ClamWin'in koruması nasıl?

Ribozom

Kilopat
Makaleler
1
Son 2 gündür ClamWin kullanıyorum ve performans konusunda sıkıntım yok. Fakat koruma yetersiz gibi geldi bana. Herhangi test sonucu gibi şeyleri var mı bu programın?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi antivirus programını kullanırsanız kullanın her zaman PC´nin güvenlik düzeyini kullanıcı belirler. Eğer siteminize kaynağını bilmediğiniz yazılımlar kurmadıysanız, şüpheli sitelere girmediyseniz, spam mailleri açmıyorsanız, içinde ne olduğunu bilmediğiniz USB stick, external disc vs. gibi harici ortamları takmadıysanız, korsan ya da bilinmeyen yazılımları kullanmıyorsanız ve PC´niz başkalarına ait networklere bağlı değilse ya da network sizin kontrolünüzde olsa bile diğer cihazların güvenliğin aynı kurallar çerçevesinde eminseniz PC´nize kesinlikle malware bulaştırmazsınız.

Ancak bu güvenlik önlemlerinden herhangi birisine uymazsanız sizi hiçbir antivirus yazılımı koruyamaz.

ClamWin özgür yazılımdır. Kullanıcılarını izlemez. Diğer antivirus yazılımları özgür yazılımlar değildir. Bunların sahipleri yani şirketler kullanıcı bilgilerini toplayıp başka şirketlere satmaktadırlar ve bu güvenlik açısından çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Özellikle antivirus gibi root yetkisi isteyen bir yazılım söz konusu olduğunda. Çünkü PC´nizdeki bütün processlerden tutun bütün ağ trafiğinize kadar sözde “güvenlik” bahanesiyle bu şirketlerin süzgecinden geçmektedir. Bu sizi koruması için tanımadığınız bir adamın evinizdeki bütün hareketleri izlemesi ile aynıdır. Üstüne bunu yapması için para ödediğinizi düşünün. Diğer antivirusler işte böyle çalışır.

Kısacası güvenlik önlemlerini kendi eline alan bir kullanıcının antivirus yazılımı kullanmasına gerek yoktur. Eğer istenirse ClamWin kullanılabilir. Hiçbir zararı yok ve güvenlidir. Ayrıca ClamWin hafif bir antivirustür. Diğerleri gibi sisteminizi kesinlikle yormaz.

@Ribozom
Şu konuya bir bak derim. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı