Cooler Master Sickleflow 120 vs SilverStone Air blazer 120r

ilkaydmr

Centipat
Daha fazla  
Herkese merhaba.
Bilgisayarımda Cooler Master MasterLiquid ML240L v2 RGB 240mm İşlemci Sıvı Soğutucu kullanıyorum. Bu sıvı soğutucunun üstündeki stok fanları SilverStone Air Blazer 120R fan ile değiştirmeyi düşünüyorum. Bu işlemin işlemci sıcaklığına bir etkisi olur mu? Uyumluluk konusunda bir sorun yaşar mıyım? Ağır işlemler yaptığım zaman işlemcimin ısındığını fark ediyorum. Stress testinde ise anlık olarak 100 dereceyi bulabiliyor işlemci. Bu değişim faydalı olur mu yoksa gereksiz para harcaması mı olur?
Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.

İşlemci: Intel Core i7-14700K 5.6GHz 28MB Önbellek 20 Çekirdek
Sıvı soğutucu: Cooler Master
Kasa: VENTO VG07F

Bu konuda yardımcı olabilecek birileri var mı?

1000TL para verip fan değişikliği yapmakla o işlemciyi soğutacağınıza inancım düşük. Soğutmanın kendi performansı alt seviyelerde. Güncel tier list yapılsa 3500TL değerinde ML240L maksimum listede 4.aşamada yer alır. Bunun yerine mevcut soğutucuyu ikinci elden satıp 4000-4500TL bandında Arctic Freezer 280mm veya Corsair H150i RGB Elite veya DeepCool LS720-LS720s gibi soğutucuları tercih etmek daha mantıklı olur.

1000TL para verip fan değişikliği yapmakla o işlemciyi soğutacağınıza inancım düşük. Soğutmanın kendi performansı alt seviyelerde. Güncel tier list yapılsa 3500TL değerinde ML240L maksimum listede 4.aşamada yer alır. Bunun yerine mevcut soğutucuyu ikinci elden satıp 4000-4500TL bandında Arctic Freezer 280mm veya Corsair H150i RGB Elite veya DeepCool LS720-LS720s gibi soğutucuları tercih etmek daha mantıklı olur.

Yorumunuz için teşekkür ederim hocam.
Aslında kasayı alırken sıvı soğutucuyu yükselttim ancak alabileceğim en performanslı ürün buydu. Bu soğutucu bile kasaya zor sığmış durumda. Şu an RAM'e dayanarak duruyor yani. Hazır sistemde kasayı değiştiremediğim için olmuştu böyle. Peki bahsettiğiniz sıvı soğutucular güncel bendeki soğutucudan daha büyük değil mi?

Yorumunuz için teşekkür ederim hocam.
Aslında kasayı alırken sıvı soğutucuyu yükselttim ancak alabileceğim en performanslı ürün buydu. Bu soğutucu bile kasaya zor sığmış durumda. Şu an RAM'e dayanarak duruyor yani. Hazır sistemde kasayı değiştiremediğim için olmuştu böyle. Peki bahsettiğiniz sıvı soğutucular güncel bendeki soğutucudan daha büyük değil mi?

Öncelikle kasanızın marka modeli nedir? Corsair'in radyatör kalınlığı ML240L'den fazla. Özellikle Arctic daha da kalın radyatöre sahip.

Yanlış anlamayın lütfen merak ettiğim için soruyorum, bu soğutucunun benimkinden farkı nedir acaba? İkisi de 240mm olmasına rağmen bu ürünü daha iyi yapan nedir? Yani sıvı soğutucu seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Hocam
LT520 fan RPM 2250.
Cooler Master ise 1800 RPM.

LT520'de hava akışı: 85.85CFM

ML240L'de hava akışı 62CFM.

Yeni konular

Geri
Yukarı