Cooler Master Masterbox TD500 mesh kasamın egzoz fanı yalpalıyor

DeSeRT_TR

Hectopat
Daha fazla  
Bu kasadan çektiğim nedir benim ya. Ön fan yalpalıyordu, elimle paneli söküp, fana bastırıp düzelttim. Bu sefer de son zamanlarda benim için önemli olan egzoz fanı yalpa yapmaya başladı hafiften ve dönerken sanki diğerlerine göre daha yavaş dönüyor gibi, buna da bastırdım düzelmedi. Acaba takıntı mı yaptım, acayip moralim bozuldu. Hava sirkülasyonunu etkiler mi bu durum, performansı düşer mi fanın? Garantiye göndermeye değer mi? Napayım sizce? Bu durumla karşılaşıp kullanan var mı bilgisayarını?

Son düzenleme:
Hava sirkülasyonu etkilenir. Belki durumun bir videosunu çekip garantisi varsa markanın müşteri hizmetlerine falan yollayabilirsin.

Fanın videosunu çekersin. Yani sorunlu fanlarının. Konudan bahsedersin ses yapmaya başladılar diye. Ya bilgisayarı aldığın yerle ya da kasanın firmasıyla iletişime geç. Bence sana bozuk fanların yerine yenilerini göndermeyi teklif edebilirler.

Fanın videosunu çekersin. Yani sorunlu fanlarının. Konudan bahsedersin ses yapmaya başladılar diye. Ya bilgisayarı aldığın yerle ya da kasanın firmasıyla iletişime geç. Bence sana bozuk fanların yerine yenilerini göndermeyi teklif edebilirler.
Peki gönderdikleri fanın RPM'i yüksek olursa uyumsuzluk sorunu falan olmaz dimi ? Benim önceki fanlar kit şeklinde çünkü, ARGB.

Buraada önemli nokta farklı RPM hızındaki fanları ayrı ayrı anakarta bağlamak. Mesela üçlü fan paketinin içinde PWM çoğaltıcı verilir. Anakartın tek slotundan 3 aynı özellikteki fanı kontrollü şekilde çalıştırabilirsin
Ama o üçlü fandan birini çıkarıp yerine başka RPM fan takarsan arada dönüş hızı vs. konularda diğer iki fana nazaran farklı davranacaktır. Çoğaltıcıların bir ucu master uçtur ve nakrt o uca takılan fanı baz alarak diğer ikisine aynı komutu iletir. Şimdi 2000 RPM fan için gelen komuta 1500RPM'lik bir fan eklersen o fanın davranışı kontrolsüz olur. Ama kasandaki fan neyse onu veya muadilini yollarlar büyük ihtimalle.

Geri
Yukarı