Coil Whine Sorunu Garanti ve Teknik Sevris Süreci

VarolE

Hectopat
Daha fazla  
2 Hafta önce İtopya'dan sipariş ettiğim sistem dün öğleden sonra elime ulaştı. Güzelce montajını yaptım, BIOS'unu güncelledim, driverlerını kurdum. Sistemi denemek için bir Witcher 3 indireyim dedim girdim oyuna. İlk başta Dikey Senkronizasyon (V-Sync) açık yani 60FPS sabitti, ekran kartı %50 - %60 Yükte 40° - 50° arası sıcaklıkta geziyordu bir sıkıntı yoktu. Daha sonra kartın tam performansını göreyim diye V-Sync'ı kapamak istedim ve %99 kullanıma geldiğimde başlıkta da belirttiğim gibi Coil Whine kaynaklı o iğrenç ağlama sesi gelmeye başladı. Şimdi ben bunun için iade veya değişim hakkımı kullanmak istesem reddetme gibi bir şansları yok değil mi?
Sabahtan beri bu konuyu araştırıyorumda öğrendiklerime göre kafama takılanlar var. Şimdi garanti kapsamında çoğu teknik servislerde bu CW olayını belli bir desibelin altındaysa iade veya değişimini kabul etmişyormuş. Yani kart dün elime geldi şuaralarda vize haftamdayım aynı zamanda da Cyberpunk 2077 çıkıyor o kadar heves ettim 2 hafta bekledim ihtiyacım var yani bilgisayara. Değerlere ve performansa baktığımda bir sıkıntı göremiyorum şu an. Bu bağlamda servise yollasam 1-2 hafta beni bekletseler ve kartda bir sorun yok desibel gayet normal deyip geri yollasar büyük sıkılırım. O yüzden emin olmak istiyorum bir adet video linki ve fotoğraf atıyorum. Kartdan gelen ses ve sistem değerlerim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ne diyorsunuz servise yollasam sıkıntı çıkarırlar mı? Bu süreçlerden geçmiş veya bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Ayrıca şunu ekleyeyim:

"Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımayan; satıcı tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan; muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar da ayıplı olarak kabul edilir."

İtopya'nın ve Penta Tenknoloji'nin sitesinde ve ürünün kutusundaki iade ve garanti bölümünde, "Ayıplı Mal" yazan bölümden alıntıdır.

Şimdi benim ürünün sitesinde ki ve hatta ürünün üzerinde ki jelatinlerde yazan "Play hard, Stay silent" ekran kartının sessizlik vaadini elde edemediğimi düşünürsek ve ürünün muadili olan malların aksine gürültü çıkardığını ve tüketici olarak beklediğim faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi bir eksiklik olduğu söz konusu. Kısaca yollanan ürün "Ayıplı Maldır" diyemez miyiz? Bu durumda desibel falan fark etmeksizin değiştirilmesi veya iade alınması gerekmez mi?

Bilmiyorum belki abartıyorumdur ama kendimi sıka sıka biriktirdiğim, köşeye attığım parayla yıllar sonra bilgisayar toplayabildim. Onda da mağdur olmak boşu boşuna uğraştırılmak istemiyorum şahsen.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-12-06 at 17.22.53.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-06 at 17.22.53.jpeg
    163,5 KB · Görüntüleme: 120
Sevgili kardeşim, sen bu konuyu İtopya’ya bahsedersen kartı bize gönder inceleyelim derler. Seni de en az 2-3 ay uğraştırırlar. Bunun örneği çok. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum. Etliye sütlüye karışmadan ben bunu beğenmedim, sözleşmeden cayma hakkımı kullanarak iade etmek istiyorum de. Nedenini öğrenmek isterlerse söyleme, kişisel nedenler de geç. İade sebebini paylaşmak zorunda değilsin. Güzelce paketle ve gönder. İtopya’dan ekran kartı alıp iade için geri gönderdikten sonra müşterisine sormadan markanın teknik servisine garanti kapsamında incelenmesi için ürün göndermişliği bile var. Müşteri bunu arayıp iadem neden yatmadı diye sorunca öğreniyor sizin ürün teknik servise gönderildi incelenecek diye. Aynı zamanda telefonda aramak tüketici açısından cayma hakkı için kanıt sayılmıyor ama İtopya’ya bir tane e-posta göndermen yeterli. Bu konuyla ilgili de İtopya’dan ürün almanı tavsiye etmiyorum. Kendileri stokta olmayan ürünü yüzlerce kişiye satan bir firma. Rezilliklerini sanırım henüz herkes bilmiyor. Ve senin o iade edeceğin kartı da sıfır diye başkasına satacaklar ta ki biri bunu fark etmeyip iade etmeyene kadar.

Son düzenleme:
Sevgili kardeşim, sen bu konuyu İtopya’ya bahsedersen kartı bize gönder inceleyelim derler. Seni de en az 2-3 ay uğraştırırlar. Bunun örneği çok. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum. Etliye sütlüye karışmadan ben bunu beğenmedim, sözleşmeden cayma hakkımı kullanarak iade etmek istiyorum de. Nedenini öğrenmek isterlerse söyleme, kişisel nedenler de geç. İade sebebini paylaşmak zorunda değilsin. Güzelce paketle ve gönder. İtopya’dan ekran kartı alıp iade için geri gönderdikten sonra müşterisine sormadan markanın teknik servisine garanti kapsamında incelenmesi için ürün göndermişliği bile var. Müşteri bunu arayıp iadem neden yatmadı diye sorunca öğreniyor sizin ürün teknik servise gönderildi incelenecek diye. Aynı zamanda telefonda aramak tüketici açısından cayma hakkı için kanıt sayılmıyor ama İtopya’ya bir tane e-posta göndermen yeterli. Bu konuyla ilgili de İtopya’dan ürün almanı tavsiye etmiyorum. Kendileri stokta olmayan ürünü yüzlerce kişiye satan bir firma. Rezilliklerini sanırım henüz herkes bilmiyor. Ve senin o iade edeceğin kartı da sıfır diye başkasına satacaklar ta ki biri bunu fark etmeyip iade etmeyene kadar.
Hocam öncelikle teşekkürler.
Şimdi ben ürünü dün teslim aldıktan sonra sistemime montajını yaptım yani ürünün paketi, ambalajı vs açıldı bu durumda "cayma hakkı"mı kullabiliyor muyum? Kullanamıyorum diye biliyorum şahsen. Ve caymaktan ziyade ürünümün sorununun giderilmesini gerekirse başka bi kartla değiştirilmesini istiyordum fakat sitelerinde benim kartın stokları kalmamış gözüküyor. İade etmek 2. planımdı yani indirimden almıştım kartı 4900'e şuan iadesini alsam bile üzerine ekleyebilecek durumda da değilim başka bir yerden almak için. Daha düşük bi kart almakta ne bileyim pek içime sinmiyor. Ama bu mağduriyetimi herhangi bir şekilde çözemeyeceklerini söylüyorsunuz ne yapacağımı bilemiyorum. Neyse en başa döneyim ürünün kutusunu ve amblajanı açtığım halde " cayma hakkım" dan faydalanabilir miyim?

Son düzenleme:
Atmadıysanız ve hasar görmediyse içine aynı şekilde geri koyup iade edebileceğinizi düşünüyorum. 2070S yerine de 3060Tİ alırsınız hem daha iyi olabilir. 5100 TL'ye 3060Tİ'lar var.

Atmadıysanız ve hasar görmediyse içine aynı şekilde geri koyup iade edebileceğinizi düşünüyorum. 2070S yerine de 3060Tİ alırsınız hem daha iyi olabilir. 5100 TL'ye 3060Tİ'lar var.
Benim aklımda da 3060 Ti vardı hayırlısı bakalım.. Şansımı deneyeceğim. İyi akşamlar.

Geri
Yukarı