Rehber Computer science mi Computer engineering mi software engineering mi?

RufatM

Hectopat
Bu konuda bu üçü için de bilgiler vereceğim, yanlış bilinenleri söyleyeceğim ve umarım yararlı olacaktır. İlk olarak benzerlikler ile başlamak istiyorum.

Benzerlikler: 3 sektörde de genel olarak bilgisayar kullanılıyor ve 3 sektörde de bilgisayar bilimini, matematiği, algoritmayı ve programlamayı bilmeniz gerekli. Google gibi şirketler 3 sektörde de bitiren kişileri aynı işe alabilir yani örnek veriyorum data science işinde çalışacaksan üçünden birini bitirdiysen de seni kabul etme olasılıkları aynı.

Maaş: Üçü arasından yüksek olasılıkla Computer science en çok kazanan oluyor ve ardından genel olarak Computer engineer ve en az da software engineer diyebiliriz.

Yanlış bilinenler: (CE çok kod yazmaz) bilinenin aksine neredeyse software engineer kadar kod yazar. Sadece genel olarak donanım, ağ, güvenlik tarzı işlerle daha çok ilgilendikleri için böyle bir düşünce var. Yani bilgisayar bilimini en çok kullanacağınız alanlardan biridir. (SE sadece kod yazar) hayır bu da yanlış bir düşünce çünkü ne kadar CE ve CS kadar olmasa da donanımdan anlaması ve donanım üzerine çalışması gerekli bir unsurdur.

CS: CS dediğimiz şey içinde çok fazla şey kapsadığı için bunu ayrı bir kısımda yazmak istedim. Data structures, algoritmalar, AI, machine learning, teoremler gibi şeyler içeren geniş bir alan. Yani kısacası CE ve SE birleşmiş CS olmuş diyebiliriz. Bu alan her şeyi kendinde kapsadığı için hem programlama hem donanım hem de üstte saydığım şeyleri de bilmeniz lazım. Yani competitive programming için çok iyi bir alan çünkü hata çözümü gibi şeyleri de çok fazla yapıyorsunuz. SE'nin yapamadığı bazı şeyleri siz fixlersiniz veya kendiniz kod yazarsınız. Ve aşırı iyi düzeyde matematik bilmeniz de gerekiyor bu alanda. Eğer bu alanı istiyorsanız iyice matematik, donanım, programlama öğrenip leetcode grindlemeniz gerekli 😀

Umarım yeterli bir konu olmuştur çok yazamadım zamanım yoktu.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı