Cooler Master PSU alınır mı?

Hacım 450W mı yetecek?
İlerde 2080 falan takar demişsin bide linki yanlış falan attın galiba.
PSU 12V kanalından 396W ham güç veriyor. İşlemci TDP'si 65W, 2080'in TDP'si 215W. Toplam 280W yapar. 10W diğer bileşenler ve RGB fanları ekle. 106W geriye kaldı. 30W da CPU ve GPU'nun hız aşırtmaları için gereken ek gücü ekle. 76W kalır geriye.
Birisi gelmiş 80+ sertifikasının satış taktiği olduğunu söylemiş, diğeri FSP diye eski seri ve birçok koruması olmayan PSU'yu önermiş. Çıldırmamak elde değil.
Cooler Master firmasını tercih edebilirsiniz, kendim de MWE 650 olan PSU'sunu kullanıyorum ve memnunum. Buna ek olarak dünyada en iyi 3. üretici ve sağlam olan bir firma daha var, adı da High Power göz atın derim bayağı güzel PSU'ları mevcut. Ek olarak Thermaltake abartılıyor, o kadar da iyi değil özellikle atılan modeller için konuşuyorum. Hadi onu geçtim 450W PSU nedir arkadaşım? Hala şu tür önerileri yapan tipler var ya gıcık oluyorum, en az 600W kaliteli bir PSU alınmalıdır.
Önerebileceğim 500 TL'ye kadar PSU'lar şu şekildedir, ek olarak PSU'ya para vermekten kaçınmayın unutmayın ki PSU'lar sisteminizin kalbidir.
Frisby Cougar STX-700 700 W Power Supply Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
(Merak etmeyin Frisby üretimi değil sadece getirten firma olduğu için adı var, Cougar asıl üretici ve çok sağlam PSU üreticisidir araştırabilirsiniz)
396W'ın R5 3600 ve RX 5500XT'yi besleyemeyeceğini düşünüyorsanız boşa bu kadar link atıp yazı yazmışsınız. Siz gıcık kapmaya devam edin. PSU kaliteli olduktan sonra verimliliği kim ne yapsın? Önerdiğim PSU 80+ değil ama %85 civarında verimlilik sunuyor. Ayrıca RAM ve SSD alacak bir kişi için sırf 500TL bütçe gösterdi diye fazladan para vermesine ne gerek var? Sanırsın Dark,Zalman gibi kalitesiz marka önermişiz. Thermaltake piyasanın neredeyse en eskilerinden. Ayrıca yurt dışında insanların %60'ı Thermaltake kullanıyor. İstediğiniz forumda istediğiniz insanın sistemine bakın. Reddit'te biraz göz gezdirin. Bir şey biliyormuş gibi yazı yazıp beni yermek kolay tabii.

Meraklısına:
Buyrun BU videoyu izleyin. 450W 12V kanalından 444W güç veren PSU ile RTX 2080 ve 3950X çalıştırılıyor. Önemli olan PSU'nun kaç W olduğu değil. 12V kanalından kaç W verdiği. Ayrıca videoda 600W PSU ile 450W PSU'yu karşılaştırıyor ve 450W PSU besleyebiliyorken 600W PSU besleyemiyor. Çünkü 12V kanalından yeteri kadar güç vermiyor.

Son düzenleme:
Bak hala 450W yeterlidir diyor, güzel kardeşim anlık olarak yetebilir ancak 1 yıl sonra asla yetmeyecektir. Ek olarak 100W boşta kalır ise PSU daha rahat çalışır, zaten 12V kanalı ile alakalı bir şey konuşmadım yazımı tekrar oku okumadığın çok açık. Her 450W besleyecek diye bir kaide de yok. Tabii 450 MWE belki normal bir şekilde yetebilir. Sertifika olayı ise mecburu bir şey gibidir, %85 verimlilik diyorsun ancak bu kağıt üzerinde söylenen bir şey. Testi yapılmamış edilmemiş, bunun kanıtını da sunabilecek kapasitede biri olmadığın aşikar.
Buralara göz atabilirsin, eğer PSU Tier listesinde yok ise bil ki o kadar da güvenli değil. Ek olarak Thermaltake isterse en iyi PSU üreticisi olsun, giriş seviyesi PSU'ları kötü bunu anlamıyorsan diyecek sözüm yok.
Hadi onu geçtim attığın videoda adam akıllı oyun testi yok? F1 2019 sistemi aşırı zorlayan bir oyun değil. Ek olarak açtığı test programı da aynı şekilde, adam bile biliyor diğer oyunlar veya diğer zorlayan programların sistemi kapatacağını. Adam akıllı kanıtın da yok, gelmişsin 1-2 oyun ve bir yazılım ile kendini avutup tamamen çalıştıracağına inanıyorsun yazık..
Yurt dışında %60'ı Thermaltake falan kullanmıyor, Reddit kullanıcılarını baz alıyorsun. Satış rakamlarına da bakmak doğru olmaz zira sırf oyun sistemi kuran insanlar yok. Ofis bilgisayarları için en uygun fiyatlı PSU'lara bakıyorlar, yani kendi kendini hala avutuyorsun.
Bu arada parçaların TDP değerlerine göre de tam karar veremezsin, çünkü her zaman o TDP'yi kullanmıyor.
Ek olarak PSU'ların 12V'dan single olması gerekiyor, sanırım MWE serisi single olmalı hiç kontrol etmedim. Benim attığım PSU'lar hem sertifika olarak kendini kanıtlamış, hem de ileride sorun yaşatmayacak PSU'lardır. Konu sahibinin bütçesi 500 TL civarı iken neden Thermaltake'in en alt seviye PSU'larından birisini alıp ileride sorun yaşasın? Akıl var mantık var, eğer 450W tam kapasite yetse idi Recep ve Ali abi neden bu tür sistemlerde en az 650W PSU kullanıyor sanıyorsun? Konuyu daha fazla kirletmenin manası yok, arkadaşın bütçesi belli ve alabileceği PSU'ları sıraladım. Alıp almamak kendi kararı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı