Çözünürlük değişimi sisteme zarar verir mi?

alkqne6

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben CS:GO'yu 1024x768 oynuyorum ama PC'yi 1280x720 kullanıyorum. Çok Alt Tab atıyorum, bilgisayara bir zarar gelir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Zarar denince akla piksel hasarı geliyor. Çözünürlüğü oyunda 1 kere değiştiriyorsun yani günde 1 kere. Misal günde 50 defa değiştirsen belki monitör modeline de göre piksellerde sorun olabilirdi aşırı zorlamadan ama bu haliyle sorun olacağını zannetmiyorum.

Çözünürlük düştüğü için daha az yük biner sisteme.
Çözünürlük tam anlamıyla düşmüyor + düşse de CPU'da daha fazla yük binecek. Biraz yanlış olmuş yazdığınız.

Hayır.

Çözünürlük düşmüyor yalnız. Daha yüksek çözünürlükte kullanıyor.

Başta düşüyor. Yani düşüyor anlamına da yükseliyor anlamına da gelmez. Haklısın zaten her türlü sıkıntı yaratmayacaktır.

Zarar denince akla piksel hasarı geliyor. Çözünürlüğü oyunda 1 kere değiştiriyorsun yani günde 1 kere. Misal günde 50 defa değiştirsen belki monitör modeline de göre piksellerde sorun olabilirdi aşırı zorlamadan ama bu haliyle sorun olacağını zannetmiyorum.

Çözünürlük tam anlamıyla düşmüyor + düşse de CPU'da daha fazla yük binecek. Biraz yanlış olmuş yazdığınız.

Çözünürlük düşünce FPS artıyor. Sıcaklık değerleri düşüyor. En azından ben öyle gözlemlemiştim. Tabii düşük çözünürlükte oynanmıyor. Onun dışında evet düşmüyor.

FPS artıyor. Sıcaklık değerleri düşüyor.
Sistem özellikleri iyiyse ve GPU odaklı bir oyunda doğrudur. CSGO CPU odaklı bir oyun ve arkadaşın kullandığı çözünürlükten az çok orta giriş seviye bir sistem kullandığını tahmin edebiliriz. Çözünürlük düşürmek bu durumda zaten GPU'yu zor besleyen bir işlemcide darboğaza, bununla gelen aşırı Watt tüketiminden kaynaklı sıcaklık artığına neden olacaktır. Tam tersine FPS düşer ve hatta drop bile görülebilir.

Geri
Yukarı