Corsair 460X hava sirkülasyonu oluşturma

numberx

Decapat
Corsair 460X kasa kullanıyorum. Bundan 1 hafta önce kasadaki fan seslerinden rahatsız oldum ve fan sayısını azaltmaya karar verdim.
Sıvı soğutma kasanın üst kısmına monte edilmişti. Sıvı soğutma fanlarını çıkartıp, radyatörü kasanın ön kısmına monte ettim. Egzoz fanı olarak, sıvı soğutma fanlarından bir tanesini koydum. Kasa hava akışını arttırmak adına öndeki cam tabakayı da çıkarttım. Ses inanılmaz derecede azaldı. Asıl ses yapan egzoz fanıymış onu da fark ettim.

Şimdi gelelim problemime. Kasa ilk pozisyondaki halindeyken ekran kartı, FunMark stres testinde 15 dakika boyunca kaldığında maks. derece 64 65 derece oluyordu. Şu anki haliyle stres testi yaptığımda 15 dakika sonra 69 70 derece oluyor. Ayrıca ekran kartı fan hızları yüzde 40'a kadar çıkıyor. Kasanın hava sirkülasyonunu öldürdüğümü düşünüyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum. Sizce sessizliğe değer mi? 5 derece artış önemsiz midir?

Not: Kasanın birinci fotoğrafındaki sıvı soğutma farklı evet biliyorum. Sonradan H100i Pro modeline geçiş yaptım.

1.JPG
2.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Gürültü bariz azaldıysa 5° sıcaklık artışına her türlü katlanılır.
Kasanın iç aydınlatmasını da bozdu fakat sessizliğe her türlü değer doğru söylüyorsunuz.
Corsair H100i Pro ses problemi
Bu montajdan önce bu başıma geldi. Montaj sonrasında sorun ortadan kalkmıştı. Şimdi tekrar aynı problem ile karşı karşıyayım. Nasıl çözebileceğim hakkında bilginiz var mı?

Son halinde kasa içine giren soğuk hava azalmış. Eski konumuna getirerek kasa içinde soğuk havayı arttırın bence uzun vadede 5 derece benim için önemli olurdu. 2-3 derece için bile insanlar çok şey yapıyor 😀. Sıvı soğutmayı ilk konuma getirdikten sonra egzoz fanı değiştirebilirsiniz ses de azalmış olur.

Kasanın iç aydınlatmasını da bozdu fakat sessizliğe her türlü değer doğru söylüyorsunuz.
Corsair H100i Pro ses problemi
Bu montajdan önce bu başıma geldi. Montaj sonrasında sorun ortadan kalkmıştı. Şimdi tekrar aynı problem ile karşı karşıyayım. Nasıl çözebileceğim hakkında bilginiz var mı?

Ses tam hızda çalışan fan sesine benziyor. Fan bağlantılarını doğru yaptığına emin misin?

Son halinde kasa içine giren soğuk hava azalmış. Eski konumuna getirerek kasa içinde soğuk havayı arttırın bence uzun vadede 5 derece benim için önemli olurdu. 2-3 derece için bile insanlar çok şey yapıyor 😀. Sıvı soğutmayı ilk konuma getirdikten sonra egzoz fanı değiştirebilirsiniz ses de azalmış olur.
Onu bugün deneyeceğim. Fakat şimdide farklı bir sorun oldu. İsterseniz ona da bakın.
Ses tam hızda çalışan fan sesine benziyor. Fan bağlantılarını doğru yaptığına emin misin?
Evet eminim. Kasayı hafifçe kaldırıyorum. Ses kesiliyor. Tekrar normal konuma getiriyorum ses tekrar başlıyor. Kasanın altına bir şey koyuyorum ses 1 dakika gelmiyor. Sonra o konumda da aynı ses gelmeye başlıyor. Tam hızda çalışmıyor 700 rpm civarında çalışıyor aslında.

Gerekirse her kasa fanını tek tek çalıştır içlerinden bir veya bir kaçı gürültüye sebep oluyorsa iki ihtimal var ya fanı kasaya iyi montajlayamadın bundan kaynaklı gürültü yapıyor ya da fanın kendisi sorunlu.

Gerekirse her kasa fanını tek tek çalıştır içlerinden bir veya bir kaçı gürültüye sebep oluyorsa iki ihtimal var ya fanı kasaya iyi montajlayamadın bundan kaynaklı gürültü yapıyor ya da fanın kendisi sorunlu.
Denedim. ses direk Sıvı sogutma pompasindan geliyor. Kasayi hareket ettirdiğim de susmasi cok garip bir şey.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı