Çoğu firma neden SSD tabanlı hızlı USB bellek üretmiyor?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. USB bellekler ve taşınabilir SSD'ler için meraktan piyasa araştırması yaptım. Fakat çoğu depolama üreticisi SSD tabanlı hızlı USB bellek üretmiyor. Büyük firmalardan sadece SanDisk ve Kingston bu özellikte USB bellek üretiyor. Üstelik Kingston kendi ürününü (DataTraveler Max) tanıtırken "SSD performansı veriyoruz" da demiyor. Sadece SanDisk bu vaadi sunuyor. Diğer firmalardan da sadece adını sanını duymadığım firmalar SSD performansı veren USB bellek üretmiş. Ancak Kioxia, Samsung, PNY gibi firmalarda böyle bir ürün göremedim.

Merhaba arkadaşlar. USB bellekler ve taşınabilir SSD'ler için meraktan piyasa araştırması yaptım. Fakat çoğu depolama üreticisi SSD tabanlı hızlı USB bellek üretmiyor. Büyük firmalardan sadece SanDisk ve Kingston bu özellikte USB bellek üretiyor. Üstelik Kingston kendi ürününü (DataTraveler Max) tanıtırken "SSD performansı veriyoruz" da demiyor. Sadece SanDisk bu vaadi sunuyor. Diğer firmalardan da sadece adını sanını duymadığım firmalar SSD performansı veren USB bellek üretmiş. Ancak Kioxia, Samsung, PNY gibi firmalarda böyle bir ürün göremedim.

Çoğu firma daha çok performans amaçlı ekran kartı gibi , USB kullanan çok kişide yok bu yüzden girişimde bulunmak istemiyor bence.

Canı istemiyor. Başka nasıl flash bellekleri yavaş ve pahalı satacaklar yoksa(!)

Boyut küçük olduğundan sadece bir kısmı sığıyor ve dram bulunmadığından çok yavaş kalıyor. Ama yaklaşık olarak SSD ile benzer teknolojiyi kullanıyor zaten.

Basit hocam, SSD ile üretim maliyeti artacak, geliştirme süreci olacak vs. zaten o kadar hıza ihtiyacı olan alır SATA ya da M.2 SSD bir tane de kutu alır. Kısacası attıkları taş ürküttükleri kuşa değmez.

Maliyet?
Belki yaptıklarında satılacağından emin olmadıkları için de olabilir.
Maliyet yüksek oluyor evet fakat alan zaten fiyatı yüksek olsa da alıyor. Kingston DataTraveler Max çok pahalı bir USB bellek fakat çok hızlı ve yüksek kapasiteli olduğu için azımsanmayacak seviyede alıcı buluyor. Diğer firmalar da bence deneyebilir.

Üretim maliyeti, arz talebin az olması ve termal sorunlar olabilir. Pek çok insan diğer depolama birimlerinin aksine USB bellekleri bozulana kadar onunla birlikte yaşıyor, artık depolama alanım yetersiz bir tane daha alayım demiyor. Ayrıyeten USB 3.0 belleklerin bile birçoğu ısınma sorunu yüzünden tam performans ile çalışamıyorlar.

Basit hocam, SSD ile üretim maliyeti artacak, geliştirme süreci olacak vs. zaten o kadar hıza ihtiyacı olan alır SATA ya da M.2 SSD bir tane de kutu alır. Kısacası attıkları taş ürküttükleri kuşa değmez.
Ancak harici SSD'ler boyut olarak USB belleklerin yanına bile yaklaşamıyor. USB bellekler daracık bir cebe bile sığarken harici SSD'yi taşımak için ya geniş bir cep ya da bir çanta lazım. Bu yüzden merak ettim zaten.

Ancak harici SSD'ler boyut olarak USB belleklerin yanına bile yaklaşamıyor. USB bellekler daracık bir cebe bile sığarken harici SSD'yi taşımak için ya geniş bir cep ya da bir çanta lazım. Bu yüzden merak ettim zaten.

SATA evet büyük fakat boyut takıntısı olan bu sefer M.2 alır hocam USB bellek kadar zaten.

Geri
Yukarı