Cooler Master Masterbox Lite 5 Fanların Gürültülü Olması

Akasa CB001 Molex/4x3-Pin Hız Düşürme Özellikli Fan Fiyatı
Akasa 20 x Sessizleştirici Silikon Fan Vidas (AK-MX003) Fiyatı

Hocam ürünler bunlar. Anakart bağlantısı yapmıyorsun PSU'dan gelen güç kablosuna bu çoklayıcıyı takıyorsun direk fanlara bağlıyorsun. Kasanın sağ kapağını açtığında o kabloları direk göreceksin zaten bu attığım aparatın siyah renklisi mevcut kasanın kendisinde. Sadece o parçayı değiştirerek fanları 5v a düşürmüş olacaksın. Ama 2 tane 5v fan kablosu var bu parçada onu unutma hepsini 5v çalıştırmak istiyorsan başka bir çoklayıcı alman gerek. Ben bunu yeterli buldum. Silikon vidaları da bütün metal fan vidaları ile değiştireceksin. Ucunu sokup biraz kuvvettli çektiğin zaman arkasındaki en kalın son noktaya kadar ilerliyolar ve oturuyolar vidalar. Sorun yaşarsan yardımcı olmaya çalışırım.

çok güzel anlatmışsın çok teşekkür ederim uygulayınca size geri dönüşlerimi bildiririm :)

Akasa CB001 Molex/4x3-Pin Hız Düşürme Özellikli Fan Fiyatı
Akasa 20 x Sessizleştirici Silikon Fan Vidas (AK-MX003) Fiyatı

Hocam ürünler bunlar. Anakart bağlantısı yapmıyorsun PSU'dan gelen güç kablosuna bu çoklayıcıyı takıyorsun direk fanlara bağlıyorsun. Kasanın sağ kapağını açtığında o kabloları direk göreceksin zaten bu attığım aparatın siyah renklisi mevcut kasanın kendisinde. Sadece o parçayı değiştirerek fanları 5v a düşürmüş olacaksın. Ama 2 tane 5v fan kablosu var bu parçada onu unutma hepsini 5v çalıştırmak istiyorsan başka bir çoklayıcı alman gerek. Ben bunu yeterli buldum. Silikon vidaları da bütün metal fan vidaları ile değiştireceksin. Ucunu sokup biraz kuvvettli çektiğin zaman arkasındaki en kalın son noktaya kadar ilerliyolar ve oturuyolar vidalar. Sorun yaşarsan yardımcı olmaya çalışırım.
Silikon vida zaten takmıştım hatta Pritt MultiFix Hamur Yapıştırıcı - 65 Parça Fiyatı bu hamurdan da kullandım fanların arkasına ama çözüm olmadı Çinden aldığım ürünü bekleyeceğim o zamana kadar fanları kapadım olmazsa senin ürünü alır denerim.

Silikon vida zaten takmıştım hatta Pritt MultiFix Hamur Yapıştırıcı - 65 Parça Fiyatı bu hamurdan da kullandım fanların arkasına ama çözüm olmadı Çinden aldığım ürünü bekleyeceğim o zamana kadar fanları kapadım olmazsa senin ürünü alır denerim.
Fanların hızını düşürmeden sesi istediğin seviyeye indirmen imkansız gibi bişey bu kasada. 12v da tek fan çalıştırmayı denedim slikon vidaları taktıktan sonra, malesef o rahatsız edici uğultu yine oluşuyor.

3 den 1 kabloyu söküp, fanları anakart CPU_FAN girişlerine ayrı ayrı bağladım. ( 1 tanesinin kablosu yetişmedi malesef )
UEFI Bios'dan fan kontrol ayarlarına girip fanları DC modunda çalıştırıp, smart fan özelliğini aktif edip sıcaklık değerlerini seçip, voltajlarını ayarladım. Şu anda kasa içi sıcaklık 35 dereceye kadar 650 RPM'de döndürüyorum. Bir nevi voltaj regülatörü gibi oldu. Uzun süreli kullanımda fanların düşük voltajlı çalışmasının ne gibi bir dezavantajı olur bilemem. Kablosu kısa gelen fan için uzatma satın almam gerekecek.

Sonuç olarak rahatsızlık veren bütün sesler kesildi. Sizin anakartınız da buna izin veriyorsa işlemi yaparak kurtulabilirsiniz.

Kullandığım anakart : MSI Z370 Krait Gaming

Fanların hızını düşürmeden sesi istediğin seviyeye indirmen imkansız gibi bişey bu kasada. 12v da tek fan çalıştırmayı denedim slikon vidaları taktıktan sonra, malesef o rahatsız edici uğultu yine oluşuyor.

O ses sanırım 3 fanın bağlandığı braketin kasa bağlantıları ile olan dandikliğinden kaynaklanıyor. Silikon tutacaklarla da değiştirsek dediğin gibi ses gelmeye devam edecek malesef.

Öncelikle technopat ailesine teşekkür borçluyum. Hayatımda ilk kez kendi bilgisayarımı topladım ve inanılmaz keyif aldım. Bilgilerini paylaşan herkese teşekkürler. İki haftadır bu kasayı kullanıyorum ve ilginçtir ki tüm sistemi toplamak kasayla uğraşmak kadar zor olmadı. Fanları ben de çoklayıcı ile DC modunda anakarttan düşük voltaj ile çalıştırdım ve fan sesleri kesildi. Fakat her nedense; ön taraftaki fanları tamamen durdursam bile uğultulu çalışmasının önüne geçemedim.

Cooler Master Masterbox Lite5 RGB kullanan biri olarak deneyimlerimi yazacağım.

Sistemimde Cooler Master Lite 5 RGB kasa
Cooler Master ML120L RGB Cpu Soğutucu
ve Cooler Master RGB Control ünitesi var.

Şimdi gelelim fan konusuna.

1. Kasa önünde 3 adet RGB fan'ı direkt molex'e bağlar gücü PSU dan verirseniz fanlar tam güç ile çalışır. Bu da ciddi ses yapar. 12V ile çalışan bu fanların molexten devir ya da akım ayarı yapılamaz. Fan kontrolcü kullanmanız gerekir.

2. Bu fanları direkt anakart üzerindeki 3 pinli fan çıkışlarına bağlarsanız yine kontrol edemezsiniz. Sadece voltajı düşürerek bir miktar devir düşürürsünüz. Ortalama bir ses çıkarırlar. (denendi).

3. YÖNTEM 1: Bu fanları direk olarak 2'li ya da 3'lü çoklayıcı kullanmadan anakart üzerindeki 4 Pin fan kontrolcüsü olan fan çıkışlarına bağlamalısınız. Fan kabloları 3 pin olmasına rağmen bu çıkışlar üzerine bağlıyken çok rahat şekilde devir ayarı yapılabiliyor. Bios ayarlarından girip hangi anakart fan girişine taktıysanız onu "SESSİZ" ya da Manuel ayarından 0,75PWM gibi düşük ayara getirdiğinizde fan 500-600 RPM devirde oldukça sessiz olarak çalışacaktır.

4. YÖNTEM 2: Eğer anakartınız giriş ya da orta seviye bir anakart ve üzerinde yeterli 4 pin fan girişi yok ise (Ki ben Z97X-Gaming7 kullanıyorum üzerinde 2 Adet CPU + 3 Adette kasa için 4 pin fan girişi + 1 tane de 3 Pin fan soketi mevcut) o zaman ikili ya da üçlü çoklayıcı alın. Çoklayıcıyı anakartın birtane 4 pinlik fan soketine bağlayın diğer uca da fanları bağlayın. Ortalama 500-600 devirle gayet sessiz ve verimli şekilde çalışacaklardır. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken şey, çoklayıcı kullandığınız için ileride fan devrini yukarı çekmek isterseniz 1 çıkışta 3 fan olduğu için devir sayısı pek fazla yükselmeyecektir.

Bütün bunların dışında, imzamda bulunan mevcut sistemimde maksimum yük altında bütün bileşenler ciddi şekilde ısınmadı. Ortalama işlemci sıcaklığı, yüke göre 32-65 derece arasında, GPU 60-65 derece civarında, anakart 40 derece civarında bir sıcaklıkta tam yükte gayet güzel çalışıyor.

Cooler Master ML120L RGB CPU Soğutucu:
Fanı da kendisi de ses yapmıyor. Pompa sesi duyulmayacak kadar az. Yalnız tek fan yerine iki fanla kullanmak daha mantıklı olur. Radyatörün arkasına da bir tane sıcak hava atımı için kasa fanı takılmalı.

Cooler Master RGB Control ünitesi:
Bu kontrol ünitesi, eğer anakartınız da RGB Bağlantısı tek çıkışsa ya da hiç yoksa (bazı anakartlarda yok) size kolaylık sağlıyor. 4 Adet kontrolcü çıkışı mevcut ve isterseniz çoklayıcı ile de daha fazla bağlantı yapabiliyorsunuz. Kasa ile gelen 3 RGB fanı bu kontrol ünitesinin 1 tanesine bağladım. İşlemci fanının RGB girişini de diğer girişe. 60cmlik RGB ledimi de ikiye bölerek iki ayrı ışıklandırma için yine bu kontrolcüye bağlıyorum. Kontrolcü gücü PSU'dan alıyor. bir soketi de anakart USB girişine takıyorsunuz ve kontrolü Windows üzerinden ayarlıyorsunuz. Bağladığınız bütün herşey senkronize şekilde istediğiniz renk ton ışık ve hz değerinde ayarlanabiliyor. Fiyatı 180-220 lira arasında değişiyor piyasada.

365d26bb39b5337.jpeg
5edbd66a9789e56.jpeg

Dosya Ekleri

• d986c2c4a103dbd.jpeg
    d986c2c4a103dbd.jpeg
    395,6 KB · Görüntüleme: 60
Çinden aldığım ürünle 8 fana kadar düşük devirde çalıştırabiliyorum onunla denediğimde fanların sesinden kurtuldum fakat fanları biostan kontrol edebilmek için aşağıdaki ürünle anakarta bağladım Bende Gigabyte AB350 Gaming 3 anakart var , biostan Smartfan 5 gibi bir uygulaması ile fanları normal ve voltage ayarlarında çalıştırıyorum ses kesildi.
Ek-cable Y-splitter 3-fan Pwm Fan Çoklayıcı Kablo - n11.com

Cooler Master Masterbox Lite5 RGB kullanan biri olarak deneyimlerimi yazacağım.

Sistemimde Cooler Master Lite 5 RGB kasa
Cooler Master ML120L RGB Cpu Soğutucu
ve Cooler Master RGB Control ünitesi var.

Şimdi gelelim fan konusuna.

1. Kasa önünde 3 adet RGB fan'ı direkt molex'e bağlar gücü PSU dan verirseniz fanlar tam güç ile çalışır. Bu da ciddi ses yapar. 12V ile çalışan bu fanların molexten devir ya da akım ayarı yapılamaz. Fan kontrolcü kullanmanız gerekir.

2. Bu fanları direkt anakart üzerindeki 3 pinli fan çıkışlarına bağlarsanız yine kontrol edemezsiniz. Sadece voltajı düşürerek bir miktar devir düşürürsünüz. Ortalama bir ses çıkarırlar. (denendi).

3. YÖNTEM 1: Bu fanları direk olarak 2'li ya da 3'lü çoklayıcı kullanmadan anakart üzerindeki 4 Pin fan kontrolcüsü olan fan çıkışlarına bağlamalısınız. Fan kabloları 3 pin olmasına rağmen bu çıkışlar üzerine bağlıyken çok rahat şekilde devir ayarı yapılabiliyor. Bios ayarlarından girip hangi anakart fan girişine taktıysanız onu "SESSİZ" ya da Manuel ayarından 0,75PWM gibi düşük ayara getirdiğinizde fan 500-600 RPM devirde oldukça sessiz olarak çalışacaktır.

4. YÖNTEM 2: Eğer anakartınız giriş ya da orta seviye bir anakart ve üzerinde yeterli 4 pin fan girişi yok ise (Ki ben Z97X-Gaming7 kullanıyorum üzerinde 2 Adet CPU + 3 Adette kasa için 4 pin fan girişi + 1 tane de 3 Pin fan soketi mevcut) o zaman ikili ya da üçlü çoklayıcı alın. Çoklayıcıyı anakartın birtane 4 pinlik fan soketine bağlayın diğer uca da fanları bağlayın. Ortalama 500-600 devirle gayet sessiz ve verimli şekilde çalışacaklardır. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken şey, çoklayıcı kullandığınız için ileride fan devrini yukarı çekmek isterseniz 1 çıkışta 3 fan olduğu için devir sayısı pek fazla yükselmeyecektir.

Bütün bunların dışında, imzamda bulunan mevcut sistemimde maksimum yük altında bütün bileşenler ciddi şekilde ısınmadı. Ortalama işlemci sıcaklığı, yüke göre 32-65 derece arasında, GPU 60-65 derece civarında, anakart 40 derece civarında bir sıcaklıkta tam yükte gayet güzel çalışıyor.

Cooler Master ML120L RGB CPU Soğutucu:
Fanı da kendisi de ses yapmıyor. Pompa sesi duyulmayacak kadar az. Yalnız tek fan yerine iki fanla kullanmak daha mantıklı olur. Radyatörün arkasına da bir tane sıcak hava atımı için kasa fanı takılmalı.

Cooler Master RGB Control ünitesi:
Bu kontrol ünitesi, eğer anakartınız da RGB Bağlantısı tek çıkışsa ya da hiç yoksa (bazı anakartlarda yok) size kolaylık sağlıyor. 4 Adet kontrolcü çıkışı mevcut ve isterseniz çoklayıcı ile de daha fazla bağlantı yapabiliyorsunuz. Kasa ile gelen 3 RGB fanı bu kontrol ünitesinin 1 tanesine bağladım. İşlemci fanının RGB girişini de diğer girişe. 60cmlik RGB ledimi de ikiye bölerek iki ayrı ışıklandırma için yine bu kontrolcüye bağlıyorum. Kontrolcü gücü PSU'dan alıyor. bir soketi de anakart USB girişine takıyorsunuz ve kontrolü Windows üzerinden ayarlıyorsunuz. Bağladığınız bütün herşey senkronize şekilde istediğiniz renk ton ışık ve hz değerinde ayarlanabiliyor. Fiyatı 180-220 lira arasında değişiyor piyasada.

Eki Görüntüle 291195Eki Görüntüle 291196

hocam bende master liq 240 var. sıvı sogutma olarak kasamızda aynı. işlemci bira yüke binince bildigin uçak kalkış sesi geliyor. çözümlerini uygulamam için bana yardımcı olur musun ? fanları nereye takacagımı bilmiyorumda.

Aynı kasanın 500W modelini aldım yaklaşık 1 aydır kullanıyorum. Gürültü var doğrudur ancak günümüzde araştırma yapmadan bilgisayar toplayan yoktur herhalde. Ben şahsen 15-20 gün ön araştırma yaparak topladım bütün parçalarımı ve bu kasayı kullanan tüm kullanıcıların fan gürültüsünden şikayetci olduğu çoğu postta yazıyordu. Sesin sizi rahatsız edeceğini düşünüp başka kasaya yönlenmeliydiniz bence ve ayrıca bence aşırı rahatsız edici bir gürültüsü olduğunuda düşünmüyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı