Cooler Master MasterBox Pro 5 Kasaya Sıvı Soğutma Montajı

Barısdgr

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle Herkese Selamlar.

CM Masterbox Pro 5 kasa kullanmaktayım. Kasama MasterLiquid 240 takmak istiyorum. Bildiğiniz gibi bu kasa önünde 3 adet RGB fanla geliyor. Fanların görünüşü olsun, sessizliği olsun, performansı olsun çok memnunum. Ben bu öndeki fanları sökmeden sıvı soğutucuyu nasıl monte edebilirim? Öndeki fanların yönünü mü değiştirmeliyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

@Cooler Master Türkiye

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutmayı iç tarafa takabilirsin, ben sığıyor diye biliyorum. Yani öndeki fanları ellemeden kasanın iç tarafına montajlıyorsun. Emin değilim ama sığıyordu sanırım.

Soğutmayı iç tarafa takabilirsin, ben sığıyor diye biliyorum. Yani öndeki fanları ellemeden kasanın iç tarafına montajlıyorsun. Emin değilim ama sığıyordu sanırım.

Evet sığıyor. Ancak ben şunu merak ediyorum şimdi ben iç tarafa montaj yaptım fanlarıda taktım. Radyatöre hem kendi fanları hava üflüycek hem de kasa fanları. Böyle olursa sorun yaşarmıyım. Teşekkürler

Evet sığıyor. Ancak ben şunu merak ediyorum şimdi ben iç tarafa montaj yaptım fanlarıda taktım. Radyatöre hem kendi fanları hava üflüycek hem de kasa fanları. Böyle olursa sorun yaşarmıyım. Teşekkürler
Dostum anlatacağım sana şimdi nasıl yapman gerektiğini. Öndeki 3 fan içeri üflüyor, radyatör fanlarıda içeri doğru üfleyecek. Arkadaki egzoz fanda dışarı üfleyecek. Başka senaryo gelmiyor aklıma böyle olması lazım yoksa hava akışı olmaz. Egzoz içinde güçlü bir fan tavsiye ederim. Kendi kullandığım fanı tavsiye edeceğim sana.
Soğutma olarak bunu tavsiye ederim fiyatı çok uygun şuan.
Cooler Master MasterLiquid ML240L RGB İşlemci Sıvı Soğutucu MLW-D24M-A20PC-R1 - Nanokatalog
Fan olarak kendimde kullandığım Masterfan PRO 120 Air Flow tavsiye ederim.
Cooler Master Fan MasterFan Pro 120 Air Flow RGB 12cm 650-1100 RPM 6dB MFY-F2DN-11NPC-R1 - Nanokatalog

Dostum anlatacağım sana şimdi nasıl yapman gerektiğini. Öndeki 3 fan içeri üflüyor, radyatör fanlarıda içeri doğru üfleyecek. Arkadaki egzoz fanda dışarı üfleyecek. Başka senaryo gelmiyor aklıma böyle olması lazım yoksa hava akışı olmaz. Egzoz içinde güçlü bir fan tavsiye ederim. Kendi kullandığım fanı tavsiye edeceğim sana.
Soğutma olarak bunu tavsiye ederim fiyatı çok uygun şuan.
Cooler Master MasterLiquid ML240L RGB İşlemci Sıvı Soğutucu MLW-D24M-A20PC-R1 - Nanokatalog
Fan olarak kendimde kullandığım Masterfan PRO 120 Air Flow tavsiye ederim.
Cooler Master Fan MasterFan Pro 120 Air Flow RGB 12cm 650-1100 RPM 6dB MFY-F2DN-11NPC-R1 - Nanokatalog

Yani radyatörün üstündeki fanlar havayı kasanın içine üfleyecek. Peki şöyle yapsam radyatörün fanları havayı radyatöre üflese, kasanın önündeki fanların yönünü değiştirsem dışarı üflücek şekilde. Bu şekilde olmaz mı?
Çünkü radyatör fanları sıcak havayı içeri üflerse ekran kartı ısınmaz mı? Çok yardımcı oldunuz teşekkürler.[emoji3]

Yani radyatörün üstündeki fanlar havayı kasanın içine üfleyecek. Peki şöyle yapsam radyatörün fanları havayı radyatöre üflese, kasanın önündeki fanların yönünü değiştirsem dışarı üflücek şekilde. Bu şekilde olmaz mı?
Çünkü radyatör fanları sıcak havayı içeri üflerse ekran kartı ısınmaz mı? Çok yardımcı oldunuz teşekkürler.[emoji3]
Dostum dediğin gibi olur neden olmasın. :) O şekilde yapabilirsin diyebilirdim ama öyle yaparsan öndeki 3 fanın bi anlamı kalmaz. Öndeki fanları ters çevirirsen RGB olayının bir anlamı kalmaz. Görüntüyü bozar ışığın çoğunluğunu radyatöre verir, ışık radyatöre hapsolur. O fanlar ışığı öne doğru verecek şekilde tasarlanmış arkanın bir esprisi yok yani. Ha dediğin gibi yaptın diyelim bu seferde egzoz fanın yönünüde değiştirmek zorundasın. :) Ekran kartına etkisi olur elbet ama fazla olmaz çünkü ısınan hava yükselir yükselen havayıda egzoz fan tahliye edecek. Taş çatlasa ekran kartına 1-2-3 derece fark yaratır. O kasanın üstünde fan yuvası olmaması büyük eksiklik. Fotoğraf ile anlatayım sana. Işığı ön taraftan vuracak şekilde yapılmış gördüğün gibi. Birde fanın arka yüzüne bak. Kasanın önünde böyle bir görüntü olduğunu düşün. Işıklar yarım yamalak, fanın iskeleti gözüküyor falan. İlk anlattığım gibi yapacaksın başka oluru yok dostum. Dediğim gibi yapmazsan eğer 120mm bir sıvı soğutma alıp egzoz fan yerine takabilirsin. Bu arada işlemcini öğrenebilir miyim? Biraz abartı ama benim kasamda 9 adet fan takılı. İşin suyunu çıkardım yani, gereksiz fazlalık oldu biraz. :)
483e4ef1-e132-4492-97b7-05f12e771dae.jpg
d141e70f-a939-476c-92ac-ca29aea96181.jpg

Dostum dediğin gibi olur neden olmasın. :) O şekilde yapabilirsin diyebilirdim ama öyle yaparsan öndeki 3 fanın bi anlamı kalmaz. Öndeki fanları ters çevirirsen RGB olayının bir anlamı kalmaz. Görüntüyü bozar ışığın çoğunluğunu radyatöre verir, ışık radyatöre hapsolur. O fanlar ışığı öne doğru verecek şekilde tasarlanmış arkanın bir esprisi yok yani. Ha dediğin gibi yaptın diyelim bu seferde egzoz fanın yönünüde değiştirmek zorundasın. :) Ekran kartına etkisi olur elbet ama fazla olmaz çünkü ısınan hava yükselir yükselen havayıda egzoz fan tahliye edecek. Taş çatlasa ekran kartına 1-2-3 derece fark yaratır. O kasanın üstünde fan yuvası olmaması büyük eksiklik. Fotoğraf ile anlatayım sana. Işığı ön taraftan vuracak şekilde yapılmış gördüğün gibi. Birde fanın arka yüzüne bak. Kasanın önünde böyle bir görüntü olduğunu düşün. Işıklar yarım yamalak, fanın iskeleti gözüküyor falan. İlk anlattığım gibi yapacaksın başka oluru yok dostum. Dediğim gibi yapmazsan eğer 120mm bir sıvı soğutma alıp egzoz fan yerine takabilirsin. Bu arada işlemcini öğrenebilir miyim? Biraz abartı ama benim kasamda 9 adet fan takılı. İşin suyunu çıkardım yani, gereksiz fazlalık oldu biraz. :)Eki Görüntüle 308528Eki Görüntüle 308529

Anladım o zaman montajı sizin dediğiniz gibi yapıcam çok teşekkürler. İşlemcim i5 7500 ancak yakın zamanda i7 8700 e geçicem.

Anladım o zaman montajı sizin dediğiniz gibi yapıcam çok teşekkürler. İşlemcim i5 7500 ancak yakın zamanda i7 8700 e geçicem.
Dediğim gibi biraz daha araştırırsın. 120mm sıvı soğutmada işini görebilir. Çarpan kilidi kapalı işlemciler sonuçta. Sıvı soğutmayı genellikle hız aşırtma yapanlar tercih ediyor. Ben ileride hız aşırtma yapabilirim diye aldım, işlemcim buna müsait. Görüntüsüde güzel şimdi yalan yok. :) Dediğim gibi yapacaksan soğutmanın ışıklı olmasına gerek yok. Zaten fanları göremeyeceksin arada kalacaklar. Fotoğraf koyacağım buraya, kimse önde 3 tane böyle görünümlü fan istemez. :)
84b0cc13-baa3-4e46-b075-8a78a008f278.jpg

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı