Çözünürlük Yükseltince Ekran Kartının Aşırı Isınması

231981

Kilopat
Makaleler
1
Bir oyun oynarken çözünürlüğü 1920x1080 yaptığım zaman ekran kartı aşırı ısınıyor. 100 dereceleri bile bulabiliyor ama çözünürlüğü düşürdüğüm zaman 60 ile 80 derece arası sıcaklık oluyor, sebebi nedir sizce ?

Test ettiğim oyunlar ;

Counter Strike Source
Need For Speed Mostwanted
Call Of Duty WWII

Güçlü oyunlar da test etmek isterdim ama aşırı ısınma sorunu ekran kartı yanar diye korkuyorum :)

Edit: Fan hızı %100 olarak çalışıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözünürlük demek detay demek en ince ayrıntısına kadar demek buda cihazın GPU su düşük ise sıcaklığa etki eder.

Oyunları V-Sync açık bi şekilde oynuyorsanız çok normal. Bu arada kasanın içinde bu kadar çok sınınan tek parça GPU mu?

Ekran kartı 100 görüyorsa diğer parçalarda ona yakın olabilir iyice bir emin olun ve afterburner ile sonuçları burada paylaşın 100 derece resmen kartı bile bile ölüme göndermek demek. Ekran kartı fanları kırık olabilir kasa içinde hava sirkülasyonu olmayabilir. Hele ki source gibi bir oyunda 40 derece olması gereken kart 100 olamaz.

Arkadaşlar sadece ekran kartı ısınıyor işlemcim 25 derece de oyun esnasın da msı afterburner ile bakıyorum zaten kasanın içi buz gibi desem yeridir fanlar gayet iyi çalışıyor neden bu kadar ısınıyor anlamadım.
Ekran kartı 100 görüyorsa diğer parçalarda ona yakın olabilir iyice bir emin olun ve afterburner ile sonuçları burada paylaşın 100 derece resmen kartı bile bile ölüme göndermek demek. Ekran kartı fanları kırık olabilir kasa içinde hava sirkülasyonu olmayabilir. Hele ki source gibi bir oyunda 40 derece olması gereken kart 100 olamaz.

Hocam bakıyorum zaten tek ısınan ekran kartı sadece. Fanlar sağlam.

Oyunları V-Sync açık bi şekilde oynuyorsanız çok normal. Bu arada kasanın içinde bu kadar çok sınınan tek parça GPU mu?

V-sync kapalı. Evet sadece GPU ısınıyor.

Çözünürlük demek detay demek en ince ayrıntısına kadar demek buda cihazın GPU su düşük ise sıcaklığa etki eder.

R7 370'in Source gibi bir oyuna yetmemesi imkansız zaten.

Çözünürlük artınca ekran kartına yük biner işlemcinin yükü azalır. Bu yüzden ekran kartını fazla çalıştırmış olursun oda ısı olarak açığa çıkarır.

Çözünürlük artınca ekran kartına yük biner işlemcinin yükü azalır. Bu yüzden ekran kartını fazla çalıştırmış olursun oda ısı olarak açığa çıkarır.

Tamam da Counter Strike Source gibi bir oyunda bu kadar yüksek ısı olması normal mi sence ? Kasanın içi buz gibi oda sıcaklığı da düşük sıcak değil o kadar. İşlemcim 25 derece de kasada en çok ısınan donanım şuan ekran kartı.

Tamam da Counter Strike Source gibi bir oyunda bu kadar yüksek ısı olması normal mi sence ? Kasanın içi buz gibi oda sıcaklığı da düşük sıcak değil o kadar. İşlemcim 25 derece de kasada en çok ısınan donanım şuan ekran kartı.

Termal macun yeniledin mi ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı