Çok fazla format atmak zararlı mı?

CeyhunErcan

Decapat
Benim bir SSD var ve son 1 buçuk ayda 13 kez, bazen günde 2 kez format attığım oldu ve yine format atmam lazım. Bu kadar çok format atmanın zararları var mıdır, nelerdir?

Benim bir SSD var ve son 1 buçuk ayda 13 kez, bazen günde 2 kez format attığım oldu ve yine format atmam lazım. Bu kadar çok format atmanın zararları var mıdır, nelerdir?
Yani zararı varsa da sadece SSD'ye vardır o da devamlı olarak veri yazdırıp sildiğin için ömrünü kısaltıyor olursun. O da öyle çabuk bitecek bir ömür değil zaten. Yani teknik olarak bir zararı olmaması gerekiyor.

Bilgisayarın performansı bir yerden sonra düşüyor sürekli format atasım geliyor. Çünkü attıktan sonra bir süre performansı iyileşiyor iyi bir şey olmadığını az çok biliyordum emin olmak istedim. Bilgisayarı kötü kullanmıyorum çok temiz tutuyorum çok fazla oyun bile yüklememe rağmen oluyor bu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Artı -9 Eksi
Bilgisayarın performansı bir yerden sonra düşüyor sürekli format atasım geliyor. Çünkü attıktan sonra bir süre performansı iyileşiyor iyi bir şey olmadığını az çok biliyordum emin olmak istedim. Bilgisayarı kötü kullanmıyorum çok temiz tutuyorum çok fazla oyun bile yüklememe rağmen oluyor bu.
Bilgisayarın performansı 1 gün kullanma ile düşmez ayrıca bu bilgisayarı temiz kullanmak değil hem vakit kaybı hem de diske boş yere veri yazdırıyorsunuz. Gerçekten düşüyorsa performans düşüşüyle ilgili ayrı bir konu açabilirsiniz.

Bilgisayarın performansı 1 gün kullanma ile düşmez ayrıca bu bilgisayarı temiz kullanmak değil hem vakit kaybı hem de diske boş yere veri yazdırıyorsunuz. Gerçekten düşüyorsa performans düşüşüyle ilgili ayrı bir konu açabilirsiniz.

Elbette bir günde düşmüyor 1 ay sonra falan düşüyor günde 2 kez format atmamın sebebi başka.

Son düzenleyen: Moderatör:
Artı -1 Eksi
Elbette bir günde düşmüyor 1 ay sonra falan düşüyor günde 2 kez format atmamın sebebi başka.

Hayatta daha cok merak ettigim şey yok şu anda neden gunde 2 kere format atiyorsunuz lutfen cevaplayin uyuyamam bu gece.

Bilgisyarın performansı bir yerden sonra düşüyor sürekli format atasım geliyor çünkü attıktan sonra bir süre performansı iyileşiyor iyi bir şey olmadığını az çok biliyordum emin olmak istedim bilgisayarı kötü kullanmıyorum çok temiz tutuyorum çok fazla oyun bile yüklememe rağmen oluyor bu.

Format atmak bilgisayara herhangi bir zarar vermez. Normal bir silme komutu veriyorsunuz sadece.
En azından Recep Baltaş böyle diyor :D.
Ayrıca bu kadar sık format atma nedeninizi bende çok merak ettim.

Geri
Yukarı