Çözüldü Evren oluştuktan sonra ilk 8 dakika nasıldı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MScofield

Hectopat
Makaleler
7
Selamlar, varsa bir yanlışım kusura bakmayın ancak bir soru sormak istiyorum.
Soru: Güneşten gelen ışınlar 8 dakika ile geliyor. Peki dünya ve güneş oluştuktan sonra ilk 8 dakika içinde dünyaya güneş ışınları gelmiyor oluyor, peki bunun şu anki dünyamıza bir zararı olmuş mudur?

Son düzenleme:
Çözüm
Gunes sisteminde ilk gunes olustu zaten, diger gezegenler olusma evresindeyken gunes isinlarinin etkisi zaten hep vardi.

Gunes isinlarini alamayacak olsa bile Dunya ilk olusum evrelerinde, gaz ve toz bulutunun sicakligi sebebiyle zaten ortam cok soguk olmacakti. Her gezegen kendi sistemindeki madde havuzunun katilasip sogumasiyla olusuyor. ( Dunya gibi yasanilabilir , kaya gezegenlerden bahsediyorum )

Herhangi bir sebepten 8 dakika gunes isinlarini alamazsak bir sebepten Dunya buz kesmez. Atmosfer hatri sayilir miktarda isinin dunyada kalmasini sagliyor zaten.

Evren ilk olustugunda dunya ve gunes portakalda vitamindi.
O zaman soruyu değiştireyim dünya ve güneş oluştuktan sonraki 8 dakika diye düzeltelim.
Işığın 8 dakika sonra ulaşması ne şimdi için ne de öncesi için çok bir şey değiştireceğini sanmıyorum. Zaman göreceli bir kavram sonuçta, bizim için fazla gibi görünse de evren için çok çok çok kısa bir zaman dilimi.

Dünya ve Güneş pat diye oluşmuyor. Şu an yaklaşık 5 Milyar yaşında olan Dünya'nın ömrünün ilk yarısı, çok daha farklıydı.

Zamanla, sistemler yerine otura otura ve Dünya soğumaya başladıkça, evrilmeye başladı.

Yani oldu bitti yok. Her şey kademe kademe ve ciddi anlamda uzun zaman aralıklarıyla yerine oturdu.

Gunes sisteminde ilk gunes olustu zaten, diger gezegenler olusma evresindeyken gunes isinlarinin etkisi zaten hep vardi.

Gunes isinlarini alamayacak olsa bile Dunya ilk olusum evrelerinde, gaz ve toz bulutunun sicakligi sebebiyle zaten ortam cok soguk olmacakti. Her gezegen kendi sistemindeki madde havuzunun katilasip sogumasiyla olusuyor. ( Dunya gibi yasanilabilir , kaya gezegenlerden bahsediyorum )

Herhangi bir sebepten 8 dakika gunes isinlarini alamazsak bir sebepten Dunya buz kesmez. Atmosfer hatri sayilir miktarda isinin dunyada kalmasini sagliyor zaten.

Evren ilk olustugunda dunya ve gunes portakalda vitamindi.

Çözüm
Dünya'nın oluşumu:

Güneş'in oluşumu:

Güneş Sistemi:

Vitamin bile diyebilmek için fazla erken bence o zamanlar. :)
Evrenin oluşumu ile günümüz arasında, Güneş'in oluşumundan 2 kat fazla zaman var sonuçta.

Ayni hammadde bir araya geliyor, yildiz -> supernova -> madde dagilimi -> yildiz -> supernova ... seklinde tekrar tekrar ayni senaryo olusuyor. Yani gunes ve dunyayi bir gun olusturacak her sey; daha dogrusu herhangi bir seyi bir gun olusturacak olan her sey o gun oradaydi : )

Tabi her yildiz supernova ile madde dagitmiyor, radyasyon emisyonu ile madde yok olabilir, kara delige dusup kaybolabilir vs.

Dedigin cok dogru ama, evrenin baslangici ile gunes sistemi arasinda cok fazla zaman var.

Geri
Yukarı