Clover Bootloader Yükleme (UEFI Anakartlar, Sabit diske)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba Recep Bey kurulumu başarıyla gerçekleştirdim. Kurulumdan sonra USB’den başlamasın diye clover ve fakesmc ve nullpc kextleri yükledim fakat USB çıkarınca yine USB boot ekranı çıkıyor ama mavi ekran seklinde sadece yazılar çıkıyor. Neyi atlamış olabilirim?
Bu arada kextleri ayrı ayrı yükledim biri bitti sonra diğerini yükledim zaten toplamda şimdilik USB’den başlamaması için 2 kext yükledim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bişeyi atlamadınız aslında. Clover varsayılan olarak temasız geliyor. Bu yüzden mavi. Aslında her şey çalışır o ekranda klavye ve fare dahil. Şimdi siz şöyle yapın:

1. Clover'ı zaten bi kere yüklemişsiniz, o yüzden ilk adımda tekrar yükleme yapmanız gerek yok.
  2. Clover Configurator adlı programı yükleyin ve çalıştırın.
  3. Clover Configurator seçili iken Finder çubuğunda sağ üstteki menüden Extras menüsü altından Mount EFI Partition deyin.
  4. USB belleğinizi seçin (disk2 ya da disk02 olacaktır) ve Mount edin.
  5. USB Bellekteki EFI klasörünü masaüstüne kopyalayın.
  6. Şimdi tekrar Extras menüsü altından Mount EFI Partition deyin. Bu defa disk0'ı seçin, sabit diskiniz yani. Eğer EFI bölümü masaüstüne gelmezse yine Finder çubuğından Git > Bilgisayar deyin. Solda EFI bölümü gözükmeli.
  7. Şimdi az önce masaüstüne kopyalamış olduğunuz EFI klasörünü az önce Mount ettiğiniz sabit diskin içindeki EFI bölümüne kopyalayın.
  8. Bu işlem sayesinde USB bellekteki Clover sürümünü birebir sabit diske atmış oldunuz. Artık USB bellek olmadan boot edebilirsiniz. (Tabi FakeSMC kext'sini kext Wizard ya da başka bir programla yüklediğinizi varsayıyoruz.

Yakında bir video rehber gelecek.

Güncelleme: Clover Bootloader UEFI yükleme rehberi:

PC'ye Mac OS X Mavericks Kurulumu » Technopat

Akşam eve gidince hemen bu yazdıklarınızı uyguluyor olacağım sonucu sizlere bildireceğim teşekkür ederim

Burak Bey Bu Finder sağ üst menüsü dediğiniz spotlight yazan yere mi yazılacak bu Mount EFI Partition.
Hayatımda ki ilk Mac kullanım deneyimim o yüzden büyük sabrınıza ihtiyacım var.

Clover configurator içi bütün sekmeleri boş en iyisi video çalışmanızı beklemek. Teşekkür ederim.

Clover Configurator cidden iyi bir şey olarak geliyor sanırım.
Üstteki diğer sekmeleri de düşünürsek gerçekten ince ayar yapıyor galiba.:like:
İnşallah başarılı şekilde yapıyordur.
Mesela benim BIOS'umda HPET ayarını bulamamıştım, buradan müdahale edilebilir belki.
Recep arkadaşın detaylı videosunu sabırsızlıkla bekliyoruz. Yarın akşama yetişir umarım, haftasonunu baştan sonra değerlendirebiliriz.

clover1.jpg

38o6.png

Merhaba bende de aynı durum söz konusu.
Clover Configurator-Extra-Mount EFI ye bastığımda pencere çıkmadan masa üstüne EFI Mount ediliyor. İçinde EFI ve Extra klasörü var bu sanırım USB'ye ait EFI.
Videoda ki anlatımında Mavericks EFI ye nasıl ulaşırım? Teşekkürler

- - - Güncellendi - - -
Clover EFI v2 kurarak o kısmı hallettim..

Şu anki sorunum daha önce makinada windows 7 kuruluydu. Bütün harddiskleri söküp mavericks kurulumu öyle yaptım. İkisi ayrı ayrı gayet düzgün çalışıyor fakat harddiskleri aynı anda bağladığımda bu sefer windows kısmına giremiyorum. Bu sorunu nasıl aşarım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı