Çocuklarda saygı denen bir şeyin kalmaması

• Konuyu başlatan WD40
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 49
  • Görüntüleme 3B
Eğitimsiz ailelerin eğitimsiz çocukları. Yazık, çok yazık...
Maalesef buna katılmıyorum, sırf eğitimsiz diye görgüsüz olmuyor. Benim aile bireylerim hatta akrabalarım arasında ilkokul terk insanlar bile var. Ancak okumuş akrabalarımdan daha üsluplu ve daha saygılılar. Eğitimsiz insan yoktur, kötü eğitim almış insan vardır.

Aileler çocukları saldım çayıra mevlam kayıra mottosuyla büyütüyor. Okula gönderirler, öğretmene, büyüklerine saygısızlık yaparlar. Bunun sebebi nedir? Aile terbiyesi olmamasıdır. Öğretmen kızınca da öğretmen suçlu bulunup meslekten men edilir. Dediğiniz gibi girersek çıkamayız bu konudan :)
Kısaca al birini vur ötekine oluyor, olay basit zaten. İyi bir eğitim yok ise, nesiller iyi olduğunu sanıp onu uyarlamaya devam edecek.

Tamamen İnternet eğitim sistemi millet zekası anne babaların suçu çocuğun hiçbir suçu yok
Ağacı nasıl kesip biçip şekil verirsen öyle şekil alır.

Kısaca al birini vur ötekine oluyor, olay basit zaten. iyi bir eğitim yok ise, nesiller iyi olduğunu sanıp onu uyarlamaya devam edecek.

Ben eğitimle olduğunuda sanmıyorum sadece çevreye falanda baktığımız zaman çocuk bunlara ayak uyduracağım diye keko oluyor falan.

Bir çok sebep var. Öncelikle eğitim. Eğitim yanlışsa eğitilen de yanlış oluyor. İkincisi ise sosyal medya. Sahte mecralarda insanlar birbirine bir anda parlıyor. Yazılan yazıyı kendi anladığı şekilde anlayıp karşıya sövüyor. Bir de TikTok denen illetti bazı ailelerin çocukların kullanmasına müsade etmesi. Ağaç yaş iken eğilir. Bunun gibi saygısız insanlar yaş iken zaten yanlış eğitildiği için, veya eğitilmediği için, bu lafı da boşa söylüyoruz. Çevre de etkenlerden biri. Yanlış çevrede yanlış insanlar o kişiyi de değiştiriyor. Güzel bir G-Man sözü ekleyebiliriz ama.
"Yanlış yerdeki doğru kişi, dünyayı tamamen değiştirebilir."

Son düzenleme:
Bu durumun nedeninin okul olduğunu düşünmüyorum. Aile içi ilişkiler ve yetiştirme tarzı daha önemli. Okulun etkisi ikinci hatta üçüncü planda. TED konuşmalarındaki özlü sözler güzel ama gerçek hayatta ülkemizde çok da geçerli değiller. Günümüzde şöyle bir şey de var, büyüklerin de küçüklere saygısı yok. Git gide biraz daha bencil hale geliyoruz sanırım.

Aslında sebep eğitim sistemi ama çok geniş bakarsak sebep ekonomik sıkıntılar. Ne zaman birinin birine bağırdığını veya saldırdığını görsem sebebi para oluyor.
Bu da haklı bir serzeniş. Yahu absürt bir örnek olacak ama :D Sigaraya ilk başladığımız zamanlarda bir pakete 5 kişi ortak olurduk kimsenin de gıkı çıkmazdı. Ne çok değer veriyorlar şu paraya.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı