Cooler Master MB511 RGB Fan Ayar Sorunu

keto

Hectopat
Merhabalar,

Fanlardan gelen 4'lü dişi bir kablo, 2 erkek çıkışı olan Molex kablo ve bir de Sata kablosu var. Sata kablosunu PSU'dan gelene bağlıyorum, Molex de öyle. 4'lü dişi kabloyu da kasanın içinden çıkan adaptöre bağlıyorum. Adaptörün bir ucunu da Reset tuşunun bağlantısına atıyorum. Ancak bu kurulumda fanların hızlarını ve renklerini kontrol edemiyorum. Nasıl yapmam gerekir ? Anakartım MSI B450 Tomahawk, sanıyorum ki anakartım RGB fanları kontrol özelliğine sahip.

merhaba konuyu hortlatmak gibi oldu ama birşey sorucam arkadaşlar ben de msı b450m a pro max var ben bu anakartımla destekliyormu bilmiyorum mstic light programından rgb leri kontrol edebilirmiyim? yoksa anakartım desteklemediği için kasanın cam olmayan kısmını açıp ordan elle kontrolcüsünden mi ancak değiştirebilirim?

merhaba konuyu hortlatmak gibi oldu ama birşey sorucam arkadaşlar ben de msı b450m a pro max var ben bu anakartımla destekliyormu bilmiyorum mstic light programından rgb leri kontrol edebilirmiyim? yoksa anakartım desteklemediği için kasanın cam olmayan kısmını açıp ordan elle kontrolcüsünden mi ancak değiştirebilirim?

Kullandığınız anakart da RGB çıkışı bulunmuyor. Bu nedenle yazılım üzerinden kontrol edemezsin. Bahsettiğin gibi kasa ile beraber gelen kontrol ünitesini kullanman gerekiyor.

Yani biostaki Qfan kontrol kısmından 3 pinli fanların hızlarını ayarlayabiliyorum. Anladım hocam çok teşekkür ederim sağolun.

Burdaki açıklamanızda bahsettiğiniz molexten güç alan ve 1 PWM fanı referans alan çoklayıcıdan hiçbir yerde bulamadım hocam. Sanırım Akasa 5'li PWM çoklayıcı oluyor. Nasıl temin edebilirim bunu acaba?

Hocam MB511 ile herhangi bir fan çoklayıcı gelmiyor demiştiniz ama içinden 3'lü fan çoklayıcı çıktı. 1 Molex bağlantısından 3 Fan çıkışı sağlayan bir çoğaltıcı çıktı. Ben de aldığım kabloyu iade ettim kendi kablosunu kullanıyorum. Merak eden arkadaşlar olusa da bilgilendirmek istedim.
Fanları nasıl kontrol ediyorsunuz? Direk güç kaynağına bağlı ve çok sesli çalışıyorlar. Aynı kasadan bende de mevcut.

Arkadaşlar Merhaba,

Bende bu kasadan var. Anakartım gigabyte b450 s2h. Amacım kasayla birlikte gelen 4 fanın hıznı kontrol edebilmek. Aşağıdaki linkdeki fan coklayıcı kabloyu aldım ancak hiçbir fanın hızını kontrol edemiyorum. Diğer türlü egsoz fanı sys fan1 e taktıgım zaman gigabyte siv den kontrol edilebiliyor. Çoklayıcıyı kullandığım zaman çoklayıcının 4 pinine taktığım fanı bile kontrol edemiyorum hepsi son hızda çalışıyor. Yardımcı olursanız cok sevinirim

1- Evet bağlantıda ki fan çoklayıcı işini görür.
2- Ana kartında bir adet 4 pin kasa fan çıkışı bulunuyor. Bu nedenle birden fazla fan kullanmak için fan çoklayıcıya her şekilde ihtiyacın var.
3- Fan çoklayıcıların çalışma prensibi bağladığın PWM destekli olan fanı referans alıp diğerlerine de uygular. (Zaten yukarıda senin de bahsettiğin şekilde çalışır) Bağlantıda ki ürün de görülen sarı ya da turuncu port referans fanı bağlayacağın portdur. Burada dikkat edilmesi gereken referans olarak seçtiğin fanın diğer fanların maksimum hızını geçmemesi. Örnek olarak diğerleri maksimum 1200 rpm de çalışıyorsa referans olarak seçtiğin fanın da maksimum 1200 rpm olmasında fayda var. Diğer türlü ana kart bios üzerinden fan ayarların da bu sınırlamayı bir şekilde yapman gerekecek. Benim gördüğüm çoğu ana kart da RPM değeri yerine yüzdesel olarak değer girildiği için hesaplayıp ona göre fan eğrisini çizerken maksimum hızı belirlemen gerekecek. Yoksa fanlar arasında bazı dengesizlikler olacaktır.

4- Bu kısım çok önemli:
Yanlış hatırlamıyorsam. MB511 kasa ile gelen 4 adet 3 pinli fanı referans pwm fanım ile hepsini bir arada otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlayamamıştım. Yani PWM fan ile beraber devrini otomatik olarak ayarlayamıyordu. Fanların hepsi ya 4 pin PWM olacak ya da 3 pin DC olacak.

Eğer birisinden ödünç bulabilirsen PWM destekli 4 pin olan bir fan önce test etmen gerek. Yoksa boşa satın almış olursun. Çalışmıyorsa zaten mevcut kullandığın gibi 3 pin bir fan alman gerekecek.

MB511 ile beraber gelen RGB fanlar maksimum hızı 1100 ya da 1200 RPM olması gerekli.

Kolay gelsin :)
Bende bu kasadan var. Anakartım gigabyte b450 s2h. Amacım kasayla birlikte gelen 4 fanın hıznı kontrol edebilmek. Aşağıdaki linkdeki fan coklayıcı kabloyu aldım ancak hiçbir fanın hızını kontrol edemiyorum. Diğer türlü egsoz fanı sys fan1 e taktıgım zaman gigabyte siv den kontrol edilebiliyor. Çoklayıcıyı kullandığım zaman çoklayıcının 4 pinine taktığım fanı bile kontrol edemiyorum hepsi son hızda çalışıyor. Yardımcı olursanız cok sevinirim

Son düzenleme:
Arkadaşlar Merhaba,

Aynı problemi bende yaşadım. Çoklayıcının çalışma mantığı 4 pinli bir PMW fanı referans alması. MB511 kasanın 4 fanı da 3 pinli. Çoklayıcının 4 pinine 4 pinli bir PMW fan takıp tekrar deneyin. Deneme fırsatım olursa bende bu şekilde yapacağım.

Aynı problemi bende yaşadım. Çoklayıcının çalışma mantığı 4 pinli bir PMW fanı referans alması. MB511 kasanın 4 fanı da 3 pinli. Çoklayıcının 4 pinine 4 pinli bir PMW fan takıp tekrar deneyin. Deneme fırsatım olursa bende bu şekilde yapacağım.
O zaman söyle mi yapmamız lazım 1 tane 4 pinli pwm fan alıp bu coklayıcıya diğer fanlar ile bağlarsak çalısacak sanırım ya da aşağıdaki fan coklayıcılar işe yarar mı 4 pinli girişleri var benim kullandığım coklayıcının fan girişleri 3 pinli 1 i ayrık fanı bağlayınca 1 pin boşta kalıyor. aşağıdakilerin 4 pini olduğundan fanlaın tüm pinlerinin bağlantıları yapılmış olacak

O zaman söyle mi yapmamız lazım 1 tane 4 pinli pwm fan alıp bu coklayıcıya diğer fanlar ile bağlarsak çalısacak sanırım ya da aşağıdaki fan coklayıcılar işe yarar mı 4 pinli girişleri var benim kullandığım coklayıcının fan girişleri 3 pinli 1 i ayrık fanı bağlayınca 1 pin boşta kalıyor. aşağıdakilerin 4 pini olduğundan fanlaın tüm pinlerinin bağlantıları yapılmış olacak

Henüz deneme yapamadım. Kasanın PSU dan sesler geldiği için servise göndermek zorunda kaldım. Dediğim gibi bütün fanlarım 3 pinli ben ona yordum. Kontrol edilebilmesi için tüm fanlarında 4 pinli olması gerekebilir. Çünkü çoklayıcıda bulunan 3 pinlerin yalnızca 2 pinini kullanabiliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı