Comet Lake işlemciyle Mojave kurulumu

• Konuyu başlatan mvm
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 22
  • Görüntüleme 4B
Hata görseli paylaşma şansınız var mı acaba? Müsaitseniz 1-2 saate tamamen çözeriz bu durumu. Şimdi bi' 15-20 dakikalık işim var, biter bitmez gelip incelerim ve gerekli düzenlemeleri yaparım.

Reset NVRAM'dan sonra USB'yi görmüyor, doğrudan Windows'u boot ediyor. USB ile tekrar boot edip bu sefer Reset NVRAM yapmadan doğrudan Mojave Kurulumu simgesine basar basmaz "End SetConsoleMode" şeklinde tek bir satır gösteriyor ve cihaz yine kendi kendine resetleniyor ve yeni açılışta yine USB'yi görmüyor.

Sizin de en başta bir olasılık olarak belirttiğiniz gibi sorun "Reset NVRAM"dan sonra USB'yi görmemesi sanırım. Eğer ben başka birşeyi yanlış yapmadıysam tabi. USB'yi yeniden yazıp en son verdiğiniz config dosyasıyla tekrar bir deneyeceğim.

Hayır hayır, yeniden yazmayın. Reset NVRAM sonrası normal denilebilir, bazı kullanıcılar yaşar bunu. Ben yeni bir EFI hazırlayacağım şimdi. Biraz bekletebilirim 15 dakika kadar falan.

USB'deki EFI klasörünü sildikten sonra bu EFI ile test eder misiniz?

Son düzenleme:
Hayır hayır, yeniden yazmayın. Reset NVRAM sonrası normal denilebilir, bazı kullanıcılar yaşar bunu. Ben yeni bir EFI hazırlayacağım şimdi. Biraz bekletebilirim 15 dakika kadar falan.

Bu EFI'yle açılışta boot menüsü farklıydı; grafik simgeler yoktu, sol üstte yazılı liste şeklinde boot seçenekleri gösterdi. Reset NVRAM'dan sonra bu sefer USB'yi gördü ama Mojave Kurulumunu seçer seçmez yine "End SetConsoleMode" şeklinde tek bir satır göstererek resetlendi ve bu sefer USB'yi görmedi.

Mojave'yi kurmak için ayırdığım yaklaşık 40 GB'lık disk bölümünün ne durumda olduğu, nasıl formatlanmış olduğu bu aşamada önemli değil, di mi? Yani bu hata onunla ilgili olamaz?

Son düzenleme:
Şu an diske yapılan hiçbir şeyin önemi yok zira kuruluma gelemedik bile. Endişe etmeyin. Config yapısıyla alakalı, bir değişiklik yapıp yeni config atacağım, onunla test edersiniz şimdi.
Bu config ile tekrar deneyebilir misiniz?
20 dakika geçtiğine göre sanırım kurulum aşamasındasınız 🤔

Son düzenleme:
Şu an diske yapılan hiçbir şeyin önemi yok zira kuruluma gelemedik bile. Endişe etmeyin. Config yapısıyla alakalı, bir değişiklik yapıp yeni config atacağım, onunla test edersiniz şimdi.
Bu config ile tekrar deneyebilir misiniz?
20 dakika geçtiğine göre sanırım kurulum aşamasındasınız 🤔

Evet hocam, bu sefer kuruluma başladı. Başta yine "End SetConsoleMode" satırı göründü ama bu sefer biraz bekledikten sonra kurulum satırları akmaya başladı.

Disk İzlencesini de içeren grafik menüye ulaştım, orada disk biçimlendirme ile ilgili daha önce Monterey kurulumu sürecinde de yaşadığım (sonra nasıl çözdüğümden emin olmadığım) bir sorunu yaşadım: C sürücüsünden bölerek Mojave için ayırdığım 40 GB bölüm pasif (gri, seçilemez renkte) görünüyordu, APFS formatında bölüntü oluşturarak ve biçimlendirerek kullanılabilir hale getirmeye çalıştım ama işe yaramadı, yine gri/pasif/seçilemez göründü Mojave kurulum ekranına döndüğümde, üstelik o 40 GB'lık bölümü biçimlendirme veya bölüntülendirme işlemini nasıl yapıyorsam artık, geçen sefer olduğu gibi yine Windows'un boot edilebilirliği de bozuldu; cihaz Windows'u görmüyor şu an. Geçen sefer olduğu gibi eski model yedek bilgisayarı açtım, oradan bir windows kurulum usb'si oluşturdum, oradan yeni kurulum yapmadan Bilgisayarımı Kurtar seçeneklerinden tekrar Windows'u toparlamaya çalışacağım, ardından belki bu arada sizin vereceğiniz bilgilere göre bir sonraki Mojave diski biçimlendirmede aynı hatayı yapmamak için neye dikkat etmem gerektiğini öğreneceğim : )

Bakın burada disk bölüntüleme ve Dual Boot var:

Buradaki adımları yaparsanız Disk İzlencesi'nde karışıklık ile yanlış diski de silmiş olmazsınız.

Bakın burada disk bölüntüleme ve Dual Boot var:

Buradaki adımları yaparsanız Disk İzlencesi'nde karışıklık ile yanlış diski de silmiş olmazsınız.

Tamam, çok teşekkür ederim. Windows boot sorununu hallettikten sonra Mojave kurulumuna tekrar başlamadan önce bu son verdiğiniz linkteki bilgileri dikkatle incelemeye çalışacağım.
Windows'u bir kez daha kurmam gerekti. Mojave imajını tekrar USB'ye yazıp son config dosyasını da OC klasörüne kopyalayıp bigisayarı resetleyince şu hataları aldım ve kurulum devam etmedi:

00:000 00:000 OC: Failed to find ACPI SSDT-GPRW.aml
00:008 00:008 OC: Failed to find ACPI SSDT-RMCF.aml
00:014 00:005 OC: Failed to find ACPI SSDT-SBUS.aml

Önceki Windows'ta aynı imaj ve aynı config dosyasıyla kuruluma geçmeyi başarmıştım halbuki; yalnızca Mac için ayırdığım disk bölümünün aktif olmamasıyla ilgili sorunda takılmıştım.

Önceki Windows'u kurtarmaya çalışırken BIOS ayarlarını varsayılanlara döndürmüştüm geçici olarak ve yeni Windows kurduktan sonra da Hackintosh'a özel ayarları tekrar yaptım. Acaba BIOS ayarlarını eksik veya yanlış yapmamdan kaynaklı bir durum olabilir mi bu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır, attığım EFI'yi kullanmadığınız için bunu yaşadınız.

Hayır, attığım EFI'yi kullanmadığınız için bunu yaşadınız.

Evet, haklıymışsınız. O EFI ve en son config dosyasını yükleyince yine disk izlencesini de içeren menüye kadar geldim. Disk izlencesinde, soldaki diskler menüsünde, macos için ayırmış olduğum 50 gb kapasiteli bölüme sağ tıklayamadığımı gördüm. Örnek verdiğiniz linkte, o diske sağ tıklayıp "convert to APFS" gibi bir seçenek seçiliyordu ama bende sağ tık menüsü görünmedi. Solla işaretleyip üstte önce "Sil"i denedim (format listesinin en üstündeki "APFS"yi seçerek). İşlem başarısız oldu, "MediaKit, istenen işlem için aygıtta yeterli alan olmadığını bildiriyor" gibi bir hata açıklaması verdi. Ve macos diski gri (pasif/seçilmez) hale geldi. Sonra çıkıp tekrar boot yaptım, aynı yere ulaştım, bu sefer Sil yerine Bölüntüle seçeneği üzerinden aynı şeyi denedim ve sonuç aynı oldu. İstenen aygıtta yeterli yer olmadığı şeklinde.

Kontrol edip olmazsa Windows'ta Paragon'la o disk bölümünü tekrar oluşturmaya çalışacağım.

O disk alanını C'den veya D'den (aynı harddiskte iki bölüm/sürücü) ayırmış (küçültmüş) olmanın bir önemi var mı? D sürücüsünden ayırdım.

Mojave için HFS yeterli oluyordu, Catalina ve sonrası APFS istiyordu sanırım. HFS olarak kurabilirseniz kurun, yükselteceğiniz zaman APFS'ye çevirirsiniz.

Geri
Yukarı