Çok bilgisizim ne yapmalıyım?

Django_00

Femtopat
Öncelikle merhabalar, ben 19 yaşındayım ve kendimi çok bilgisiz hissediyorum. Bugüne kadar sadece oyun oynadım diyebilirim. İlkokulda, ortaokulda öğrendiğim bilgilerden aklımda kalan hiçbir şey yok. Matematiğim çok kötü, İngilizcem sıfır, kitap okumuyorum, tarih bilgim yok, genel kültürüm yok, teknolojiyi seviyorum ama hiç üzerinde araştırmasını yapmadım. Kısaca bu konuda da bilgim yok. Oyunların ise beni çok kötü etkilediğini düşünüyorum ve yaklaşık 3-4 aydır oyun oynamıyorum, bu kadar bilgisizken oyun oynamak kendime karşı suçlu hissettiriyordu çünkü bana. Oyun oynamadığım süre zarfınca kült filmleri izlemeye başladım o konuda biraz film kültürüm oluştu diyebilirim. Üniversite konusunda ise bu sene başlayacağım ve çok korkuyorum açıkçası, zaten biraz asosyalimdir de ağzım hiç laf yapmaz diyebilirim. Örneğin bir ortama girdiğimde hiçbir fikir belirtemiyorum zaten ayda 1 çıkarım dışarı buluşmak için. Kısaca bu durumdan çok rahatsızım arkadaşlar nereden başlamalıyım ne yapmalıyım hiçbir fikrim yok. Sizlerden yardım bekliyorum.

Hocam asosyal olmamak için burada vakit geçirerek asosyal olmanızı engelleyebilirsiniz. Üniversite'de de derslerinizi çok sıkı çalışırsanız lise'deki öğrendiğiniz bilgilerin açığını da kapatabilirsiniz.

Öncelikle merhabalar, ben 19 yaşındayım ve kendimi çok bilgisiz hissediyorum. Bugüne kadar sadece oyun oynadım diyebilirim. İlkokulda, ortaokulda öğrendiğim bilgilerden aklımda kalan hiçbir şey yok. Matematiğim çok kötü, İngilizcem sıfır, kitap okumuyorum, tarih bilgim yok, genel kültürüm yok, teknolojiyi seviyorum ama hiç üzerinde araştırmasını yapmadım. Kısaca bu konuda da bilgim yok. Oyunların ise beni çok kötü etkilediğini düşünüyorum ve yaklaşık 3-4 aydır oyun oynamıyorum, bu kadar bilgisizken oyun oynamak kendime karşı suçlu hissettiriyordu çünkü bana. Oyun oynamadığım süre zarfınca kült filmleri izlemeye başladım o konuda biraz film kültürüm oluştu diyebilirim. Üniversite konusunda ise bu sene başlayacağım ve çok korkuyorum açıkçası, zaten biraz asosyalimdir de ağzım hiç laf yapmaz diyebilirim. Örneğin bir ortama girdiğimde hiçbir fikir belirtemiyorum zaten ayda 1 çıkarım dışarı buluşmak için. Kısaca bu durumdan çok rahatsızım arkadaşlar nereden başlamalıyım ne yapmalıyım hiçbir fikrim yok. Sizlerden yardım bekliyorum.

Haluk Tatar kanalını öneririm. 2017'den başla videoları izlemeye.

Teknoloji kısmında ne seviyorsanız bilgisayar falan Technopat'tan çok güzel öğrenebilirsin. İstediğin konu hakkında istediğin kadar konu açabilirsin. Temel şeylerden başlayabilirsin bilgisayar hakkında, ekran kartı, işlemci gibi.

Onun dışında İngilizce konusunda kendini yavaş yavaş geliştirmen lazım, çünkü İngilizce gerçekten önemli. Cambly, Udemy ve onun gibi sitelerden öğrenebilirsin.

Genel Kültür olarak pek bir şey söyleyemeyeceğim.

Matematik geliştirilir sadece biraz üstüne durman lazım azim, istek ve sabırlı olmalısın.

Asosyallik halledilecek bir şey, belli hayatının en iyi döneminde asosyal kalmışsın. Yeni insanlarla tanışmayı dene Discord üzerinden falan.

Bunlar halledilebilecek şeyler dostum takma kafana ama tarih, matematik ve İngilizce kısmında kendini geliştir. Unutma bilmemek değil öğrenmemek suçtur ve acizliktir.

Son düzenleme:
İnsan istemezse zaten yapamaz. Gerçi, ders çalışmayı ve uğraşmayı kimse istemez. Eğer azimli bir insan değilseniz zaten yapamazsınız. Dersine çalışan insanlar bunu boşuna yapmıyor.

Oyun oynamayı seviyormuşsun. Önce İngilizce ile güzel bir temel at. Sonra oyunları İngilizce oyna. Anlamadığın kelimeleri telefonundan öğren. Bir süre sonra telefona ihtiyacın kalmadığını göreceksin. Bu şekilde ortalama bir İngilizce'ye sahip olabilirsin. Teklonojiye merakın varsa @Eren AK arkadaşın dediği gibi bu forumdan bilgi edinebilirsin. Benim matematiğimde seninki gibi. Tarihe ilgin varsa öğrenebilirsin. İlgin yoksa çok sıkıcı gelir. Asosyallikten kurtulmak istersen sana yakın gelen arkadaşlarınla daha sık konuş. Arkadaşım yok dersen okuldaki ortamlara girmeye çalış. Üniversiteye geçmişsin sanırım. Bu çok iyi bir şey. Lisede asosyalsen üniversitede çok farklı biri olman için şansın var. Lisedeki insanlar artık yok. Yeni bir sayfa açabilirsin yani.

Oyun oynamayı seviyormuşsun. Önce İngilizce ile güzel bir temel at. Sonra oyunları İngilizce oyna. Anlamadığın kelimeleri telefonundan öğren. Bir süre sonra telefona ihtiyacın kalmadığını göreceksin. Bu şekilde ortalama bir İngilizce'ye sahip olabilirsin. Teklonojiye merakın varsa @Eren AK arkadaşın dediği gibi bu forumdan bilgi edinebilirsin. Benim matematiğimde seninki gibi. Tarihe ilgin varsa öğrenebilirsin. İlgin yoksa çok sıkıcı gelir. Asosyallikten kurtulmak istersen sana yakın gelen arkadaşlarınla daha sık konuş. Arkadaşım yok dersen okuldaki ortamlara girmeye çalış. Üniversiteye geçmişsin sanırım. Bu çok iyi bir şey. Lisede asosyalsen üniversitede çok farklı biri olman için şansın var. Lisedeki insanlar artık yok. Yeni bir sayfa açabilirsin yani.
Oyun oynamayı seviyordum ama artık hiç canım istemiyor. Dediğini filmler-diziler üzerinden yapmaya çalışacağım.

Bence ilgilendiğin ve gerçekten severek bilgi edinebileceğin bir konu bul. Örnek olarak dövüş sanatları, yazılım, futbol, basketbol, bilgisayar oyunları, dil öğrenme, Türk tarihi, teknolojik konular bunlardan birkaçı. Sonra bunlar hakkında temelden bilgi sahibi olmaya bak. İngilizce için ise türkçe altyazılı yabancı dizileri izleyerek başlayabilirsin. Temeli çok sağlam oturtmuş olursun.

Geri
Yukarı