Çözüldü Eos ve Windows 10 nasıl Dual Boot yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Arch or Not

Hectopat
Makaleler
7
Yer
İzmir/Alsancak
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci, Beginner Web Programmer
Arkadaşlar İngilizce kaynaklara baktım fakat anlamadım geçen sefer Linux Mint kurduğumda Windows'un yanına kur seçeneğini seçtim fakat Windows çöktü. Şimdi siz değerli hocalarımıza birkaç sorum olacak. Herkese iyi forumlar...

1. Windows'un çökmemesi için nasıl bir yol izlenmeli?
  2. HDD'den 80 GB yer ayırsam elementery OS için yeterli olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Windows'un çökmemesi için nasıl bir yol izlenmeli?
Elle kurulum yapmalisiniz. Kurulumda Elle secenegini secip ayirdiginiz 80 GB alana tiklayip birincil bolumu secin. Sonra ise dosya bicimini EXT4, baglama noktasini ise / yapip kuruluma devam edin.
HDD'den 80 GB yer ayırsam elementery OS için yeterli olur
Evet, fazlasiyla.

Ayrica eOS yerine Linux Mint kullanmaniz daha iyi olacaktir. ElementaryOS'un gorunumune aldanmayin. Ve kurulumdan once Windows'taki Guc Ayarlari'ndan Hizli Baslatma ayarini kapatin.
Arkadaşlar İngilizce kaynaklara baktım fakat anlamadım geçen sefer Linux Mint kurduğumda Windows'un yanına kur seçeneğini seçtim fakat Windows çöktü. Şimdi siz değerli hocalarımıza birkaç sorum olacak. Herkese iyi forumlar...

1. Windows'un çökmemesi için nasıl bir yol izlenmeli?
  2. HDD'den 80 GB yer ayırsam elementery OS için yeterli olur mu?

80GB Yer ayırmak kullanımınıza kalır. Webde gezinecekseniz, oyun yüklemeyecekseniz gayet yeterli.

Bu tarz durumlar için BIOS'tan "Secure Boot" kapatabilir ve Windows üzerindeki "Hızlı başlatma" özelliğini kapatabilirsiniz. Bunun dışındaki sorunlar konusunda pek bir bilgim yok ne yazık ki.

Windows'un çökmemesi için nasıl bir yol izlenmeli?
Elle kurulum yapmalisiniz. Kurulumda Elle secenegini secip ayirdiginiz 80 GB alana tiklayip birincil bolumu secin. Sonra ise dosya bicimini EXT4, baglama noktasini ise / yapip kuruluma devam edin.
HDD'den 80 GB yer ayırsam elementery OS için yeterli olur
Evet, fazlasiyla.

Ayrica eOS yerine Linux Mint kullanmaniz daha iyi olacaktir. ElementaryOS'un gorunumune aldanmayin. Ve kurulumdan once Windows'taki Guc Ayarlari'ndan Hizli Baslatma ayarini kapatin.

Çözüm
Kurulum için ben kurulumdaki aracı kullanmak yerine Gparted kullanarak yer ayırıyorum. 80 GB günlük kullanım için yeterli. Normal bir dağıtım kurulumda en fazla 14-15 GB yer kullanır. EOS söylendiği kadar kötü bir dağıtım da değil. Sisteminiz iyiyse sorun yaratmaz.

Kendi deneyimlerime dayanarak eOS tavsiye etmiyorum. Kurduktan 1 saat sonra Windows 10'a geçtim.
Hocam Şahsen kendim de denemek isterim görüşünüz için teşekkürler.

Geri
Yukarı