CNN Türk'ün ''Windows XP, Windows 11'den daha popüler'' haberi

xakiran

Hectopat
CNN Türk tarafından yapılan bir haberde 10 milyon bilgisayar üzerinden yapılan bir test sonucu Windows XP'nin Windows 11'den daha fazla kullanıldığı yazılmış. Bana kısıtlı sayı ile yapılan bir teste göre bu tarz bir haber yaparak bilmeyen insanları manipüle etmeleri saçma geldi.

CNN Türk'ün bahsi geçen haberi:
statcounter tarafından yayınlanan masaüstü Windows sürümlerinin dünya çapındaki pazar payı:

Şu anlık doğru bir ölçüm yapılması hala NT10.0 olduğundan zorlaşıyor olabilir. Ayrıca her bilgisaayra bakamayacakları için, hedef kitlenin farklılık göstermesiyle, bu sonuçlar değişebilir.

Haberin yazarı, PC Magazine'in ve Lansweeper'ın araştırmalarını referans aldığını söylemiş ama tabii ki oralara yönlendiren bir URL yok. :)

İstatistikte populasyondan alınan örnekler sonucu değiştirebilir, alınan örnekler farklı olabileceği için. Çok da garipsemedim açıkçası.

CNN Türk tarafından yapılan bir haberde 10 milyon bilgisayar üzerinden yapılan bir test sonucu Windows XP'nin Windows 11'den daha fazla kullanıldığı yazılmış. Bana kısıtlı sayı ile yapılan bir teste göre bu tarz bir haber yaparak bilmeyen insanları manipüle etmeleri saçma geldi.

CNN Türk'ün bahsi geçen haberi:
statcounter tarafından yayınlanan masaüstü Windows sürümlerinin dünya çapındaki pazar payı:
Hocam bu haber gerçekten doğrumu?

Hocam bu haber gerçekten doğrumu?
Doğru ise gerçekten doğru.
Dünya çapındaki verilere bakıldığında bu haber doğru değil, konuya da eklemiş olduğum statcounter verisi bu şekilde:
1650552669290.png

Yeni konular

Geri
Yukarı