Çözüldü Response time ve MPRT nedir? Hangisi daha önemli?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Roma79

Centipat
Merhaba. Her kese iyi günler diliyorum.
Yarın inşallah kısmet olursa AOC C24G1 oyuncu monitorunu almaya düşünüyorum. Fakat monitorun kendi sitesinde iki farklı tepki süresi vardır.
Şimdi bu monitor 1ms olarak geçiyor mu? Çünki birçok sitelerde tepki süresi 1ms olarak geçiyor.
Ayrıca şu monitoru kullanan arkadaşlar tavsiye ediyor musunuz satın almayı?
Ayrıca konu ile ilgisi olmayan daha bir şey sormak istiyorum. Panellerden çok anlayışım yok. VA panel mi daha uzun ömürlü veya sorunlu yoksa TN panel? Bir de TN panellerde ölü piksel olmaz düzmü biliyorum? Zaman ayırarak okuduğunuz için teşekkürler =)

monitor.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
1ms MPRT ve 1ms G2G (bahsettiğiniz normal response time) monitörler kullandım. 1ms MPRT olarak geçen monitörlerde dikkatli baktığımda ghostingi görebiliyordum, 1ms G2G monitörlerde ise hiç ghosting göremedim. MPRT monitörlerde ghosting gözüküyor dediysem de ghostingi görecem diye dikkatli bakmayıp normal kullanırsanız hiç sorun olmuyor.

TN panellerde ölü pikselle ve ışık sızması sorunuyla karşılaşma ihtimali VA ve IPS panellere göre çok daha az. Yalnız renk ve görüntü anlamında TN panel gerçekten leş. Üst düzey TN panelli monitörler de denedim fakat gerçekten kötüler.

Panel ömrü olarak kimse net bir şey diyemez. Bence yumruk filan atmadığınız sürece bozulmasının imkanı yok. Sorun çıkartacaksa da arkaplan aydınlatması ömrü bittiğinde sıkıntı olabilir. Gördüğüm kadarıyla çoğu monitörde arkaplan aydınlatmasının ömrü de en az 50.000 saat olarak geçiyor, bazı uygun fiyatlı monitörlerde ise bu süre 30.000 saat oluyor. Ayrıca 50.000 saat dolunca kesin bozulur diye bir şey de yok, belki 55.000'de bozulur belki de 100.000'de.

AOC C24G1'den bahsedecek olursak, internet kafede denemiştim, pek de beğenmedim. IPS panelli AOC 24G2U ve ViewSonic XG2405 monitörlere de bakabilirsiniz.
Response time renk geçişleri ile alakalı, mprt (Motion picture response time) ise Motion blur ile alakalıdır. Mprt Ghosting süresini ölçer, 1ms Ghosting'in en az olduğu hızdır.

1ms MPRT ve 1ms G2G (bahsettiğiniz normal response time) monitörler kullandım. 1ms MPRT olarak geçen monitörlerde dikkatli baktığımda ghostingi görebiliyordum, 1ms G2G monitörlerde ise hiç ghosting göremedim. MPRT monitörlerde ghosting gözüküyor dediysem de ghostingi görecem diye dikkatli bakmayıp normal kullanırsanız hiç sorun olmuyor.

TN panellerde ölü pikselle ve ışık sızması sorunuyla karşılaşma ihtimali VA ve IPS panellere göre çok daha az. Yalnız renk ve görüntü anlamında TN panel gerçekten leş. Üst düzey TN panelli monitörler de denedim fakat gerçekten kötüler.

Panel ömrü olarak kimse net bir şey diyemez. Bence yumruk filan atmadığınız sürece bozulmasının imkanı yok. Sorun çıkartacaksa da arkaplan aydınlatması ömrü bittiğinde sıkıntı olabilir. Gördüğüm kadarıyla çoğu monitörde arkaplan aydınlatmasının ömrü de en az 50.000 saat olarak geçiyor, bazı uygun fiyatlı monitörlerde ise bu süre 30.000 saat oluyor. Ayrıca 50.000 saat dolunca kesin bozulur diye bir şey de yok, belki 55.000'de bozulur belki de 100.000'de.

AOC C24G1'den bahsedecek olursak, internet kafede denemiştim, pek de beğenmedim. IPS panelli AOC 24G2U ve ViewSonic XG2405 monitörlere de bakabilirsiniz.

Çözüm

Detaylı anlatım ve zaman ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum.

1ms mprt ve 1ms G2G (bahsettiğiniz normal response time) monitörler kullandım. 1ms mprt olarak geçen monitörlerde dikkatli baktığımda ghostingi görebiliyordum, 1ms G2G monitörlerde ise hiç ghosting göremedim. Mprt monitörlerde ghosting gözüküyor dediysem de ghostingi göreceğim diye dikkatli bakmayıp normal kullanırsanız hiç sorun olmuyor.

Panel ömrü olarak kimse net bir şey diyemez. Bence yumruk falan atmadığınız sürece bozulmasının imkanı yok. Sorun çıkartacaksa da arkaplan aydınlatması ömrü bittiğinde sıkıntı olabilir. Gördüğüm kadarıyla çoğu monitörde arkaplan aydınlatmasının ömrü de en az 50.000 saat olarak geçiyor, bazı uygun fiyatlı monitörlerde ise bu süre 30.000 saat oluyor. Ayrıca 50.000 saat dolunca kesin bozulur diye bir şey de yok, belki 55.000'de bozulur belki de 100.000'de.

Biraz geç yazdım ama bende monitör alacağım ondan soruyorum ASUS VG248QE modeli düşünüyorum VG249Q önerdiler ama oda 1ms mprt VG248QE ise gtg1ms siz hangisini önerirsiniz ya da en iyi performans alabilceğimiz fiyatta çok abartılmadan alınabilcek monitör nedir (+ - yönleri nelerdir)

@ceyhunyurt önemli olan sizin ne şekilde kullanacağınız. Eğer sadece CS:GO gibi online rekabetçi oyunlar oynuyorsanız TN panel almanızı öneririm. Hem tek kişilik güzel grafikli oyunlar da oynuyor, hem online rekabetçi oyunlar oynuyor, hem dizi film izliyor, hem de tasarım da yapıyorsanız IPS panel öneririm.

Kendi deneyimlerime göre G2G ghosting konusunda MPRT'den biraz daha iyi. TN panel alacaksanız da VG248QE'yi önermem. Hem çok eski, hem de renk konusunda çok kötü. IPS olarak sizin dediğiniz monitör yeterince iyi, alternatif olarak da Viewsonic XG2405'e ve AOC 24G2U'ya bakabilirsiniz.

@ceyhunyurt önemli olan sizin ne şekilde kullanacağınız. Eğer sadece CS:GO gibi Online rekabetçi oyunlar oynuyorsanız TN panel almanızı öneririm. Hem tek kişilik güzel grafikli oyunlar da oynuyor, hem Online rekabetçi oyunlar oynuyor, hem dizi film izliyor, hem de tasarım da yapıyorsanız IPS panel öneririm.

Kendi deneyimlerime göre G2G ghosting konusunda Mprt'den biraz daha iyi. Eğer TN panel alacaksanız da VG248QE'yi önermem. Hem çok eski, hem de renk konusunda çok kötü.

Pointblank oynuyorum aktif olarak bu ara geceleri bazen GTA 5 CS:GO'da var steamımda ama ayda yılda bir yani PB ve GTA 5 baz alacağız diyebilirim hatta direk PB GTA 5'de nadir oynuyorum çizim yapmıyorum ayda yılda 1 CS6'da. Logo yaparım lazım olursa film izlemeyi pek sevmem ama genede bunları da göz önüne almak lazım şu an LG Flatron W1952S kullanıyorum bayağı eski bir monitörör 144HZ1MS yeni geçeceğim önereceğin panel tipi monitör vs önerin olur mu gidip onu alayım çok bilgim yok çünkü.

ASUS RX70 Expedition O.C.
Ryzen 3200G
Kullanıyorum...

Geri
Yukarı