Çocuğum olursa mutlaka ona böyle yapacağım dediğiniz şeyler nelerdir?

Darther

Decipat
Biliyorsunuz, artık gençler ailelerinin hatalı davranışlarından çocuk bakma konusunda daha deneyimli. Peki, sizin ben çocuğuma mutlaka böyle yapacağım dediğiniz şeyler nelerdir?

Ben kendimi ona katı bir baba olarak göstermek yerine arkadaş olarak gösterirdim.

Son düzenleme:
Biliyorsunuz, artık gençler ailelerinin hatalı davranışlarından çocuk bakma konusunda daha deneyimli. Peki, sizin ben çocuğuma mutlaka böyle yapacağım dediğiniz şeyler nelerdir?

Ben kendimi ona katı bir baba olarak göstermek yerine arkadaş olarak gösterirdim.

Hayallerini kırmazdım.

Çok katı olmak istemem ama biraz kısıtlayıcı olurum. Telefon tablet aldırmam. Beraber vakit geçirmek varken neden teknolojik şeylere alıştırayım ki? Hep kitap okuturdum.
Ben de çocuğa telefon tablet verme taraftarı değilim ama ona daha eğlenceli vakit geçirtmeye çalışırdım. Katılıyorum fikrinize.

Doğal şekilde yetiştirirdim. Benden ilgi beklediği zaman eline telefonu verip "al bunu sus oğlum/kızım" değil de doğaya çıkarırım tahtadan bir şeyler yaparız çiftliğe gideriz atları görür küçük yaştan sakinliğin ne kadar güçlü bir şey olduğunu gösterirdim. Her zaman hayallerinin peşinden gitmesi için çabalardım doğaya çıktığımız vakitlerde hayalleri konusunda rehberlik ederdim.

Şu an yeni doğan çocukların eline hemen bir telefon vererek onları susturuyorlar. Vay bebek ağlıyormuş, vay çocuğun sorduğu sorular bitmiyormuş. Yahu bunlar doğal ve güzel şeyler. Sen çocuğun bilişsel düşünme yeteneğini elinden alıyorsun, merak duygusunu katlediyorsun. Çocuk oluyor sana bir robot. Büyük konuşmayayım ama ben çocuğumun eline en azından 5 yaşına kadar telefon vermezdim. Sonrasında ise kontrollü bir şekilde verirdim.

Çocuğumun yanında kitap okurdum. Zira kendiniz kitap okumuyorken çocuğunuzdan bunu bekleyemezsiniz. "Bizim oğlan da anca telefonla oynuyor" e babası anca tiktok'a girerse, çocuk da bu olur ne bekliyorsun? Oysa çocuk babasını en azından iki günde bir elinde kitapla görse, çocuğun ilgisini çekmeye başlar bu durum.

Yeni konular

Geri
Yukarı