Cooler Master GX750W PSU Ses Sorunu

HalilAtaoğlu

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Arkadaşlar powerdan tıslama gibi bir ses geliyor. Powerı 2013 10. ayda aldım. Bu ses o zaman da vardı ancak rahatsız edecek derecede değildi. 2 gün önce ekran kartımı değiştirdim. Asus HD 7850 2 GB Top model ekran kartı taktım ve powerdaki ses arttı. (Eski kartım HD 3850). PC açıldığından itibaren ses başlıyor. Windows ekranı geldiğinde ses kesiliyor. Ara ara ses tekrar gidip geliyor. En sık GTA 5 oynadığım zaman ses şiddeti fazla ve sürekli oluyor. Ses fan sesi mi diye kontrol ettim ancak değil. Powerın içindeki bir parçadan geliyor. Sizce yapmam gereken nedir arkadaşlar? Bilgisayarımın diğer parçaları;
  • İşlemci: Fx 8350
  • Anakart: Asus M5A97 R2
  • Ram: Corsair vengeance 4Gb 1600 mhz

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu tıslama sesine "coil whine" deniyor. Çalışma esnasında bobinlerin titreşim ile ürettiği bir ses. Garanti kapsamına alınmış bir durum olmadığından parçayı yenileyemeyebilirsiniz.

Bu konuyu daha önceden ben de forumda açmıştım ancak ilgilenen pek olmadı.. Recep Bey ya da Ali beyden bir açıklama beklemek isteriz.. Çoğu yüksek donanımlı sistemlerde bu tür PSU sorunu yaşanıyor ama sebebini hangi donanım maruz bırakıyor çözemedik, şüphelendiğim donanım "İşlemci" ama yetkililerden de bir cevap alsak çok iyi olacak aslında..

Açtığım konu burada..

Arkadaşlar ceza aldığım için yazamadım. İnternetten araştırdım bir kişi daha bu sorunla ilgili konu açmış benim power ın aynısından kullanıyor sorunu toprak hattını güçlendirerek çözdüğünü belirtmiş. Bende elektrikçi çağırdım ancak toprak hattı güçlendirmek diye birşey yoktur dedi. Power ı alalı baya oldu ancak servise versem değişimi olur mu acaba ?

"Nötr"e "toprak" bağlamayı kastetmiştir. Eski bir yöntemdir. Bu konuda elektrik dağıtımcınızdan teknik destek almalısınız. İlk yorumumda dediğim gibi değişim yapamayabilirsiniz. Farklı güç kaynağı deneyin deneyebiliyorsanız, sorun devam ederse ve diğer bileşenlerde de sıkıntı çıkmaz ise, servise göndermeyi deneyin, ama değişim alma garantiniz yok. Topraklama ile ilgili bir sorun olduğuna ikna ederseniz (deneylerinizle ispatlarsanız) değişim olabilir ama. Sadece çıkardığı ses için değiştirmiyorlar yani.

"Nötr"e "toprak" bağlamayı kastetmiştir. Eski bir yöntemdir. Bu konuda elektrik dağıtımcınızdan teknik destek almalısınız. İlk yorumumda dediğim gibi değişim yapamayabilirsiniz. Farklı güç kaynağı deneyin deneyebiliyorsanız, sorun devam ederse ve diğer bileşenlerde de sıkıntı çıkmaz ise, servise göndermeyi deneyin, ama değişim alma garantiniz yok. Topraklama ile ilgili bir sorun olduğuna ikna ederseniz (deneylerinizle ispatlarsanız) değişim olabilir ama. Sadece çıkardığı ses için değiştirmiyorlar yani.
İlginiz için teşekkürler. Servise götürmeyi deniyim ben en iyisi. Birde ekran kartıyla ilgili birkaç sorum olcak ancak burdan yazsam konuyla ilgisiz olduğu için ceza alır mıyım yoksa yeni konu mu açmam gerekiyor?

İlginiz için teşekkürler. Servise götürmeyi deniyim ben en iyisi. Birde ekran kartıyla ilgili birkaç sorum olcak ancak burdan yazsam konuyla ilgisiz olduğu için ceza alır mıyım yoksa yeni konu mu açmam gerekiyor?
Rica ederim. Yeni konu açın. Bu probleminizde hangi parçada sorun olduğu ile ilgili kafa karışıklığınız varsa, bu problem için tüm sistemi kapsayacak bir konu da açabilirsiniz.

Rica ederim. Yeni konu açın. Bu probleminizde hangi parçada sorun olduğu ile ilgili kafa karışıklığınız varsa, bu problem için tüm sistemi kapsayacak bir konu da açabilirsiniz.
İşlemci, RAM, ekran kartı ve fanları anakarttan söktüm PC'yi çalıştırdım. Ses hala çıkıyor. Sorun çok büyük ihtimal powerdan kaynaklanıyor gibi.

Sorunun PSU'dan kaynaklandığını düşünüyorum. Aslında sorun demek ne derece doğru bilemiyorum. GTA V gibi oyunlarda bu sesin arttığını belirtmişsiniz. Bu gayet doğal çünkü ekran kartınız zorlanıyor ve daha çok güç istiyor. Buda PSU'nuzun sesinin yükselmesine sebep veriyor. Ses rahatsız edici boyuttaysa PSU'nuzu geri vermeyi ve daha güçlü bir PSU almayı düşünebilirsiniz. Ses düzeyi markadan markaya da farklılık gösterebilir. Biraz araştırmanızda ve sessiz bir model seçmenizde fayda var.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı