mm basmayla 2mm basma farkını anlıyorum demesin, yok öyle bir şey.
Markasına göre tuşun basma ağırlığı fark edebilir. Ona dikkat et sadece, aksi takdirde hangisi hoşuna gidiyorsa hangisinde rahat ediyorsan onu al.

CK350 modelindeki Red ve Blue switchler basma hissi ve ses olarak birbirinin tam zıttı switchler. Red switch linear (doğrusal) bir switch. Blue Switch ise tactile ve clicky diye tabir edilen türde bir switch. Linear switchte tuşa bastığınızda tactile switchlerde olduğu gibi bir geri bildirim yada itme hissi yok. Genel olarak linear switchler daha sessiz, bastığınızda fiziksel bir geri bildirim hissedilmeyen switchler.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu videoda Cherry MX türü switchleri ve çalışma mantıklarını grafiksel olarak anlatıyor. Tactile vs Linear vs Clicky farkını görerek ve duyarak anlamak daha rahat olacaktır. (En rahat gidip denemek tabiki orası ayrı) 2:30'dan itibaren grafiksel olarak anlatım var tüm videoyu izlemek istemeyenler için.

Yeni konular

Geri
Yukarı