Cooler Master MB511 RGB Fan Ayar Sorunu

keto

Hectopat
Merhabalar,

Fanlardan gelen 4'lü dişi bir kablo, 2 erkek çıkışı olan Molex kablo ve bir de Sata kablosu var. Sata kablosunu PSU'dan gelene bağlıyorum, Molex de öyle. 4'lü dişi kabloyu da kasanın içinden çıkan adaptöre bağlıyorum. Adaptörün bir ucunu da Reset tuşunun bağlantısına atıyorum. Ancak bu kurulumda fanların hızlarını ve renklerini kontrol edemiyorum. Nasıl yapmam gerekir ? Anakartım MSI B450 Tomahawk, sanıyorum ki anakartım RGB fanları kontrol özelliğine sahip.

Dediğin gibi anakartın RGB girişi mevcut, aslında kasa ile gelen RGB kontrol ünitesine ihtiyacın yok. Önce onu bir kenara koyalım :) Mystic Light yazılımı ile RGB fanların animasyon ve renklerini ayarlayabilirsin.

RGB Bağlantısını anakart üzerinde ki JRGB girişine aşağıdaki resimdeki gibi yapıyoruz. Fanların RGB bağlantısını yaparken soketler deki OK işaretini karşılıklı aynı gelecek şekilde olması gerekiyor. Anakarta giden kablodaki soketin OK işaretini de JRGB girişinin 12V yazan kısmına denk getirelim.

Size çok teşekkür ederim. Yeni bir bilgisayar topladım bu konularda tecrübeli değilim fakat sizin sayenizde değiştiremediğim RGB renklerini anlattığınız şekilde uygulayıp değiştirmeye başladım. Çok sağolun.

Size çok teşekkür ederim. Yeni bir bilgisayar topladım bu konularda tecrübeli değilim fakat sizin sayenizde değiştiremediğim RGB renklerini anlattığınız şekilde uygulayıp değiştirmeye başladım. Çok sağolun.

Yardımcı olabildiğime sevindim. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle...

3 adet fanı çoklayıcı ile JRGB girişine takıyorum fakat fanlar çalışmıyor.2 yönde de denedim.Ayretten enerji mi vermek lazım? JRGB girişi 12 v vermiyor mu?

JRGB girişi RGB aydınlatma içindir. Fanları System fan girişlerine bağlaman gerekiyor.

Mystic light ile kontrol etmek istemiştim de böyle mümkün değil sanırım. Fanlar gözükmüyor.

Tam olarak neyi kontrol etmek istiyorsun? Fanların hızını kontrol etmek istiyorsan Mystic light o işe yaramıyor. Mystic light fanlar da dahil destekleyen aygıtların aydınlatmasını kontrol etmek için kullanılır. Eğer fanların hızını yani devrini kontrol etmek istiyorsan bios üzerinde farklı bir şekilde yapılır.

Tam olarak neyi kontrol etmek istiyorsun? Fanların hızını kontrol etmek istiyorsan Mystic light o işe yaramıyor. Mystic light fanlar da dahil destekleyen aygıtların aydınlatmasını kontrol etmek için kullanılır. Eğer fanların hızını yani devrini kontrol etmek istiyorsan bios üzerinde farklı bir şekilde yapılır.
Fanlar tek ışık kırmızı gece onları söndürmek istiyorum.

Selamlar,

MB511 kasa aldım kasa fanlarının hızını otomatik ayarlanmasını istiyorum ama fanlar 3pin benim anakartım(H81M-K) 4pin. Taktığımda bi sorun gözükmüyor ve hızı değişiyor; Screenshot
bir pwm fan çoklayıcı alsam hepsinin hızını ayarlayabilir miyim?
Selamlar,

MB511 kasa aldım kasa fanlarının hızını otomatik ayarlanmasını istiyorum ama fanlar 3pin benim anakartım(H81M-K) 4pin. Taktığımda bi sorun gözükmüyor ve hızı değişiyor; Screenshot
bir pwm fan çoklayıcı alsam hepsinin hızını ayarlayabilir miyim?

yada bir tane 4 pinlik fan alıp wpm çoklayıcı ile 3 pinlikleri de takarak 4 pinliği referans almasını sağalyabilir miyim otomatik olarak?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı