Coil whine sorunu

@WICx2 7 aydır CW'li bir kart kullanıyorum hiçbir sorun yaşatmadı bana. Hiç CW'li kartın arızalandığını gözünle gördün mü de içi boş iddialar yapıyorsun? Bobin değişimi diyorsun üretici geri zekalı mı da böyle bir şeyi görmezden gelecek? Piyasadaki kartların hemen hemen %70'inde bu sorun var. Madem bilmiyorsun elinde kanıtın yok boşu boşuna konuşma. Dediğin gibi düzensiz frekans olabilir ama bunun karta bir zararı olduğu kanıtlanmış bir şey değil.

Son düzenleme:
Bilmediğiniz konu hakkında atıp tutuyorsunuz sonra Yanlış Bilgilendirme atıyorsunuz her yoruma. Coil Whine uzun vadede sorun çıkarır! Sadece ekran kartı için demiyorum bunu bobinin olduğu her alanda coil whine oluşabiliyor. "Sadece ses yapar" şeklinde kasapça bir yorum atıyorsunuz ortaya sonra 3-5 ay sonra kart arızalanınca olan adama oluyor! Bilmiyorsanız yazmak zorunda değilsiniz. O bobinin sesini normal karşılayanlara şaşıyorum doğrusu... Bobinin ürettiği o karmaşık şekilsiz frekans iyi mi sanıyorsunuz? Doğru ya nasılsa şu yorumunuz da var: "Nasılsa seneye ekran kartını değiştirirsin." Herkes ekran kartını her ay değiştiriyor sanki kafaya bak! Technopat' ın böyle bir yer olduğunu bilmiyordum, iyi oldu öğrendiğim yazık... Daha da girmem önermem de kimseye!
Asıl siz bilmediğiniz bir konu hakkında yorum yapıyorsunuz şu anda. Coil Whine neden oluşur, sebebi nedir biliyor musunuz da ileride sorun yaratır diyorsunuz?
Kondansatörün sarımlarında meydana gelen bir hatadan veya indüktörlerin sesi absorbe edemeyişinden kaynaklanan doğal bir durumdur. İleri dönemlerde ne performansa, ne ısıya ne da farklı bir şekilde bileşene zarar vermemektedir.
2 Yıldır GTX 970 kartında Coil Whine bulunan arkadaşım var. Kart 2 yıl önce nasıl performans veriyorsa şu anda aynı, hatta sürücü güncellemeleriyle daha bile iyi performans veriyor. Coil Whine rastlanması anormal olmayan bir durumdur. Ağır yük altındaki devrelerde zaten olan bir olay. Firmalar yalnızca yüksek ses meydana gelmemesi amacıyla etrafına yalıtım yapabiliyorlar ve yalıtım kalitesiz olursa bu ses meydana geliyor.

@WICx2 Yıllardır GTX 1070 kartım da coil whine var ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. Sosyal de yüzlerce konu açıldı, bir gün birisi de demedi ki coil whine yüzünden kartım bozuldu, kullanılamaz hale geldi vs. Var ise kanıtınız sununuz. Sosyali de kötülemenin bir anlamı yok. Burada kimse bilgi taslamıyor, gereksiz ego yapıyorsunuz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı