Cooler Master Masterbox Lite 5 RGB için hava sirkülasyonu çözümü

Onur232323

Hectopat
İnternetten araştırmalarım sonucu "Cooler Master Masterbox Lite 5 RGB" kasasını aldım. Sirkülasyon problemi yazanlar olmuş fazla önemsemedim çünkü görünüş ve iç yapısı epey beni cezbetti diyebilirim. Neyse kullanırken sıcaklıklarımı ve standart sıcaklıkları karşılaştırdığım çok büyük fark yok gibi düşündüm ama yine de takıntılı biri olduğum için en iyi performansı almam gerektiğini düşünerek şunu yaptım;

20180624_110402-(1).jpg

Ön plexiyi fanlara güzelce hava verecek şekilde kesip üzerine ilk tel ızgara düşündüm fakat hali hazırda olmadığından ve tez canlı biri olduğumdan tişört ile kapladım. Sonuç olarak görünüş daha bile güzel geldi gözüme ve 5 10 derece kadar daha serinlik kazanmış oldum. Aynı sıkıntısı olanlara öneririm veya yaptığımın yanlış olduğu düşünen varsa yazabilir mi? Düşünmediğim bir dezavantaj vs. Bir tek toz sorunu olabilirdi ama tişörtün yeterli filtreleme yapacağını düşünüyorum.

Bunun sorun olduğunu RAM'in XMP isini açınca düşündüm. Çünkü 37-41 derece olan sıcaklığım 40 - 44 arası olunca iyi hava sirkülasyonu olmadığı düşündüm. Şu anki sıcaklıklarım boşta 32 38 arası seyrediyor ilk baştan beri almadığım bir sonuç yani, direkt kapaksız gibi.

Sistemim:
  • *Kasa : MasterBox Lite 5 RGB
  • *Islemci : Intel Core i5-8600K
  • *RAM: Vengance LPX 2x8 GB DDR4 3000 MHz
  • *Anakart : MSI Z370 gaming plus
  • *SSD: SanDisk 120 GB
  • *Sogutucu : Cooler Master MasterLiquid ML240L RGB
  • *Guc kaynagi : Cooler Master MasterWatt Lite 600 230V
  • Ekran karti: GTX 750 Ti

Son düzenleyen: Moderatör:
Ön tarafı led, rgb fanlı kasalar çok satıldığı için bilindik markalar bile işlevini değil görselliğe önem veriyor maalesef. Yan tarafa koydukları küçük ızgaralar 0,5 numaralı ipi bile çekemiyor.

Hocam kesimden sonra bu ızgarayı nasıl halletiniz? Bende aynı sorundan muzdaribim kasamda noctua nh-u12s var ve yükte 65-68 işlemci dereceleri görüyorum kasayı kesmeyi düşünüyorum.Detay verirseniz sevinirim.

Resimde benim kestiğim yerler belli ama sen kendine göre kesebilirsin. Ana iskelet güçlü kalacak şekilde kesersen kapakta kullanilabiliyor. Izgara yi biraz şansa buldum kendi malzemeler im arasinda ama arastirmistim önce sinde Pvc delikli izgara diye geçiyor internette. Bu pvc ızgaralar anti toz falan ozelligide varmış. Sonuç olarak ızgara buldun mu işin kolay ins işine yarar.

Birde kesmeden önce kapaksiz kullan dereceler istediğin gibiyse kes bence. Böyle yapınca kapaksiz gibi çalışıyor daha fazlası değil.

önerileriniz için çok teşekkürler.kapaksız sıcaklık değerlerimden çok memnunum fakat kapak gerçekten çok farkediyor.En kötü ihtimal ilk resim gibi yapıp kadın çorabı takacağım.İnternetten biraz aradım fakat sizin taktığınız beyaz ızgaradan bulamadım.Eğer bulursam hem ızgara hem çorapla çift filtre yapacağım.kasa önündeki 3 fan dışardan bağlı olarak geliyor,ben onları kasa içine takarak 3-4 derecelik bir fark yakaladım bu arada bilginiz olsun.

aynen kadın çorabı tül gibi havayı direk geçirecek malzemelerde olur dizayna açık önceki halinden daha seviyorum şuan. İşinize yaramasına sevindim . Dediğim ızgara çoğunlukla fan boyutu kesilmiş, fan için satılıyor yani. Kesilmemiş metrelik yani, ali expres te var oda geç geldiği için uğraşamadım.

Hocam ben kesmedim ama deldim.6 mm lik matkap ucuyla deldim biraz uzun sürdü.Ön paneldeki üç fan kasanın dışına montajlıydı.Ben o üç fanıda içeriye aldım.Deldikten sonra üzerine kadın çorabı sardım ve kendimce şöyle bir kasa modladım.Sonuçsa efsane, izmir sıcağında 10-15 derece düşme var kasanın stock haline göre.Benim için büyük bir problemdi,sayenizde bana bu konu ışık oldu ve şuan başkalarınada ışık olması için yeni konu açacağım.Teşekkür ederim
IMG_7080-min.JPGIMG_7081-min.JPGIMG_7082-min.JPGIMG_7083-min.JPGIMG_7084-min.JPGIMG_7086-min.JPGIMG_7087-min.JPGIMG_7089-min.JPGIMG_7090-min.JPG

eline sağlık çok güzel olmuş ben de delmeyi düşündüm ilk kırılır çatlar vs sandım iyi yapmışsın kasa gerçekten güzel tek sorunu buydu aynı dertten muzdarip arkadaşlarda halleder böylelikle umarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı