Rehber ClearURLs ile Gizliliğinizi Artırın

Bu uzantı, internette gezinirken gizliliğinizin korunmasına yardımcı olmak için URL'lerden izleme öğelerini otomatik olarak kaldırır.

Birçok web sitesi çevrimiçi etkinliğinizi işaretlemek için URL'deki izleme ögelerini (örn. https:// example . com?utm_source=newsletter1&utm_medium=email&utm_campaign=sale) kullanır. Tüm bu izleme kodu bir web sitesinin görüntülenmesi veya düzgün çalışması için gerekli değildir ve bu nedenle kaldırılabilir. ClearURLs'un yaptığı tam olarak budur.

Alan adı engellemeye izin ver ayarını kapatın. Bu ayar uBlock Origin vb. reklam engelleyici uyarısı kaldırmasını bozuyor.

Eki Görüntüle 1463224

Eki Görüntüle 1463223

Opera ve Opera GX kullananlar arama motorlarına etki edebilmesi için resimdeki ayarı açsınlar.

Eki Görüntüle 1463222

Yaşadığım sorunlar:
- GDrive üzerinden video izlerken hata veriyor. GDrive kullanırken uzantıyı tamamen kapatmanız gerekiyor. Video izleme işiniz bitene kadar devre dışı bırakabilirsiniz.

Bu uzantıyı uBlock Origin ile birlikte kullanmanızı öneririm.

Ublock Origin ve AdGuard içerisinde, AdGuard'ın URL Tracking Protection filtresi bulunuyor. Bu filtre de aynı işlemi uyguluyor. Tabii uzantı kadar istikrarlı çalışmıyor. Ama sizin işinizi görüyorsa sadece uzantı içerisindeki filtreyi de kullanabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1694952

Son düzenleme:
Bu bağlantıyı kısaltamadı. Ben daha çok arama motoru ve alışveriş sitelerinde başarılı olduğunu gördüm. Yönlendirme bağlantısı gibi duruyor ve içerisinde izleyici barındırmıyor olabilir. Github üzerinden belirtirseniz bunlar içinde filtreleri güncelleyebilir.

Screenshot_1.png

Google bu bağlantıları kısaltma olayını uzun süredir düşünüyor. Bu çerezler ile izleme olayını saldığı zaman bağlantılar içinde bazı şeyler yapacağını düşünüyorum. Büyük firmalar diretmeden küçük firmalar böyle şeylerden vazgeçmiyorlar.

@26318 internette zaten tamamen anonim olmak mümkün değil. Açıkçası gizliliği paranoya seviyesine çıkarmayı çok da doğru bulmuyorum. Standart düzeyde izleyicilerden korunmak yeterli geliyor bana. Veri çağı diye nitelendirilen bir dönemde yaşıyoruz neticede, birine takılmasak ötekine illa ki takılıyoruz.

@26318 internette zaten tamamen anonim olmak mümkün değil. Açıkçası gizliliği paranoya seviyesine çıkarmayı çok da doğru bulmuyorum. Standart düzeyde izleyicilerden korunmak yeterli geliyor bana. Veri çağı diye nitelendirilen bir dönemde yaşıyoruz neticede, birine takılmasak ötekine illa ki takılıyoruz.
Ben de o kadar takıntılı değilim. Ama yapabildiğim şeyleri elimden geldiğince kullanıyorum. Bu gizliliğe önem vermemek büyük firmaların daha da arsızlaşmasına neden oluyor. Gizlilik odaklı kullanıcıların artması bu firmaların değişmesine neden oluyor. Bu yüzden imkanı olan herkesin gizlilik için yapabileceği şeylere odaklanmasını doğru buluyorum ve buna destek sağlayabileceğim her konuda yardımlarımı yapıyorum.

Benzer bir yöntem ile, URL'ye değil fakat HTTP başlığına eklenen "Yönlendirici" bilgisiyle siteler hangi web sayfalarından geldiğinizi görebilmekte. Bu bilgi, yüklenen her site ve her doküman için paylaşıldığından gizliliğine önem veren kullanıcılar için el atılması gereken en önemli şeylerin başında geliyor bana göre.

Ne olduğunu açıklayan ve farklı ilke ayarlarına göre gönderiliş kuralı ile kapsamı hakkında bilgi edinebileceğiniz linkler bunlar.

Mozilla kısa bir süre önce Firefox sürüm 87'den itibaren yönlendirici ilkesini strict-origin-when-cross-origin olarak değiştireceğini duyurmuştu. Bu sayede girdiğiniz sayfalara HTTPS bağlantı kullanmaları şartının yanında (eğer kaynak site HTTPS ise) yalnızca domain bilgisi gidecek. Fakat halen kaynak site, hedef sayfa tarafından görülebilir durumda. Ben şahsen privacytools.io üzerinde okuduğumdan beri ilgili ayarı tarayıcımdan değiştiriyorum.

Edge:

1.PNG

Firefox (XOriginPolicy: 1)

2.PNG

asdasd.gif

İnsanın doğasında bir etkiye tepki verebilmek için öncelikle onu "görmek" vardır. Reklamların çıkmasından etkilenen/rahatsız olan insan buna tepki olarak reklam engelleyiciler üretti/kullandı. Ancak izleyicilerde iş farklı, insan bunları göremiyor, tüm iş arka planda dönüyor. Bu nedenle de çoğu kullanıcı bu durumdan haberdar olsa bile göz ardı etmeyi tercih edebiliyor, doğrudan zarar verici bir şey olmadığı için ve kullanıcı bunu bizzat gözleriyle göremediği için.

İlmin dereceleri vardır: ilmel yakin, aynel yakin, hakkal yakin.
Uzakta bir duman görüyorsun, buradan orada ateşin olduğu anlıyorsun. Bu bilgi seviyesi ilmel yakin.
Oraya gidiyorsun ve orada ateşi bizzat görüyorsun. Bu da aynel yakin seviyesindeki bilgi.
Sonraki adımda da o ateşe dokunuyorsun, ateşle bütünleşiyorsun. Bu da hakkal yakin seviyesindeki bilgi.

İnsanların privacy hakkındaki bilgisi ilmel yakin'den öteye geçmiş değil. İş arkada döndüğünden insan bunu "göremiyor" yani ateşi göremiyor, sadece duman var. Bu da insanı atalete sevk ediyor doğal olarak. Hangi verilerin toplandığını, nerelere, ne zaman gönderildiğini anlık gösteren bir program kullanıncaya kadar insanın bunu sindirmesi mümkün değil.

Privacy ile birkaç yıldır uğraşıyorum, verilerin nasıl toplandığı ve bunun engellenebileceğine ilişkin birçok bilgi ve tecrübem var. Ancak bildiklerimin az bir kısmını pratiğe dökebiliyorum, atıl davranıyorum. Çok fazla şey var, insan derinleştikçe içinde kayboluyor. Paylaşılan bilgiler oldukça kıymetli, ama kendi adıma bilgiden öteye geçmeyecek. Privacy ve "özgürlük" adına bir dönem Linux da kullandım, sadece özgür ve gizlilik odaklı yazılımlar kullandım ama olmadı işte, hiçbiri de kapital şirketlerin yazılımlarının yerini tutmuyor. Ya hep ya hiç, gibi bir anlayışa sahip olduğumdan bana Windows üzerinde Chrome'dan internete girip privacy'den bahsetmek saçma geliyor.
Neticede orta yolu tercih etmek en doğrusu, her iki uçta da aşırı olmak kesinlikle iyi değil. Zaten insan ne kadar aşırı olursa olsun zamanla gerçeği idrak edip fabrika ayarlarına geri dönüyor.

İnternette tamamen anonim olmak mümkün denebilir ama çok zor veya zahmetli yöntemler ile mümkün sadece.

Gizlilik takıntısı konusunda ise kendi açınızdan haklısınız bunu takıntı seviyesine getirmemek paranoyaya dönüştürmemek lazım kesinlikle. Fakat şöyle de bir konu var -yea zaten her şeyimizi biliyorlar diyen insanların da atladığı- tarayıcı, eklenti, ayarlar, arama motorları derken tek amacımız gizlilik değil. Bu tarz önlemler ve değişiklikler aynı zamanda güvenli olmamızı da sağlıyor. İnternette alışveriş yapıyorsanız, borsayla uğraşıyorsanız kısaca herhangi bir nedenden ötürü kişisel bilgilerinizi paylaşıyorsanız olası bir saldırıdan korunmak için bu tarz şeylere dikkat etmelisiniz.

Benzer bir yöntem ile, URL'ye değil fakat HTTP başlığına eklenen "Yönlendirici" bilgisiyle siteler hangi web sayfalarından geldiğinizi görebilmekte. Bu bilgi, yüklenen her site ve her doküman için paylaşıldığından gizliliğine önem veren kullanıcılar için el atılması gereken en önemli şeylerin başında geliyor bana göre.

Ne olduğunu açıklayan ve farklı ilke ayarlarına göre gönderiliş kuralı ile kapsamı hakkında bilgi edinebileceğiniz linkler bunlar.

Mozilla kısa bir süre önce Firefox sürüm 87'den itibaren yönlendirici ilkesini strict-origin-when-cross-origin olarak değiştireceğini duyurmuştu. Bu sayede girdiğiniz sayfalara HTTPS bağlantı kullanmaları şartının yanında (eğer kaynak site HTTPS ise) yalnızca domain bilgisi gidecek. Fakat halen kaynak site, hedef sayfa tarafından görülebilir durumda. Ben şahsen privacytools.io üzerinde okuduğumdan beri ilgili ayarı tarayıcımdan değiştiriyorum.

Edge:

Eki Görüntüle 939322

Firefox (XOriginPolicy: 1)

Eki Görüntüle 939321

Eki Görüntüle 939352

Bilöediğim bir konuydu ilk defa karşılaştım. Daha bilmediğimiz neler vardır kim bilir. Bilgilendirme için teşekkürler ayrıca.
Az önce mobil Brave tarayıcıdan test ettim ve Technopat'ın yönlendirdiği göründü. Masaüstünde de deneyeceğim yarın.
Masaüstünde de denedim ve sonuç aynı. Technopat'tan geldiğim gene tespit edildi. Brave'in bu kadar basit ve göz önünde olan bir sorunu düzeltememiş olması üzücü açıkçası. Referer konusunda kendilerini geliştirmeye çalıştıklarını okudum. Daha başarılı başarılı olurlar umarım.

ClearURLs geliştiricisi eklentinin kaldırılmasına neden olan kodu kaldırmış ve Google'a 1.21.0 sürümünü göndermiş. Onaylanır umarım.
ClearURLs kullanmaya Brave'de gerek var mı bu arada?

AdGuard ve uBlock Origin içinde AdGuard'ın yaptığı URL izleme kaldırma filtresini de artık kullanabilirsiniz.

Şimdilik ClearURLs uzantısını devre dışı bırakıp test ediyorum. İyi idare ediyor gibi.

AdGuard ve uBlock Origin içinde AdGuard'ın yaptığı URL izleme kaldırma filtresini de artık kullanabilirsiniz.

Şimdilik clearurls uzantısını devre dışı bırakıp test ediyorum. İyi idare ediyor gibi.

Hocam normal filtre olarak ekledim clear urls ile birlikte kullansam sorun yaratır mı?
@26318

Yeni konular

Geri
Yukarı