Çözüldü PC tam açılarken kapama tuşuna basılı tutup kapatmak zarar verir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SpiderMan64

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i7 10510U MX 130 8GB DDR4 2666MHZ RAM 1TB SEAGATE HDD 128GB SSD HP LAPTOP
Bilgisayar tam açılarken kapama tuşuna basılı tutup kapatmak bilgisayara zarar verir mi?

Çözüm
Donanımsal bir zararı olmaz. Normal ACPI kapatma da çünkü elektriği keserek kapatıyor bilgisayarı. Fakat yazılımsal olarak veri kaybı gibi şeyler olabilir.
Arkadaşlar elektronik bir cihazı açma/kapama tuşunu kullanarak kapatmayacaksanız, nasıl kapatmayı planlıyorsunuz o_O ?
Windows boşuna masaüstünden kapatma özelliği koymamış. O tuş acil durumlarda, sistem donduğunda felan kullanılmalı. O tuş ile kapanınca sistem neye uğradığını şaşırır. Bir anda direkt olarak sistemden elektrik kesildiğini düşün bu zarar vermez mi? Ayrıca arkadaş birde windows açılırken yapmış.

Ben sistem açık şekildeyken sürekli güç tuşuna basılı tutarak kapatıyordum. Ertesi sabah sistemi açtığımda Windows açılışta sürekli hard disk taraması yapıyordu ve Firefox'a girdiğimde önceden giriş sayfasında sildiğim sayfaların yerinde olduğunu ve daha dün girdiğim sitelerin geçmişte olmadığını fark ettim. Bunu 3-4 kez yaptı sonradan düzeldi yani bilgisayarı normal şekilde kapat. Bilgisayar tam açılırken kapatırsan bir şey olur mu net bir bilgim yok fakat veri kaybı yaşattığı bir gerçek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sonuçta işletim sistemi üzerinden kapatmak 5-6 saniye sürüyor ama tuş üzerinden kapattığınızda anında kapanır bu yüzden bilgisayarın güvenli şekilde kapanmasını sağlamak daha iyi.

Donanımsal bir zararı olmaz. Normal ACPI kapatma da çünkü elektriği keserek kapatıyor bilgisayarı. Fakat yazılımsal olarak veri kaybı gibi şeyler olabilir.

Çözüm
Windows boşuna masaüstünden kapatma özelliği koymamış. O tuş acil durumlarda, sistem donduğunda felan kullanılmalı. O tuş ile kapanınca sistem neye uğradığını şaşırır. Bir anda direkt olarak sistemden elektrik kesildiğini düşün bu zarar vermez mi? Ayrıca arkadaş birde windows açılırken yapmış.
Sonuçta işletim sistemi üzerinden kapatmak 5-6 saniye sürüyor ama tuş üzerinden kapattığınızda anında kapanır bu yüzden bilgisayarın güvenli şekilde kapanmasını sağlamak daha iyi.
Ben sistem açık şekildeyken sürekli güç tuşuna basılı tutarak kapatıyordum. Ertesi sabah sistemi açtığımda Windows açılışta sürekli hard disk taraması yapıyordu ve Firefox'a girdiğimde önceden giriş sayfasında sildiğim sayfaların yerinde olduğunu ve daha dün girdiğim sitelerin geçmişte olmadığını fark ettim. Bunu 3-4 kez yaptı sonradan düzeldi yani bilgisayarı normal şekilde kapat. Bilgisayar tam açılırken kapatırsan birşey olur mu net bir bilgim yok fakat veri kaybı yaşattığı bir gerçek.
Arkadaşlar işletim sistemi nereden çıktı şimdi, biz bilgisayardan bahsediyoruz. İlk yorumda bahsettim zaten, bilgisayarı kapatmak farklı bir durum, işletim sistemini kapatmak farklı bir durum. Daha net olacaksa şöyle belirteyim. Harddiski olmayan bir bilgisayarı nasıl kapatabilirsiniz?
Hayır. Ama bunu işletim sistemi açılırken yapma, bilgisayar açılırken yap.

Arkadaşlar işletim sistemi nereden çıktı şimdi, biz bilgisayardan bahsediyoruz. İlk yorumda bahsettim zaten, bilgisayarı kapatmak farklı bir durum, işletim sistemini kapatmak farklı bir durum. Daha net olacaksa şöyle belirteyim. Harddiski olmayan bir bilgisayarı nasıl kapatabilirsiniz?

Tamam zaten konu çözülmüş bakabilirsin başlığa.

Şöyle ki bilgisayara direkt olarak bir zararı olmaz. Lakin bilgisayarı güç tuşundan kapatırken birden bire gücü kesilir yani. O an hard disk hali hazırda çalışırken zarar görebilir, veri kaybı olabilir. Hard Disk dediğimiz bileşen işletim sisteminin kurulu olduğu bileşen. Benim başıma geldiğinden biliyorum ciddi anlamda veri kaybı oluyor sürekli olarak güç tuşundan kapatılırsa ama bilgisayara zarar geldiğini görmedim lakin en sağlıklısı işletim sistemi üzerinden kapatmak.

Yeni konular

Geri
Yukarı