Clio Sport tourer lastik ebat değişikliği

E.C.T

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,

Aracım 2015 Clio Sport tourer 1.2 16V 75 bg.

Lastik ebatlarım 185/65/15 üstünde kışlık lastikler var kabak oldu iyice. Yazlık lastiğim de yok. Almam lazım ancak lastik alırken illa 185/65/15 mi almak lazım.

Lastik 15 inc olduğu sürece ufak değişikliklerin yol tutuşu gibi artıları olmaz mı? Mesela 195/65/15, 185/60/15, 195/60/15, gibi seçenekler ne gibi farklılıklar sağlar.

Konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İnce lastik yol tutuşta kalına göre daha iyi ancak bir tık daha konforsuzdur. Aynı ET değerinde 16 inç janta geçip 205 genişlik ve daha ince bir lastik daha da iyi yol tutuş sağlayacaktır. Jantı büyütmek istemiyorsanız da evet 195-60 veya 55 yanak bir lastik almanız yol tutuşa epey katkı sağlar. Tümseklerden de yavaş geçtiğiniz sürece ahım şahım da konfor eksikliği yaşamazsınız.

İnce lastik yol tutuşta kalına göre daha iyi ancak bir tık daha konforsuzdur. Aynı ET değerinde 16 inç janta geçip 205 genişlik ve daha ince bir lastik daha da iyi yol tutuş sağlayacaktır. Jantı büyütmek istemiyorsanız da evet 195-60 veya 55 yanak bir lastik almanız yol tutuşa epey katkı sağlar. Tümseklerden de yavaş geçtiğiniz sürece ahım şahım da konfor eksikliği yaşamazsınız.
jant almak şu anda mali olarak beni zorlayacağı için jantı büyütmek pek işime gelmedi. daha bu ay kasko+ sigorta 16500 TL verdim. bu ay da 4 lastik alacağım+ mayıs ayında da muayene var+ önümüz de kurban hepsi üst üste geldi. maddi olarak jant almaktan vazgeçtim yani.
15 inc te kalıp lastik ebatları ile yol tutuşu ve sürüş deneyimini artırmak istiyorum.

O halde kesinlikle 195 veya 205 genişliğe geçip 50 veya 55 yanak kullanmalısınız. Konforunuz dikkatli sürdüğünüzde (çukur, engebeli yol, tümsek) fark edilir derecede etkilenmeyecektir.

Zamanında bizzat eski aracımda kullandığım ve orta sınıf araçlar için, orta ebatlı jantlara uygun olarak ve yine fiyatının performansı açısından kusursuz bulduğum bir modeli de örnek olarak bırakacağım. 50 veya 55 önerdim ancak belirteceğim modelde 205/60 R15 olarak bulunduğu için açıkçası fiyat performanstan ötürü 55 yerine de almanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
ilginiz ve öneriniz için teşekkür ederim. mutlaka değerlendireceğim. 205/60/15 ile 195/60/15 arasında kaldım. galiba kazananı fiyatlar belirleyecek

Geri
Yukarı