Çok utangaç olmak

aaastinson

Decapat
Daha fazla  
16 yaşındayım çok utangacım. İnsanlarla iletişim kuramıyorum. Nasılsın sorusuna cevap verirken bile zorlanıyorum. Aslında bir sürü arkadaşım var ama hepsi ilkokuldan vs. tanıştığım insanlar hepsiyle çok yakın arkadaşım. Aynı okuldan olduğum ama sosyal medyadan konuştuğum insanlarla yüz yüze gelince konuşamıyorum. Çok geriliyorum. Ailem bu yüzden soğuk bir insan olduğumu söylüyorlar ama biriyle çok yakın olduğum zaman gerçekten eğlenceli olabiliyorum. Bu utangaçlığı, öz güvensizliği nasıl aşabilirim?

Burada kimse sana yön veremez maalesef, bizim diyebileceğimiz şeyler belli. O yüzden bir destek almalısın, çünkü burada insanların söyleyecekleri şeyler senin de rahatlıkla oturup düşünebileceğin şeyler olacaktır. Çünkü uzman değiliz bu konuda.

Sosyal ortamlara girdiğinizde kalbinizin hızlı çarptığı, göğsünüzün sıkışıyor gibi olduğu oluyor mu? Sosyal ortamlar rahatsız ediyor mu sizi?

Çok umursarım. Söyleyeceğim şeyi çok kez düşünüp öyle söylüyorum. Yanlış bir şey söylersem diye endişeleniyorum.
Hocam bende de o vardı. Artık kafaya takmıyorum. O bence biraz da kötü söz söylememekle alakalı. Ne diyeceğini 2 saat düşünüyorsun. Ben artık ağzımdan ne çıkarsa, beynimde ne varsa onu söylüyorum. Bu mesele devam ettikçe daha da zorlaşıyor. Utanmayın. Millet sokakta ilişkiye giriyor, utanıyor mu? Utanılacak bir şey yaptığınız zaman zaten anlarsınız. Kafanızı yorup, stres yapmaya gerek yok.

Çok umursarım. Söyleyeceğim şeyi çok kez düşünüp öyle söylüyorum. Yanlış bir şey söylersem diye endişeleniyorum.

Sosyal fobi, halk arasında da sosyal anksiyeteye sahip olabilirsiniz. Belki biyolojik olarak olmasa bile psikolojik olarak yardım alabilirsiniz psikologlardan. Eğer bu sizi çok rahatsız ediyorsa ve günlük hayatınızda işlevinizi etkiliyorsa psikiyatriste de gidebilirsiniz. Birçok kişi kaygı ilacı yok diyebiliyor ancak ssrı dediğimiz antidepresan ilaçların hem yan etkisi çok az hem de kaygıya iyi gelebiliyor. Eğer durum çok acilse ve kısa sürede etki etmesi gereken bir ilaç verilecekse de benzodiazepinlerden uygun olanını verecektir. Ancak emniyet marjı olarak ssrı'ler daha güvenlidir. Eğer ben ilaç kullanmak istemiyorum yan etkilerinden dolayı diyorsanız bdt eğitimi almış bir psikoloğa gidebilirsiniz. Genelde bdt, kişinin kafasına otomatik olarak gelen ve hastalığın sebebi olarak bilinen otomatik düşünceleri tespit etme ve bakış açısını değiştirerek otomatik düşünceleri ortadan kaldırmayı planlar. Kaygıda etkilidir. Hem ilaçlarla hem de psikolojik olarak destek alırsanız en sağlıklısı. Hem o sırada kaygınız azalır hem de ilaçları bırakana kadar o ortamda nasıl davranacağınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca şunu söyleyeyim bir yanlışlık olmasın, depresyonda olmayan, kaygısız birini daha mutlu ve daha kaygısız yapmaz. Eğer ortada bir sorun varsa onları düzeltir diyebiliriz basitçe.

Sosyal fobi, halk arasında da sosyal anksiyeteye sahip olabilirsiniz. Belki biyolojik olarak olmasa bile psikolojik olarak yardım alabilirsiniz psikologlardan. Eğer bu sizi çok rahatsız ediyorsa ve günlük hayatınızda işlevinizi etkiliyorsa psikiyatriste de gidebilirsiniz. Birçok kişi kaygı ilacı yok diyebiliyor ancak ssrı dediğimiz antidepresan ilaçların hem yan etkisi çok az hem de kaygıya iyi gelebiliyor. Eğer durum çok acilse ve kısa sürede etki etmesi gereken bir ilaç verilecekse de benzodiazepinlerden uygun olanını verecektir. Ancak emniyet marjı olarak ssrı'ler daha güvenlidir. Eğer ben ilaç kullanmak istemiyorum yan etkilerinden dolayı diyorsanız bdt eğitimi almış bir psikoloğa gidebilirsiniz. Genelde bdt, kişinin kafasına otomatik olarak gelen ve hastalığın sebebi olarak bilinen otomatik düşünceleri tespit etme ve bakış açısını değiştirerek otomatik düşünceleri ortadan kaldırmayı planlar. Kaygıda etkilidir. Hem ilaçlarla hem de psikolojik olarak destek alırsanız en sağlıklısı. Hem o sırada kaygınız azalır hem de ilaçları bırakana kadar o ortamda nasıl davranacağınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca şunu söyleyeyim bir yanlışlık olmasın, depresyonda olmayan, kaygısız birini daha mutlu ve daha kaygısız yapmaz. Eğer ortada bir sorun varsa onları düzeltir diyebiliriz basitçe.

Teşekkür ederim yardımınız için.

Yeni konular

Geri
Yukarı