Çözüm: BOOTMGR is missing

Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Bir sabah kalktınız ve o da nesi, bilgisayarınız açılmıyor! Hata! “BOOTMGR is missing. Press Ctrl+Alt+Del to restart” Peki çözüm nedir?

Çözüm tahmin ettiğinizden çok daha kolay!

1. Windows 7 kurulum DVD'nizi bilgisayarınıza takın. -Kurulum DVD'niz yoksa buraya tıklayın.
  2. Bilgisayarınız DVD'den başlatmak için Esc, F12 veya açılışta "Press Fxx to Enter Boot Menu" yazan ibaredeki tuşa basın. Bu sizi, bilgisayarın açılırken kullanacağı ortamı seçmenizi mümkün kılan menüye getirecektir.
  3. Şimdi bu menüden optik sürücünüzü seçin. Mesela LG ise HL-DT-ST gibi ibareler göreceksiniz.
  4. Windows 7 kurulumu karşınıza çıkacak. İleri deyin.
  5. Bir sonraki adımda kuruluma başlamak yerine aşağıdaki "Bilgisayarınızı onarın" seçeneğine tıklayın.
  6. Kurtarma aracı, sabit diskinizde yüklü olan Winows 7 sürümünü arayıp bulacak ve eksik BOOTMGR, yani ön yükleme yönetici dosyasını yerine koyacak ya da onaracaktır.
  7. İşlem bitince DVD'yi çıkarıp bilgisayarınızı normal bir biçimde başlatabilirsiniz.

NOT: Bazı durumlarda yukarıdaki adımı dört defa art arda tekrar etmeniz gerekebiliyor.

Bilgisayarım çok ağır çalışıyordu. Açtıgımda siyah ekranda bir dosyanın olmadığı yazdı ve denetleme yapılıyor yazdı. Sonra bilgisayar açıldı. Sonra ikinci kez PC'yi açtıgımda bu hatayı aldım:

Kod:
Bootmgr is missing. Press Ctrl+Alt+Del to restart.

PC açılmıyordu. Windows 7 CD'si takıp kurmayı deniyorum.

Birkaç Exe uzantılı dosyaların bozuk olduğu uyarısı geliyor. Altında chkdsk hizmet programını çalıştırın yazıyor. Tamam diyerek kapıyorum. Windows kurulamıyor.

Bu arada Bilgisayarı Onar'ı tıkladığımda onarma yapmıyor. Komut sistemini açıp komut satırına:

Kod:
bootrec/fixboot enter
bootrec/fixmbr enter

yapıp sorunu çözmeye çalıştım ama yine olmadı.

Kod:
bcdedit /export C:\BCD_Backup

yazıp enter dediğimde:

Kod:
Bilinmeyen bir komut belirtildi.

Kod:
cd boot
yazıp enter yaptığımda:

Kod:
”cdboot” iç yada dış komut çalıştırabilir program yada toplu iş dosyası olarak tanınmıyor.

Kod:
attrib bcd -s -h -r

yazıp enter yaptığımda:

Kod:
İç yada dış komut çalıştırabilir program yada toplu iş dosyası olarak tanınmıyor.

Kod:
ren c:\boot\bcd bcd.old
yazıp enter'a bastığımda:
Kod:
Sistem belirtilen yolu bulamıyor.
Kod:
bootrec /rebuildbcd
yazıp enter'a bastığımda exe bozuk hatası çıktı, tamam dedim kapadım.

Kod:
Tüm disklerde Windows yüklemeleri taranıyor. Lütfen bekleyiniz bu biraz zaman alabilir. Windows yüklemeleri başarıyla tarandı.
Tanımlanan toplam windows yüklemesi : 0
İşlem başarıyla tamamlandı.

Önemli dosyaları kurtarmak istiyorum, bunu nasıl yapabilirim? Sorun anakartta mı? Format atsam düzelir mi? Formattan önce bilgisayardaki önemli dosyaları kurtarabilmem mümkün mü acaba?

Kurtarabilrsin. :) Windows 7 DVD ile mümkündür. Onar seçeneğini seçtikten sonra sistem görüntüsü bulma sihirbazında (Hardisk içinde sistem görüntüsü -herhangi bir dosya- aramaya yardımcı olan program) kopyalama yapmaya izin veriyor (USB depolama aygıtlarını da görecektir). Başka bir yönteme gerek yok. Kolay gelsin.

Şu anda bilgisayarım kafayı yemiş durumda açılmıyor. Dün güncelleme yükle dedim sonra yeniden başlata bastım ama o bir süre bii şeyler yükleniyo dedi sonra da program çalıştırılamadı geri alınıyo dedi. Ben de o sırada açma tuşuna basılı tutup kapattım. Bugün gelip açmak istediğimde karşıma şular çıktı

Kod:
chainloader/bootmgr
                                                                  Error 13 : Invalid or unsupported executable format
                                                                  Pess any key to continue...

Daha sonra da seçim yapmam istiyo. Önüme sundukarından Windows with SLIC loader (default),(),(use alternative method), (use low memory),(full debug output),(more forceful-may crash) Load external menu(menu.lst) grub command line yazıyo.

Bi de tepede yazılar var:

Kod:
GRUB4DOS 0.4.4 2009-09-03, Memory:628K/1973m,MenuEnd : 0x45A9A

Bunlar ne bilmiyorum. Bilgisayarı alış tarihimiz falan yazıyo sanırım. Kafayı yiyicem bi de on beş saniyede bir ötüyo (cidden saydım delirmiş olmalıyım) ve çok sinir bozucu.

Bana yardım edebilir misiniz bu konuda? Çok mutsuzum şu anda babama bunu nasıl açıklarım ben.

"Baba, bilgisayar güncelleme yaparken açma tuşuna basılı tutup bilgisayarı zorla kapatacak kadar bilgisayardan bihaberim, bana bir daha bilgisayarı emanet etme" diyeceksin. Bak, ne kolay.

Windows 7 kurulum DVD'si var mı elinde, ya da USB bellek?

Güncelleme yapmayı bıraktı. Geri alınıyor dedi. Kurulamadı dedi o zaman yaptım bunu. Şimdi bunun kurtuluşu yok mu bu bilgisayarın ? Evet çok anlamıyorum ama salak da değilim herhalde sadece uykum vardı ve kapansın istedim. Yok hiçbir şey yanımda değil. Evdedir hepsi, ben yurttayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
USB bellek bulabilirim, olmadı gider alırım ya. Ben panik oldum bana dediler ki bunu bilgisayarcı yapar. Bir de çok para isteyebilir dediler ve benim bugün yok ama yarın alıcağım ve pazartesine yetişmesi gereken bir ödevim olacak. Bilgisayar olmadan çok zor evden başka bilgisayar getirmem de oldukça zaman alır.

- - - Güncellendi - - -

Ne güzel ben de kapatmadım güncelleştirme varken, program yüklenemedi geri alınıyor yazıyodu. Ben yükleyeceğini yüklemiştir diye düşündüm o an çok aşırı yorulmuştum bilinçsizce bir şey yaptım tamam ama benim sorunum bu değil çözüm var mı onu öğrenmek istiyorum. Aşağılayıp duracağınıza çözüm varsa onu söyler misiniz ?

usb bellek bulabilirim olmadı gider alırım ya ben panik oldum bana dediler ki bumu bilgisayarcı yapar bi de çok para isteyebilir dediler ve benim bugün yok ama yarın alıcağım ve pazartesine yetişmesi gereken bi ödevim olacak bilgisayar olmadan çok zor evden başka bilgisayar getirmem de oldukça zaman alı

- - - Güncellendi - - -

ne güzel ben de kapatmadım güncelleştirme varken program yüklenemedi geri alınıyo yazıyodu ben yükleyeceğini yüklemiştir diye düşündüm o an çok aşırı yorulmuştum bilinçsizce bi şey yaptım tamam ama benim sorunum bu değil çözüm var mı onu öğrenmek istiyorum aşağılayıp duracağınıza çözüm varsa onu söylermisiniz

Öncelikle limon, yukarıda zaten çözümü var. Sen bize hala çözüm bulun diyorsun. Biz robot değiliz. Bir Windows 7 CD'si bul ve hallet.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı