Cooler Master Masterliquid ML240L ses sorunu

Ben yeni aldığım için ve bu konuyada yeni olduğum için tam ayarlamayı bilemiyorum asus all suite 3 programındab baktığımda cpu fanı 1200 1300rpm diyor pompamı yoksa radyatörmü nasıl anlıyabilirim :) ki az önce call of dutty war zone ve valorant oyunlarını oynadım msi afterburnerden sürekli takip ettim CPU sıcaklığı 60 64derece aralarında seyir etti

Radyatör üzerindeki iki adet fan anakart üzerinde CPU_FAN kısmına. işlemci üzerine takılan kısım yani içinde pompa olan kısım da AIO_Pump - Pump_Fan ya da boşta bir fan çıkış portuna takılır. AIO_Pump sistem de en üst devirde çalışacak şekilde ayarlıdır. Eğer anakart üzerinde böyle bir çıkış bulunmuyorsa boşta olan fan çıkış portu yüksek hız olarak bios üzerinde elle ayarlanır ve sabitlenir.

Anladığım kadarıyla sen zaten doğru yerlere takıp düzeltme yapmışsın. Bu durumda pompa devri sabit 2200 rpm civarı çalışıyor olması gerekiyor. Radyatör üzerindeki fanlar da işlemci sıcaklığına göre devri 1000rpm - 2200 rpm arası değişerek çalışıyor olması gerekiyor.

Evet radyatör girişini CPU_FAN pompa girişini de PUMP_FAN a taktım şuan All Suite 3 üzerinden kontrol ettim 1100 - 1200 RPM'de stres teste soktuğum zaman 1700 1800 1900 gibi RPM'lere çıkıyor yükseliyor yani bir problem yok o zaman değil mi?

Cooler Master'ın ürettiği fanlar nedense genelde sesli oluyor. AMD'nin stok soğutucularını da onlar üretiyor diye biliyorum ve onlar da sesli. Bu sıvı soğutma hakkında daha önce de benzer şikayetleri duydum, üstündeki fanları değiştirerek de çözüm üretebilirsiniz. Hatta RGB, ARGB fan takıp kasayı da renklendirebilirsiniz. Eğer ki pompa da ses yapıyorsa, iade talebiyle servise gönderin derim.

Örneğin 2 tane şu fandan alıp takabilirsiniz;

Evet radyatör girişini CPU_FAN pompa girişini de PUMP_FAN a taktım şuan All Suite 3 üzerinden kontrol ettim 1100 - 1200 RPM'de stres teste soktuğum zaman 1700 1800 1900 gibi RPM'lere çıkıyor yükseliyor yani bir problem yok o zaman değil mi?

Evet doğru yapılandırma. Pump_Fan olanın devri sabit 2000 üzeri görmen gerek.

Yeni konular

Geri
Yukarı