Çözünürlük Yükseldikçe İşlemciye Binen Yük Azalır Mı ?

SysrQ#

Hectopat
Daha fazla  
Anlamadığım bir şey oldu. Az önce hangi ayarlarda oyniyabileceğimi test etmek için girdim ve ilginç bir şeyle karşılaştım, normal mi? Siz söyleyin.
Ayarlar Low'du, akıcı olarak oynamak için 800x600 yaptım daha fazlası kasıyordu. Ayarları yükselteyim dedim ve bütün ayarlar High, AA ayarları kapalı, iki ayar Ultra şekilde akıcı olarak 30 FPS üstü oynadım. Ben 1 çözünürlük bile zor yükseltirken ayarları bu kadar yükseğe nasıl alabiliyorum? Çözünürlük düşük olduğu için ayarlarda az mı etki yaratıyor? Yoksa belleğim az olduğu için mi yüksek çözünürlüklere çıkamıyorum?

Ayarları yükseltince ekran kartına tam yüklenmişsiniz ve kasmamış, işlemci zayıf olduğundan yükü ona bindirince kasıyordur. Bu kadar basit. Ayarları kıstığında işlemciye binir yük.

Yani şöyleki çözünürlük yükseldiğinde aslında kasmayacak olan ekran kartı, işlemci yetmezliğinden dolayı kasma yapıyor.
Ancak ayarlar düşük olduğunda bu sıkıntı kalkıyor ve tam performans veriyor.
Doğru anlamış mıyım? :D

Olay şöyle Ekran kartı 1080p low ayarda 50 ultra'da 30 fps veriyordur. işlemciye normal bir yük biner ve kasma olmaz. Sen 720p yaparsan low ayarda 90 ultra'da 50 fps verir. Ultra yaptığında kasmaz yada verdiği fps değeri ve işlemciye göre kasar. Ama low ayarda Ekran kartı 90 fps yollar ama işlemci bunun sadece 70 tanesini yansıtabilir. Sonuçta arada kalan 20 fps yüzünden darboğaz yaşanır. Ekran kartı darboğazı olmayacak şekilde çözünürlük ve detay seviyesi ayarlanırsa sorun yaşanmaz.

Olay şöyle Ekran kartı 1080p low ayarda 50 ultra'da 30 fps veriyordur. işlemciye normal bir yük biner ve kasma olmaz. Sen 720p yaparsan low ayarda 90 ultra'da 50 fps verir. Ultra yaptığında kasmaz yada verdiği fps değeri ve işlemciye göre kasar. Ama low ayarda Ekran kartı 90 fps yollar ama işlemci bunun sadece 70 tanesini yansıtabilir. Sonuçta arada kalan 20 fps yüzünden darboğaz yaşanır. Ekran kartı darboğazı olmayacak şekilde çözünürlük ve detay seviyesi ayarlanırsa sorun yaşanmaz.
Hangi ayarları kullanmamı önerirsiniz?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı