Cooler Master Masterkeys Lite L İncelemesi

• Konuyu başlatan Mr.Acar
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 19
  • Görüntüleme 6B
Yepyeni incelemeden herkese merhaba...

Bugün sizlerle fiyatını sonuna kadar hak eden ve bir cihazı inceleyeceğiz. Fotoğraflar yer kaplamaması için ve sizin mouse tekerleğini bozmamak için ''spolier kutusu'' içinde olacaktır. :)

Kutu İçeriği:
Kutu içeriğine gelirsek sade ve ürünü anlatan 1 kutu olmuş. İlk şikayetim neden bir tuş tuş çıkarma aparatı vermemeleri, neyse canın sağ olsun. :) Ama gözümden kaçmayan bir detay ürünün fotoğrafında ingilizce dizilim ve sonradan yapıştırılmış bir ''Türkçe Tuş Dizilimi'' var. Kullanım kılavuzunu kaybettim ama kombinasyonlar dışında İngilizce. Sizi gidi çakallar. :)

1.jpg

1.jpg

Arkası:
1.jpg

Tasarım:
Tasarımı tıpa tıp Masterkeys Pro'nun uyarlanmış. Pek fazla yer kaplamayan ama tam boy dediğimiz, numerik tuş takımı bulunan bir klavye. Arka tarafta masa üstünde kaymaması için kauçuk malzemelerden yapılmış bir dayanıklılık sistemi var. Klavye biraz fazla ağır, bu yüzden istem dışı hareket etmesi biraz fazla zor. Türkçe tuş dizilimine sahip ve sonradan eklenmiş bir kıvamı yok. Kablo maalesef biraz kötü kalın bir plastiğe bölünmüş USB tarafı ise biraz fazla küçük ama bu bütün Masterkeys ürünlerinde böyle maalesef. Klavyenin mekanik hisli ve biraz mekanik havası var ama. :) Ürün full RGB'dir.

1.jpg
1.jpg

1.jpg

Aydınlatma:
Aydınlatmada biraz kalalım :) aydınlatmalar çok fazla içerikli tam 9 tane ana renk var ve bu ana renkleri karıştırarak farklı renkler elde edebiliriz. Mesela 2 kırmızı, 1 mavi, 3 yeşil renk kombinasyonunu yaparsak bambaşka renk elde edebiliriz.

Bu kombinasyonları F1, F2, F3 ve F4 tuşu ile yapıyoruz. Renk kombinasyonlarında ayrıntılarına geleceğim.

Anahtar Yapısı:
Anahtar yapısı piyasada mekanik hisli (Mem-Chanical) bir switchlere sahip. Nedir bu mekanik hisli derseniz, fazla ayrıntıya girmeden bahsedeyim. İsimden de anlaşılacağı gibi mekanikimsi bir kıvama sahip gerek hissi gerek donanımı. Normal plastik tuşlar altta ama üstünde şeffaf Cooler Master'ın şeffaf bir switchi bulunuyor. Bunlar hem hissiyat olarak hem de tık ömrü olarak ciddi bir gelişme oluyor. Yani plastik klavyenin çok daha gelişmişi gibi. Cooler Master bir şeyler denemeye çalışmış ki başarılı olmuş gibi.

Aynı zamanda tuş plakaları Cherry Mx'e uyumludur.

upload_2017-11-5_21-36-29.png

upload_2017-11-5_21-38-14.png

upload_2017-11-5_21-38-54.png

Bu anahtarlar aynı zamanda 26 tane tuşa Antı-Ghosting özelliğine sahip. Yani 26 tane tuşa yananda bastığımızda algılayabilir.

Renk Kombinasyonu:
Renk kombinasyonuna gelirsek bir çok çeşidi. Bu modları Fn+F5 ile seçiyoruz. Fn+F6 ise bazı yönlü giden modların yön akışını değiştiriyor. Fn+ F7 ise bazı modların hızını değiştiriyor 3 kademelidir. Bu modları alt başlıkta inceleyelim;

1-Sabit Renkler

a-Sade Renkler:

Demin de bahsettiğim gibi tek renk modu 10 tane ana ve birçok ara renk var. Fn+F1 kombinasyonu 9 tane ana rengi sırasıyla verir. Bu ana renkler şunlardır;
  • Buz Mavisi
  • Kapalı Mavi (Turkuaz)
  • Pembe
  • Açık pembe (nerdeyse normal pembeden farkı yok)
  • Beyaz
  • Kırmızı
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg

b-Renk Karışımı:
Renk karışımındaki kombinasyonlar Fn+F1 (kırmızı) Fn+F2 (yeşil) Fn+F3 (mavi) renklere tekamül ediyor. Burada 3 kat çıkabiliyoruz ve kendi renklerimizi oluşturuyoruz. Örnek 3 kırmızı, 1 yeşil, 0 mavi ile turuncumsu bir renk elde ediyoruz.

88.jpg
99.jpg

2-Nefes Alıp Verme Modu:
Bu mod için tavsiyem en son hızda kullanmanız

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

3-Renk Dalgası Modu:
Bu mod belki en güzel mod RGB dediğimiz olayı yapıyor gök kuşağı gibi rengarenk dalgalanıyor. Tavsiyem sağ yönünden 2. hız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

4-Dalga Modu:
En sevmediğim mod desem yeridir. Çünkü çok göz alıyor tavsiyem hiç kullanmamanız. :D

5-Soğuk Renkten Sıcak Renge Geçiş:
Burada sıcak renkler dediğimiz renkler ile soğuk renklerin yavaş yavaş geçişi. Tavsiyem 3. hızda kullanmanız çünkü çok yavaş.

6- Bölüm Geçişleri:
Bunu da şahsen ben kullanmıyorum çünkü bu klavye ışıksız kullanılmıyor. Burada da yönü ve hızı ayarlayabilirsiniz.

7-Otomatik Renk geçişi:
Bunu kullanıyorum bu hoş ve estetik :D.

8-Kendin ayarlama:
Burada ise 6 bölümden istediğimiz renkleri istediğimiz bölüme koyabiliyoruz.

100.jpg

NOT: Klavyeyi ışıksız kullanmak isteyenlere önermiyorum çünkü yazılar ışıksız gözükmüyor

Ses Testi:

1 el ile yazıp 1 el ile video çekmek zor oldu :D

Bir İncelemenin De Sonuna Geldik Gibi. :D
Yavaş yavaş toparlayalım klavye beni ziyadesiyle mutlu etti artılara eksiklere geçersek

Artılar:
  • Ucuz olması
  • Renk Çeşitliliğin fazla olması
  • Switchlerin dayanıklı olması
  • Tuş plakaların Cherry Mx'e birebir olması
  • Ergonomik olması
  • Şık durması
  • Mekanik Hissi vermesi
Eksiler:
  • Kablonun kumaş sarım olmaması
  • Tuş çıkartma aparatı olmaması
  • Işıksız kullanamamak. (yazılar gözükmüyor)
  • Pad olmaması. (benim için sorun değil ama bunu takanlar var tavsiyem benim gibi dışarıdan pad almaları.)
Screenshot_1.png

Bilek desteği dışarıdan alınmıştır harici satılır.

Bir incelemenin daha sonuna geldik, zahmet edip okuduğunuz için teşekkür ederim. Ben Eren Acar kendinize iyi bakın. Sorularınıza açığım. İyi günler...

@aybrktrhn

Dosya Ekleri

• 3.jpg
    3.jpg
    768,7 KB · Görüntüleme: 360
Anlaşıldığı neden uzun olduğu. Hepsi klavyenin renk modlarından. :D

Şaka maka zibilyon kere incelemesi yapılmasına rağmen iyi bir inceleme olmuş. Alacaklara rehber olur.
Teşekkürler. Mahcup ediyorsunuz. :)

İstatistiklere göre forumda 5 kişiden 1 tanesi Masterkeys Lite L kullanıyor. :)

Teşekkürler. Mahcup ediyorsunuz. :)

İstatistiklere göre forumda 5 kişiden 1 tanesi Masterkeys Lite L kullanıyor. :)

Bence Corsair K55'i daha önce çıkartsaydı şuan daha popüler ürün o olabilirdi :D Daha önce deneyimlediğim ve incelemesini yapmaya çalıştığım bir ürün olsa da farkı insanlardan kendilerine has üsluplarıyla yorumlamasını okumak güzel oluyor, ellerine sağlık :)

Elinize sağlık güzel bir inceleme olmuş. Bana kalırsa bu klavye Corsair K55 modelinden güzel. Çünkü K55'te 3 katmanlı aydınatma var, bunda ise 6.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı