Çözüldü CL ve MHz değerleri farklı RAM kullanmak sorun oluşturur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

itsme

Centipat
Intel corei5 8250U bilgisayarımın boştaki slotuna RAM almak istiyorum ankarta gömülü bir diğer slotta 4, 00 GB Single-Channel (10-10-10-28) DDR4 2133MHz CL 15 değerlerinde RAM mevcut. Biraz araştırma yaptım ve Corsair'ın Vengeance 8 GB DDR4 2400 MHz CL16 modelini buldum. Bu RAM'i kullanmak sıkıntı yaratır mı? Yaratırsa cihazıma uygun RAM önerir misiniz?

Çözüm
Hayır, yaratmaz. Güvenle kullanabilirsiniz. Otomatik olarak aldığınız bellek 2133 MHz CL15 değerindeki veya her iki tarafın ortak en yavaş varsayılan JEDEC profilinde çalışmaya başlayacaktır.
Yüksek ihtimal oluşturmaz fakat garantisini veremeyiz. Bu yüzden kit bellek alınmasını tavsiye ediyoruz. Daha bugün bir arkadaşımın laptopuna farklı RAM taktım, sorunsuz çalışıyor.
Tıpatıp aynısı olması gerekiyor.
Şart değil, kendi bilgisayarımda farklı değerlerde iki RAM takılı ve sorunsuz. Daha bugün arkadaşıma upgrade yaptım farklı özelliktekiler ile, o da sorunsuz çalışıyor.

Şart değil, kendi bilgisayarımda farklı değerlerde iki RAM takılı ve sorunsuz. Daha bugün arkadaşıma upgrade yaptım farklı özelliktekiler ile, o da sorunsuz çalışıyor.
Böyle bir şart yok. Yanlış bilgilendirmeyin insanları.

Haklısınız "Tıpatıp aynısı olsa daha iyi olur." olarak düzeltiyorum. Ama farklı belleklerde çalışmama gibi bir ihtimal var.

Intel corei5 8250U bilgisayarımın boştaki slotuna RAM almak istiyorum ankarta gömülü bir diğer slotta 4, 00 GB Single-Channel (10-10-10-28) DDR4 2133MHz CL 15 değerlerinde RAM mevcut. Biraz araştırma yaptım ve Corsair'ın Vengeance 8 GB DDR4 2400 MHz CL16 modelini buldum. Bu RAM'i kullanmak sıkıntı yaratır mı? Yaratırsa cihazıma uygun RAM önerir misiniz?

Çalışmama ihtimali var. MHz değerinde sorun olmaz. Otomatik 2133 MHz olarak ayarlanır. Alıp deneyebilirsiniz. Olmazsa iade yaparsınız.

Bu konuda her kafadan ayrı bir yorum çıkar.

Teknik bilgilere bakmak lazım.

Benim bildiğim ve hatırladığım kadarıyla şu şekilde oluyor.

Bir tane 3000 MHz CL16 bellek olurken diğeri ise 3200 MHz CL14 bellek var diyelim. Bu durumda iki bellekte uyumsuzluk sorunu yaşamazsa eğer 3000 MHz CL16 olarak çalışır.

Bazı özel durumlarda ise 3000 MHz değilde en alt değerde işlem alma gibi durumlar olabilir.

Ancak iki farklı belleğin bir araya getirilip kullanımı esnasında uyumsuzluk olabilir. Bu durum sürekli görülen bir şey değil. Mavi ekran hatalarına sebep olabileceğini görmüştüm açılan bir kaç konuda.

Üreticiden tut, satıcı, kullanıcıların önerisi çoğunlukla birebir aynı ürünü kullanılmasını söyler mantıken. Aslında olması gerekende budur.

Son düzenleme:
Böyle bir şart yok. Yanlış bilgilendirmeyin insanları.
Hayır, yaratmaz. Güvenle kullanabilirsiniz. Otomatik olarak aldığınız bellek 2133 MHz CL15 değerindeki veya her iki tarafın ortak en yavaş varsayılan JEDEC profilinde çalışmaya başlayacaktır.
Farklı JEDEC kanalında çalışmalarından kaynaklı bi sorun meydana gelir mi? Bir diğer sorum, iki ram'in 2133 mhz değerinde çalışacağını söylediniz, bu durum oc ile 2400 mhz yapılabilir mi?

Geri
Yukarı