Çok Gezen mi Bilir Yoksa Çok Okuyan mı?

Kendimden örnek verecek olursam böyle şeylere meraklıyımdır. Ve fırsat buldukça okumuşumdur, okurum. Hiç bir ülkeye gitmeden, gidip gezsem bile gezmeyle öğrenemeyeceğim bir çok şey öğrendim.

Ben fikrimin hala arkasındayım. Hadi bakalım. :)

Diyorsun ya gezmeye sosyal hayattan zaman kalmıyor. Ee, aynı şekilde kitap okumaya da önemli bir zaman ayırmamız gerekmiyor mu? 2 saniye mi? 2 saniye de yazarın adını öğrenirsin sadece :)

Diyorsun ya gezmeye sosyal hayattan zaman kalmıyor. Ee, aynı şekilde kitap okumaya da önemli bir zaman ayırmamız gerekmiyor mu? 2 saniye mi? 2 saniye de yazarın adını öğrenirsin sadece :)
2 saniye dediğim kitabı açıp kapatmak canım. :) Savunmak için elinizden geleni yapıyorsunuz. :D

Yoo, yarım saat okusan bile rahat 40 50 sayfa okursun. Bir gün için yeterli değil mi? Yarım saat ayırmıyor isen ne gez ne oku. :D

Ayasofya'yı gezmeye gittin ve içini dışını gezdin. Peki Ayasofya ile ilgili ne öğrendin?

Okuyan bilir.

Ayasofya'yı senden başka binlerce insan gezdi, inceledi, araştırdı ve bu konu hakkında binlerce yazı yazdı. Binde bir olmak yerine, binde bin olmak için okumak gerekir.

Ayasofya'yı gezmeye gittin ve içini dışını gezdin. Peki Ayasofya ile ilgili ne öğrendin?

Okuyan bilir.

Ayasofya'yı senden başka binlerce insan gezdi, inceledi, araştırdı ve bu konu hakkında binlerce yazı yazdı. Binde bir olmak yerine, binde bin olmak için okumak gerekir.
İşte anlatmak istediğim ama bir türlü dilimin dönmediği mesaj. Tamamen katılıyorum. :)

Hiç bilgi sahibi olmadığın yeri gezerken, o yer ile ilgili "o yere has" duyguları hissedemezsin. Gezmeden önce okumak gerekir.

Örneğin; Afrika'da yaşayan bir insansınız, Çanakkale Savaşından ve Truva atından haberiniz yok ve Çanakkale'ye gittiniz. Gidip gördüğünüz yerlerin sadece "dış kaplamalarını" göreceksiniz, ne bir his nede bir anlam bulacaksınız.

@Jira Sen bir ara moderatör değil miydin? Yanlış mı hatırlıyorum?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı