Çözüldü Yeni toplanan bilgisayara görüntü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kl0prax

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba dostlar. Arkadaşıma bilgisayar topladım. Dün son parçalarda geldi kurulumunu yaptık. (2 aydır posta posta topluyoruz) kablolama vs. her şey doğru ancak bir türlü ekran gelmedi bilgisayara. Her şeyi sök tak yaptık uğraştık denedik sonuç alamadık. Bir kere ekran almayı başardım. Onda da RAM'in birini çıkarıp denemiştim. Ekran geldi kapattıktan sonra bir daha açılmadı. Ondan sonra RAM'lerin yerini onlarca kez değiştirdim ama açılmadı. Bu şekil akşama kadar uğraştık ancak çözemedik. Yarın bir daha gidip bakacağım bilgisayara. Bu sefer yanımda RAM ve ekran kartı da götüreceğim. Belki kontrol etmeyi unuttuğum bir şey vardır kontrol etmemi önerdiğiniz bir yer var mı? Sorunu bulamazsak bilgisayarciya götüreceğiz mecbur.

Sistem:
FSP 300W PSU.
OEM H61.
i5 3570.
8+8 16 GB Kingston DDR3.
ASUS GT 1030.
HP 240GB SSD.
Samsung 250GB HDD.

Çözüm
Ekran gelmiyorsa anakartın üzerinde LED'ler olur 4 tane onlardan hangileri yanıyor?
Anakart üzerinde led yok.
RAM'ları sök RAM'in ucunu yumuşak silgi ile silip 5 10 dk bekle bir de BIOS pilini cikar tak.
Deneyeceğim.
Yukarıdaki donanımların tümü 2. el o kadar çok sebep olabilir ki..

İlk akla gelen anakart ram uyumsuzluğu.
Sırasıyla yüksek ihtimaller...
Anakartın arızalı olma durumu
Ekran kartının arızalı olma durumu
Dediğim gibi Anakart hariç dediklerini denedim. Eğer anakart arızalı ise iade yada değişimi yapılır.

Güncelleme:
İşlemciyi sök tak yaptığımda sistem açılıyor. Kapandığında bir daha açılmıyor.

Sorun çözüldü. TV'ye taktığımızda görüntü alabiliyorduk. TV'den kurulumu yaptık ardından monitöre bağladık. Windows açılana kadar ekran gelmiyor ama sonrasında kullanılıyor.
IMG_20240422_113203_HDR.jpg
Merhaba dostlar. Arkadaşıma bilgisayar topladım. Dün son parçalarda geldi kurulumunu yaptık. (2 aydır posta posta topluyoruz) kablolama vs. her şey doğru ancak bir türlü ekran gelmedi bilgisayara. Her şeyi sök tak yaptık uğraştık denedik sonuç alamadık. Bir kere ekran almayı başardım. Onda da RAM'in birini çıkarıp denemiştim. Ekran geldi kapattıktan sonra bir daha açılmadı. Ondan sonra RAM'lerin yerini onlarca kez değiştirdim ama açılmadı. Bu şekil akşama kadar uğraştık ancak çözemedik. Yarın bir daha gidip bakacağım bilgisayara. Bu sefer yanımda RAM ve ekran kartı da götüreceğim. Belki kontrol etmeyi unuttuğum bir şey vardır kontrol etmemi önerdiğiniz bir yer var mı? Sorunu bulamazsak bilgisayarciya götüreceğiz mecbur.

Sistem:
FSP 300W PSU.
OEM h61.
i5 3570.
8+8 16 GB Kingston DDR3.
ASUS GT 1030.
HP 240GB SSD.
Samsung 250GB HDD.

Monitoremi görüntü gelmiyor?

HDMI'ya da DP kablosunu ekran kartı girişine taktigina emin misin?

Evet.

Ekleme yapayım.

RAM, PSU, SSD, HDD ve ekran kartı 1 ay öncesinde alındı. Aldığımızda kendi bilgisayarımda test ettim. Hepsi çalışıyordu. Şu an kesin çalışır anlamına gelmiyor tabii ki ama eklemek istedim.

HDMI'ya da DP kablosunu ekran kartı girişine taktigina emin misin?

O kadar değil hocam. Tabii ki ekran kartına takılı. HDMI to VGA dönüştürücü var. Dönüştürücü bozuktur dedik yenisini aldık onda da durum aynı.

Evet.

Ekleme yapayım.

RAM, PSU, SSD, HDD ve ekran kartı 1 ay öncesinde alındı. Aldığımızda kendi bilgisayarımda test ettim. Hepsi çalışıyordu. Şu an kesin çalışır anlamına gelmiyor tabii ki ama eklemek istedim.

O kadar değil hocam. Tabii ki ekran kartına takılı. HDMI to VGA dönüştürücü var. Dönüştürücü bozuktur dedik yenisini aldık onda da durum aynı.

RAM'ları sök RAM'in ucunu yumuşak silgi ile silip 5 10 dk bekle bir de BIOS pilini cikar tak.

Yukarıdaki donanımların tümü 2. el o kadar çok sebep olabilir ki.

İlk akla gelen anakart RAM uyumsuzluğu.
Anakartın arızalı olma durumu.
Ekran kartının arızalı olma durumu.

Anakartin üzerinde LED'ler yaniyor mu?

Evet.

Ekleme yapayım.

Ondan değil hocam dalginliginiza gelmistir o açıdan söyledim.

Ekran gelmiyorsa anakartın üzerinde LED'ler olur 4 tane onlardan hangileri yanıyor?
Anakart üzerinde led yok.
Deneyeceğim.
Yukarıdaki donanımların tümü 2. el o kadar çok sebep olabilir ki..

İlk akla gelen anakart ram uyumsuzluğu.
Anakartın arızalı olma durumu
Ekran kartının arızalı olma durumu
Dediğim gibi Anakart hariç dediklerini denedim. Eğer anakart arızalı ise iade yada değişimi yapılır.

Güncelleme:
İşlemciyi sök tak yaptığımda sistem açılıyor. Kapandığında bir daha açılmıyor.

Sorun çözüldü. TV'ye taktığımızda görüntü alabiliyorduk. TV'den kurulumu yaptık ardından monitöre bağladık. Windows açılana kadar ekran gelmiyor ama sonrasında kullanılıyor.
IMG_20240422_113203_HDR.jpg

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı