Çok fazla yemek yenmesine rağmen doymamak

KyperZ

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i3-12100f
RX6600
H610M K-D4
8x2 Ram
WD SN570
Merhaba, başlıktaki gibi bir şikayetim var. Şöyle izah edeyim. Akşam yemeğinde çorba ve bulgur pilavı var diyelim. Ben 1 tabak çorbayı yiyorum 2 tabak bulgur pilavı yiyorum diyorum ufaktan doymaya başladım sonra 3. tabak pilavı yiyince doyduğumu hissediyorum diyorum ben doydum. Bunun bir hastalık gibi bir şey midir, internette duygusal yiyicilik diye bir şey var ancak o makalelerde yedikden 1-2 saat sonra tekrar yemek yemeği isteği gibisinden yazıyor ancak ben yediğim anda doymuyorum. Hani anneniz yemeği az koyarda ben doymadım dersiniz 1 tabak istersiniz onun gibi. Günde 3-4 litre su içiyorum. Normalde 75 kiloyum baktım bu yeme tarzıyla 5 kilo vermişim 70 kilo olmuşum 15 yaşındayım. Bu bir hastalık mıdır hastalıksa ismi nedir veya hangi sağlık bölümüne gitmeliyim? Yardımlarınız bekliyorum. (Annem böyle yememe çok kızıyor :))

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam anlaşılan metabolizmanız hızlı. Size önerim doymasanız bile bir tabak bol koyun başka yemeyin. Vücudunuz adapte olduktan sonra herhalde bu sorundan kurtulursunuz. Eğer yine işe yaramazsa diyetisyene başvurun. Size uygun bir şeyler verir. Ama önerim benim dediğim taktiği denemeniz.

Merhaba, başlıktaki gibi bir şikayetim var. Şöyle izah edeyim. Akşam yemeğinde çorba ve bulgur pilavı var diyelim. Ben 1 tabak çorbayı yiyorum 2 tabak bulgur pilavı yiyorum diyorum ufaktan doymaya başladım sonra 3. tabak pilavı yiyince doyduğumu hissediyorum diyorum ben doydum. Bunun bir hastalık gibi bir şey midir, internette duygusal yiyicilik diye bir şey var ancak o makalelerde yedikden 1-2 saat sonra tekrar yemek yemeği isteği gibisinden yazıyor ancak ben yediğim anda doymuyorum. Hani anneniz yemeği az koyarda ben doymadım dersiniz 1 tabak istersiniz onun gibi. Günde 3-4 litre su içiyorum. Normalde 75 kiloyum baktım bu yeme tarzıyla 5 kilo vermişim 70 kilo olmuşum 15 yaşındayım. Bu bir hastalık mıdır hastalıksa ismi nedir veya hangi sağlık bölümüne gitmeliyim? Yardımlarınız bekliyorum. (Annem böyle yememe çok kızıyor :))
Evet hastalıktır zaten
Yediğin şeyin ne olduğunu aslında size okulda öğretirler. Benim okuduğum yıllarda (1990) Fen Bilgisi dersinde "besinler ve sindirim" konusu vardı, halen hatırlıyorum. Tabi çok iyi bir öğretmenimin olmasının etkisi olabilir. Bizleri EGO'dan otobüs ayarlayıp MTA'nın müzesine bile götürmüştü.

Buğday (bulgur, un, makarna, ekmek, lavaş vs hep buğdaydır), patates, pirinç ve mısır nişastalıdır.
Nişasta şekerden sonra en hızlı sindirilen yiyecek çeşididir.
Vücudumuz nişastayı kullanamaz, şekere çevirir.
Doğrudan şeker yediğinde ve nişastalı yediğinde, ikisi birlikte kandaki şeker oranını aşırı yükseltirler.
Bunun üzerine vücudun savunma amaçlı olarak o şekeri karaciğerde yağa çevirip depolar, çünkü yüksek şeker zehirdir, hücrelerini öldürür.
Ve böylece kandaki şeker miktarı aniden düşünce sanki hiç yememiş gibi yine çok aç hissedersin.

Bunun olmaması için yediğin şeyin ne olduğunu bileceksin.

Et
ve yağı, yağlı eti bol yiyeceksin, sucuğu, kavurmayı ya da tavuk etini derisiyle birlikte yiyeceksin.
Çünkü et ve yağın sindirimi uzun sürer, ve vücudunun asıl ihtiyacı et ve yağdır. Çünkü, aslında açlık hissi hücre yapımı isteği üzerine beynimizde oluşur.

Tüm hücrelerimiz ve organlarımız protein, yağ, mineral ve vitaminlerden oluşur.
Şeker ya da nişastadan oluşmadıklarından sen ekmek ve bulgur yedikçe o eksikliği gideremezsin, et ve yağ yiyene dek o açlık bitmez.

Hepsi bu kadar basit.

Evet hastalıktır zaten.
Yediğin şeyin ne olduğunu aslında size okulda öğretirler. Benim okuduğum yıllarda (1990) fen bilgisi dersinde "besinler ve sindirim" konusu vardı, halen hatırlıyorum. Tabii çok iyi bir öğretmenimin olmasının etkisi olabilir. Bizleri Ego'dan otobüs ayarlayıp MTA'nın müzesine bile götürmüştü.

Buğday (bulgur, un, makarna, ekmek, lavaş vs hep buğdaydır), patates, pirinç ve mısır nişastalıdır.
Nişasta şekerden sonra en hızlı sindirilen yiyecek çeşididir.
Vücudumuz nişastayı kullanamaz, şekere çevirir.
Doğrudan şeker yediğinde ve nişastalı yediğinde, ikisi birlikte kandaki şeker oranını aşırı yükseltirler.
Bunun üzerine vücudun savunma amaçlı olarak o şekeri karaciğerde yağa çevirip depolar, çünkü yüksek şeker zehirdir, hücrelerini öldürür.
Ve böylece kandaki şeker miktarı aniden düşünce sanki hiç yememiş gibi yine çok aç hissedersin.

bunun olmaması için yediğin şeyin ne olduğunu bileceksin.

Et
ve yağı, yağlı eti bol yiyeceksin, sucuğu, kavurmayı ya da tavuk etini derisiyle birlikte yiyeceksin.
Çünkü et ve yağın sindirimi uzun sürer, ve vücudunun asıl ihtiyacı et ve yağdır. Çünkü, aslında açlık hissi hücre yapımı isteği üzerine beynimizde oluşur.

Tüm hücrelerimiz ve organlarımız protein, yağ, mineral ve vitaminlerden oluşur.
Şeker ya da nişastadan oluşmadıklarından sen ekmek ve bulgur yedikçe o eksikliği gideremezsin, et ve yağ yiyene dek o açlık bitmez.

Hepsi bu kadar basit.

Sağ olun hocam çok teşekkürler zaman ayırdığınız için. Diğer arkadaşlara da aynı şekilde tabii ki.

Yeni konular

Geri
Yukarı