Clover Bootloader Yükleme (UEFI Olmayan Anakartlar)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dün akşam daha doğrusu gece Recep Hocamızın hazırlamış olduğu maverick kurulum videosunu izledim ve hemen ardından kuruluma geçtim. Şuan maverick'den yazıyorum :) Hocamızın orada belirttiği bir şey var usb olmadan boot etmek için uefi destekli bilgisayarda cloverdan mount ediyor fakat benim bilgisayarımda uefi desteği olmadığı için bunu yapamadım. Her mount efi dediğimde usb içerisindeki efi dosyasını açtı. Bunun yolu nedir ? Teşekkürler.

Siz beni yanlış anladınız. Uefi desteğine zaten gerek yok usb olmadan boot etmem için fakat o farklılık gösterebilir demişti Recep Hoca o farklılığı soruyorum. Video da mount efi dediğinde iki hdd çıkıyor uefi destekli olanda, bende ise mount efi dediğimde direk usbdeki efiyi çıkartıyor. Bunu nasıl yaparım diye öğrenmek istemiştim.

1. Clover'ın son sürümünü buradan indirin ve çalıştırın.
  2. Sürdür diyerek Özelleştir butonu olan sayfaya kadar gelin.
  3. Burada Clover'ı boot0af'ye yüklenecek şekilde seçin resimdeki gibi. Eğer Dual Boot yapacaksanız boot0ss'i seçin.

Install boot0af in MBR.png

4. Install diyerek yükleyin.
  5. Şimdi sabit diski açın ve EFI klasörünün içindeki bütün dosyaları silin. Sabit diskinizi bu şekilde aşabilirsiniz:

Macericks disk secimi.jpg

6. Clover Configurator ile USB belleği Mount edin. (bkz. 18:00 PC'ye Mac OS X Mavericks Kurulumu » Technopat)
  7. USB bellekteki Clover dosyalarını sabit diskteki EFI klasörüne kopyalayın.
  8. Artık USB olmadan boot edebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kusura bakmayin 2. bilgisayarim turkce klavye degil ve turkce harflerle yazamiyorum. Dun de bundan dolayi ceza yemisim, oncelikle ozur dilerim. Diger soylemek istedigim sey de ben de mount edemiyordum ve clover yukledim. Harddiskimde cikti. İcine usb efi klasorumun icini attim. -v komutunu da sildim ama hicbir degisiklik olmadi, boot olmadi. -v komutu duruyor ve mount da olmuyor. Acaba neden boyle? Ayni harddisk uzerinde windows da var. Acaba boot0s'i secmeli miyim ?

Bütün bootloader'ı silip yeniden Clover BL kuramazmıyız? Çünkü Windows'un üzerinde önemli bilgilerim var ve 650 GB ın üstünde o yüzden yedekleyemiyorum yardımcı olsanız?

Kolay gelsin arkadaşlar ben Mavericks i kurdum ve gayet güzel çalışıyor. Bilgisayarımda sadece Mavericks var yanlız ben pc açılırken boot ekranından enter yapmadan başlatmak istiyorum fakat olmuyor. Sistem ayarlarından başlangıç diskini seçtim olmadı. Recep bey kurulum videosunda talimatlardan bahsetmişti bunu nasıl yaparım? Teşekür ederim.

Yanlış bilmiyorsam sorunun çözümü kod tabanı IGPEnabler=Yes IGPlatfomID=01660003 ü deneyin 1366x768 için bu kod 1920x1080 inin yine aynı ama sadece 01660003 yerine 01660004 yazmalısınız yanılmıyorsam.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı