Çok Gezen mi Bilir Yoksa Çok Okuyan mı?

Makaleler
24
Yer
İstanbul
Çok okuyan bilir tabii. Gez gez nereye kadar? Kısacık ömrümüzde ne kadar gezeceksin? İş, güç, okul, sosyal hayat derken zaten gezmeye vakit kalmıyor. Hadi işsiziz varsayalım, her gün gezeceğiz diyelim maddiyat ne olacak? Buradan bi' Almanya'ya, İngiltere'ye vb. ülkelere gidip orada otel parası, yemek parası, gezme parası, yol parası, rehber parası derken hangisine para yetiştireceksin? Ayrıca gittiğin yabancı ülkedeki bir tarihi yere gitsen oranın geçmişini nasıl öğreneceksin? Şimdi demeyin oradaki tabelalarda her şey yazıyor, rehberler söylüyor. O tabelalar gittiğin yerdeki bir tarihin eserin her şeyini en ince ayrıntısına kadar söylüyor mu? O kalenin, şatonun prensinin, kralının hangi içkiyi içtiğini söylüyor mu mesela? :)

Ya kitap? O gitmeyi, tarihini, geçmişini merak ettiğin mekanı sadece sana 20 25 TL'ye her detayıyla anlatıyor. Hem de evinde, koltuğunun arkasına yaslanıp kahveni yudumlarken. O kitabı bitirdikten sonra o mekanın sahibi, bir zamanlar orada yaşamış, o kültürlerden görmüş gibi olursun. Hele iyi bir yazardan okursanız betimlemeleriyle gidip, gezmiş gibi olursunuz. 20 TL'ye bir ülkenin şehrinin güzelliklerini en ince ayrıntısına kadar öğrenip genel kültürünüzü tavan yapabilirsiniz.

Ha gidip görmenin de zevki ayrıdır, ona bir şey diyemem. Kitapta o gidilen yerlerin duvarlarını elleyip, zeminine basamazsın tabii ki. :) Ben sadece işin tarih ve bilgi kısmına baktım.

Önemli olan şeyi kendin sonunda yazmışsın zaten:) Önemli olan onu yaşamak, oku oku nereye kadar ? Kitaptan okumayla amalfi'yi gezmiş sayılır mısın veya okumayla adana kebabını yemiş sayılır mısın? :)

Tamam işte gezerek öğreneceksin. Daha iyi değil mi? O heyecanı yaşayacaksın.
Yazımı bir daha okumanı öneririm. Gezerek öğrenmek demek çocuk oyuncağı değil. Öyle 1 2 saat, 1 2 günde gezerek öğrenemezsin. Ki ben en ince ayrıntısına kadar diyorum dikkat ettiysen. Ayrıca hangisine zaman, para yetiştireceksin. Ha eğer bu ikisi bolsa eyvallah. Sen gezerek öğren.

Aynı şekilde kitap okumaya da zaman ayırmalısın. Bence gezmeden önce orayla ilgili ayrıntılı bir araştırma yaparsın, kitap okursun. Sonra gezersin. Daha iyi :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı