Çözüldü Bilgisayarım Kendi kendine sürekli kapandı ve bir daha açılmadı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kaan67

Hectopat
Öncelikle merhaba daha önce yazdığım ve aynı Bilgisayarda olan sıkıntıyı söyleyip asıl konuma gececegim

Daha önce olan1:
Arkadaşlar öncelikle merhaba benim bilgisayarımda şöyle bir sıkıntı var bilgisayarda 3 4 saat oyun oynadıktan sonra LoL'de CS:GO'da Valorant'ta dakikada bir 5 saniye drop giriyor CS:GO'da 170 FPS alırken bir anda 25 30 1 saniye düşüp tekrar 170'e çıkıyor Valorant'ta ve LoL'de 130 FPS alırken bir anda FPS 2 3 düşüp 3-4 saniye bilgisayarım donuyor.

Bilgisayar özelliklerim:

Anakart: Gigabyte GA-990XA-UDC3.
İşlemci: AMD FX tm 8120 eight Core Processor.
RAM: 8 GB.
Ekran kartı: NVIDIA GT630.
Bu bahsettiğim olay son 1 2 hafta önce olmaya başladı, 8 senelik bilgisayar olmasına rağmen bu zamana kadar böyle bir şey yaşamadım. Eski tip AMD işlemci çok ısınıyor, bir de 2 3 hafta önce bilgisayardan yanık kokusu geldi. Ama plastik yanık kokusu geldi, onla alakalı olabilir mi? Bilen biri varsa rica ediyorum yardım etsin.

Şimdi olan:
Öncelikle merhaba, tam olarak olayı anlatmak istiyorum eve geldik bilgisayarımı açtım ve lol oyununa girdim. Tam oyun buldu derken bilgisayar kendi kendine kapandı nedenini anlamadım ve bilgisayar'ı tekrar açıp yaklaşık 10 15 dakika civarı beklettim, sonra şifreyi girdim ve tekrar lol ve discord uygulamasını açtım, ve tam oyun başlarken bir kere daha kendi kendine kapandı. Şimdi bazı arkadaşlar işlemci ısınmıştır diyecek haklı olarak ancak şifreyi girdikten 5-10 dakika sonra oldu yani çok fazla ısınmamıstı. Daha önce daha fazla sıcaklıklara geldiğini biliyorum ancak hiç bir şey olamamıştı. Bilgisayar 8 senelik.

Özellikleri:
Anakart: Gigabyte GA-990XA-UD3 Rev 1.1
Ekran kartı: Nvidia Geforce 630
İşlemci: AMD FX(tm)-8120 Eight-core processor (8 cpus) 3.1GHz
RAM: 8 GB

Gördüğünüz gibi sistemim çok eski daha önce çok nadiren böyle bir şey oldu, o da 1 sene önce idi ve 2 kere oldu, ancak bu seferki bu haftada 4. sü idi ve şöyle diyeyim 2 gün bilgisayar açmadım. 2 günden önceki 2 günde olmuştu.

Bunların ilki yaklaşık 1 ay önce 2. si ise 5 6 saat önce yazıldı şimdi ise asıl konuya geleyim bilgisayarı kapatıp 2 saat dışarı çıktım gelince bilgisayar açıldı ve lol oynattı 1-2 saat oynadım az önce ise bilgisayar bir anda kapandı şuan güç düğmesine basıyorum fanların ışıkları yanıyor ve çalışıyor hdd sesi geliyor ama monitöre ekran gelmiyor ve klavye mouseun rgb si yanmıyor kasadan monitör kablosunun çıkarıyorum ekrana kabloyu kontrol edin yazısı geliyor yanı monitörle alakalı değil.

Geriye;
-Ya RAM ile alakalı.
-Ya İşlemci İle Alakalı.
-Ya Anakart İle Alakalı.
-Ya da ekran kartı ile alakalı bunlar kalıyor.

PSU high power 750W ama eski ailemden 1 gün önce yeni bilgisayar almalarını istemiştim şu an bilgisayar aldırmak için bilerek benim yaptığımı düşünüyorlar.

Dosya Ekleri

• 1595702197670.gif
    1595702197670.gif
    42 bayt · Görüntüleme: 54
  • 1595702197474.gif
    1595702197474.gif
    42 bayt · Görüntüleme: 38
  • 1595702197364.gif
    1595702197364.gif
    42 bayt · Görüntüleme: 32
  • 1595702197572.gif
    1595702197572.gif
    42 bayt · Görüntüleme: 31
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Vallahi hocam aklıma başka bir şey gelmedi PSU zaten yeniymiş anladığım kadarıyla, eğer ekran kartının macununu yenilemediyseniz ondan da olabilir. Lakin 8 sene olmuş bilgisayar artık tamamen ömrünü tamamlamış gibi hocam.

Evet başka bir yanıtı olamaz zaman ayırıp okuyup cevap verdiğin için teşekkürler.

Hocam aynı konuyu öğlen acmistiniz. Yapabileceğiniz termal macunları değiştirmek. Oyun içi sıcaklık değerlerini atar misiniz?

Bilgisayar açılabilse atacağım 😇

Hocam aynı konuyu öğlen acmistiniz. Yapabileceğiniz termal macunları değiştirmek. Oyun içi sıcaklık değerlerini atar misiniz?

Yanıtlar için teşekkürler ama sorunu çözdüm galiba, bilgisayarımı yerinden çıkartıp halının üstüne koymuştum çok ısınmasını diye bu da statik elektriğe neden olmuş o yüzden monitöre ekran, klavye ve mouse RGB’de ışık gelmiyordu 🤪🤪

Vallahi hocam aklıma başka bir şey gelmedi PSU zaten yeniymiş anladığım kadarıyla, eğer ekran kartının macununu yenilemediyseniz ondan da olabilir. Lakin 8 sene olmuş bilgisayar artık tamamen ömrünü tamamlamış gibi hocam.

Evet başka bir yanıtı olamaz zaman ayırıp okuyup cevap verdiğin için teşekkürler.

Bilgisayar açılabilse atacağım 😇

Yanıtlar için teşekkürler ama sorunu çözdüm galiba, bilgisayarımı yerinden çıkartıp halının üstüne koymuştum çok ısınmasını diye bu da statik elektriğe neden olmuş o yüzden monitöre ekran, klavye ve mouse RGB’de ışık gelmiyordu 🤪🤪

Çözüm

Geri
Yukarı